Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: rozpoczyna się konserwacja głównej części ołtarza Wita Stwosza

Ołtarz Wita Stwosza w Krakowie

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Ołtarz Wita Stwosza w Krakowie

Specjaliści prowadzący konserwację ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej w Krakowie rozpoczynają prace przy głównej części ołtarza ze sceną Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. To arcydzieło późnego gotyku jest jednym z najwybitniejszych dzieł sztuki i najczęściej podziwianym zabytkiem w Europie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Specjaliści przewidują, że prace nad główną szafą ołtarza zakończą się na początku 2020 roku.

- Rozpoczynamy konserwację i badania centralnej części ołtarza. Wyzwaniem dla specjalistów jest to, że mierzymy się z najpotężniejszymi rzeźbami całej struktury ołtarzowej, które mają ponad trzy metry wysokości – powiedział dziś w Krakowie dr Jarosław Adamowicz, konserwator dzieł sztuki, kierujący pracami przy ołtarzu Wita Stwosza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak wyjaśniał, największe rzeźby ze sceny głównej ołtarza nie mogą być transportowane ani analizowane w warunkach studyjnych, dlatego wszystkie prace będą wykonywane na miejscu. - Stworzone zostały specjalne platformy w części frontowej przed ołtarzem i te największe rzeźby zostały tylko wysunięte z obszaru samej szafy na platformy. Tam znajdują się stanowiska naszej pracy – powiedział konserwator. - Dzięki temu mieszkańcy i turyści będą mogli patrzeć jak pracujemy – dodał Adamowicz.

Specjaliści podczas prowadzonych prac będą zajmować się rozpoznaniem stanu zachowania samej struktury drewna, usuwaniem przemalowań, które zasłaniają pierwotną kolorystykę gotycką, ale pozostawią warstwy, które nie przysłaniają gotyckiej formy, a zostały dodane np. w XVII wieku. Konserwatorzy nie będą ingerować w strukturę samych rzeźb, ale tylko w ubytki architektoniczne.

Obecnie zakończyły się już prace przy zwieńczeniu ołtarza, konserwacji poddano między innymi dwanaście kwater, które są widoczne, gdy ołtarz jest zamknięty.

Konserwatorzy podkreślają, że prowadzone prace potwierdzają, że zasadnicza część ołtarza, czyli konstrukcja szafy, rzeźby, baldachimy i kolumny oraz elementy, które były uważane za rekonstrukcje XIX-wieczne, są pierwotne.

Do prac przy ołtarzu Wita Stwosza wykorzystywane są najnowsze technologie badawcze, takie jak lasery czy tomograf techniczny. Pozwalają one m.in. ocenić stan zabytkowych rzeźb, zobaczyć ich konstrukcyjne elementy oraz zbadać związki organiczne, które znajdują się na rzeźbach. W pracach uczestniczą specjaliści z Polski a także eksperci z zagranicy: konserwatorzy dzieł sztuki, historycy, fizycy oraz chemicy, dla których zetknięcie się z rzeźbami Wita Stwosza w takiej bliskości jest rzeczą niezwykle atrakcyjną.

Reklama

Kompleksowe prace badawcze i konserwatorskie ołtarza Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie rozpoczęły się we wrześniu 2015 roku i potrwają do końca 2021 r. Koszt prac szacuje się na blisko 14 mln zł.

Ołtarz Wita Stwosza powstał w latach 1477-1489. W głównej części ołtarza artysta przedstawił scenę Zaśnięcia Marii Panny w otoczeniu apostołów, a nad tą sceną jej Wniebowzięcie. Na ruchomych skrzydłach ołtarza można zobaczyć Zwiastowanie, Hołd Trzech Króli, Zesłanie Ducha Świętego, a po ich zamknięciu, płaskorzeźby nawiązujące do wydarzeń z życia Marii i Chrystusa. Ołtarz w czasie II wojny światowej został zrabowany przez hitlerowców. Odnaleziono go w Norymberdze. Do Bazyliki Mariackiej powrócił w 1957 r.

Podziel się:

Oceń:

2019-06-11 18:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Michalik konsekrował ołtarz w jednym z najstarszych kościołów Przemyśla

Krzysztof Mruk

Więcej ...

Turniej ATP w Rzymie - Hurkacz awansował do ćwierćfinału

2024-05-14 19:33

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Rozstawiony z numerem siódmym Hubert Hurkacz wygrał z Argentyńczykiem Sebastianem Baezem (nr 17) 5:7, 7:6 (7-4), 6:4 w 1/8 finału tenisowego turnieju ATP rangi Masters 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Polak zanotował aż siedemnaście asów serwisowych.

Więcej ...

Filipiny odwdzięczają się misjonarzom licznymi powołaniami

2024-05-14 18:22

Karol Porwich/Niedziela

W wyspiarskim kraju, jakim są Filipiny liczba pallotyńskich powołań rośnie z roku na rok. O swojej misji opowiadał w Polsce ks. Bineet Kerketta, misjonarz z Indii, rektor pallotyńskiego seminarium na Filipinach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto