Reklama

Polska

Abp Migliore poważnym kandydatem na sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej

Abp Celestino Migliore w bazylice św. Jakuba Ap. w Szczecinie

Al. Mateusz Tschech

Abp Celestino Migliore w bazylice św. Jakuba Ap. w Szczecinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore jest poważnym kandydatem na nowego watykańskiego sekretarza stanu – twierdzi emerytowany watykanista „La Stampy”, Marco Tosatti. Na łamach portalu vaticaninsider przypuszcza on, że wkrótce po Wielkanocy poznamy nazwisko następcy kard. Tarcisio Bertone, który w grudniu ukończy 79 lat i całkiem zrozumiała byłaby zmiana na tym kluczowym stanowisku w Kurii Rzymskiej. Tosatti przypomina, że papież Franciszek zatwierdził na swych urzędach jedynie prowizorycznie wszystkich szefów dykasterii. Jego zdaniem wszystko wskazuje na to, że zgodnie z dotychczasową praktyką papież-obcokrajowiec dobierał sobie jako sekretarza stanu Włocha. Wśród potencjalnych kandydatów na to stanowisko wymienia on między innymi obecnego nuncjusza apostolskiego w Wenezueli, abp Piero Parolina oraz przedstawiciela Ojca Świętego w Warszawie, abp. Celestino Migliore. Jednocześnie przypomina, że przed przybyciem do stolicy Polski papieski dyplomata reprezentował Stolicę Apostolską w centrali ONZ w Nowym Jorku.

Abp Celestino Migliore urodził się 1 lipca 1952 r. w Cuneo w Piemoncie, na północy Włoch. Święcenia kapłańskie przyjął w Cuneo 25 czerwca 1977 r. i należy do prezbiterium tej diecezji. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. W 1980 r. po ukończeniu Papieskiej Akademii Kościelnej podjął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W latach 1980-84 był attaché i drugim sekretarzem Delegatury Apostolskiej w Angoli, następnie pracował w nuncjaturze w USA, w 1988 – w Egipcie, a w latach 1989-1992 w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie. 14 kwietnia 1992 r. został specjalnym wysłannikiem Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy w Strasburgu.

21 grudnia 1995 r. Jan Paweł II mianował go podsekretarzem do spraw relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami. W tym charakterze ks. prał. Migilore zajmował się m. in. promowaniem relacji z państwami nie utrzymującymi stosunków dyplomatycznych z Watykanem. Był odpowiedzialny za utrzymywanie kontaktów z krajami azjatyckimi, które nie miały jeszcze stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Przewodniczył delegacjom Stolicy Apostolskiej na rozmowy z władzami Chin, Wietnamu, Korei Północnej, a także uczestniczył w szeregu konferencji organizowanych przez ONZ. Był też wykładowcą dyplomacji kościelnej na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim.

Reklama

W dniach 9-20 lipca 2001 w Nowym Jorku, abp Migliore przewodniczył delegacji Stolicy Apostolskiej na konferencję Narodów Zjednoczonych w sprawie nielegalnego handlu ręczną i lekka bronią palną we wszystkich jego aspektach. Reprezentował również Stolicę Apostolską w różnych europejskich stolicach podczas licznych konferencji związanych ze Światową Organizacją Handlu, Europejską Komisją Ekonomiczną, Unią Europejską i Bliskim Wschodem.

30 października 2002 r. Jan Paweł II mianował ks. prałata Migliore Nuncjuszem Apostolskim, Stałym Obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku i jednocześnie wyniósł do godności arcybiskupa. Sakrę przyjął z rąk Ojca Świętego, 6 stycznia 2003 r. Abp Migliore był czwartym Stałym Obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku. Przed nim funkcję tę pełnili: prał. Giovanetti, kard. Cheli i kard. Martino.

Abp Migliore organizował m. in. wizytę Benedykta XVI w ONZ 18 kwietnia 2008 r.

30 czerwca 2010 roku został ustanowiony przez papieża Benedykta XVI nuncjuszem apostolskim w Polsce. Oprócz włoskiego zna francuski, angielski, hiszpański, portugalski i polski.

Marco Tosatti uważa, że wśród kandydatów na nowego watykańskiego sekretarza stanu są także obecny nuncjusz apostolski w Paryżu, abp Luigi Ventura, czy sekretarz Kongregcji ds. Biskup w i Kolegium Kardynalskiego, abp Lorenzo Baldisseri.

Podziel się:

Oceń:

2013-03-21 07:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Migliore: trzeba otwarcie mówić o chrystianofobii

BOŻENA SZTAJNER

Katolicy odgrywają ważną rolę w społeczeństwie francuskim, ten dialog i wzajemną współpracę trzeba pogłębiać. Wskazuje na to abp Celestino Migliore, którego papież Franciszek mianował ostatnio nuncjuszem apostolskim we Francji. Nawiązując do narastania w tym kraju aktów antykościelnego wandalizmu, ten wytrawny watykański dyplomata zauważa, że trzeba głośno mówić o istnieniu chrystianofobii.

Więcej ...

Piastunko karmiąca, módl się za nami...

2024-05-13 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Madonna karmiąca, którą w dzisiejszym rozważaniu przypomina nam ks. Jan Twardowski uznawana jest za patronkę domostw. Ludowe przekazy mówiły, że w domu, w którym jest jej obraz, nigdy nie zabraknie chleba.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

2024-05-14 20:50

Mat. prasowy

Co mam zrobić, jeśli popsułem w życiu coś bardzo ważnego? Czy w świętości jest miejsce na niesamodzielność? I co właściwie Matka Boża ma wspólnego z moim zasypianiem? Zapraszamy na piętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że z Maryją warto kończyć absolutnie wszystko.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania