Reklama

Audiencje Ogólne

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie pielgrzymki do Rumunii

Mazur/episkopat.pl

Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie jego zakończonej w niedzielę 2 czerwca wizyty w Rumunii. Zachęcił też pielgrzymów polskich, by starali się służyć swoim potrzebującym braciom i siostrom. Na wstępie audiencji odczytano w ośmiu językach, m.in. po polsku, fragment Listu św. Pawła do Hebrajczyków (Hbr 12, 1-2a).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oto słowa papieża skierowane do Polaków:

Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, dziękuję wam za duchowe towarzyszenie i modlitwę podczas mojej podróży do Rumunii. Zbliża się uroczystość Pięćdziesiątnicy. Otwórzmy umysły i serca na działanie Ducha Świętego w nas, aby nas uświęcał i czynił świadkami Chrystusa wobec świata, w którym żyjemy. Starajmy się służyć braciom, korzystając z duchowych darów, jakie otrzymaliśmy. Światło i moc Ducha Parakleta niech stale Wam towarzyszy! Z serca wam błogosławię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Reklama

Drodzy bracia i siostry,

Pod koniec minionego tygodnia odbyłem podróż apostolską do Rumunii. Dziękuję Bogu, który pozwolił Następcy Piotra powrócić do tego kraju, dwadzieścia lat po wizycie św. Jana Pawła II.

Przyświecało nam motto: "Podążać razem". Poszczególne spotkania ukazały wartość i potrzebę wędrowania razem zarówno w gronie chrześcijan, na płaszczyźnie wiary i miłości, jak i w życiu obywatelskim, na płaszczyźnie zaangażowania społecznego.

W Rumunii większość wiernych należy do Kościoła prawosławnego. Wraz z Patriarchą i Świętym Synodem Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego odbyliśmy bardzo serdeczne spotkanie, w którym podkreśliłem pragnienie Kościoła katolickiego, aby iść razem w pojednanej pamięci i ku pełniejszej jedności, której proroczo domagał się lud rumuński podczas wizyty św. Jana Pawła II. Ten ważny wymiar ekumeniczny podróży osiągnął swoją kulminację w uroczystej modlitwie „Ojcze nasz”.

Jako wspólnota katolicka sprawowaliśmy trzy liturgie eucharystyczne. Podczas Boskiej Liturgii w Blaju, będącym centrum Kościoła greckokatolickiego w Rumunii, dokonałem beatyfikacji siedmiu biskupów greckokatolickich, świadków wolności i miłosierdzia, które wypływają z Ewangelii. Szczególnie intensywne i świąteczne było spotkanie z ludźmi młodymi i rodzinami, które odbyło się w Jassach. Ostatnim etapem podróży była wizyta we wspólnocie Romów w Blaju. Drodzy bracia i siostry, dziękujemy Bogu za tę podróż apostolską i prosimy Go, za wstawiennictwem Dziewicy Maryi, aby przyniosła ona obfite owoce dla Rumunii i Kościoła na tych ziemiach.

W dzisiejszej audiencji udział wzięli między innymi: grupa księży z Gdańska, świętujących 20-lecie kapłaństwa; uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 159 Sióstr Urszulanek z Krakowa; pielgrzymi z parafii Św. Antoniego Padewskiego w Jaśle; grupa osób niepełnosprawnych z asystentami ze Związku KEJA z Łodzi; grupa osób chorych z asystą medyczna z Hospicjum Św. Jana Pawła II z Wałbrzycha; grupa osób niepełnosprawnych, rodziców, nauczycieli i pracowników ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Strzyżowie; grupa młodzieży - laureaci XII edycji małopolskiego projektu "Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia"; grupa pielgrzymów z parafii św. Władysława z Chicago (USA); pielgrzymka z Biura Misja Travel z Poznania; uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Lubsku; grupa pielgrzymów z biura "Pielgrzym" z Rzeszowa.

Podziel się:

Oceń:

2019-06-05 10:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek zaapelował o pokój w Egipcie i o docenienie w Kościele roli kobiety

Grzegorz Gałązka

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady