Reklama

Wiadomości

100. rocznica urodzin założyciela Wiosek Dziecięcych SOS

pixabay.com/LEVESQUE

Przed stu laty, 23 czerwca 1919, urodził się założyciel Wiosek Dziecięcych SOS Hermann Gmeiner (1919-1986). Ten głęboko wierzący austriacki katolik pierwszą wioskę dziecięcą założył w 1949 roku w Imst w Tyrolu. 70-letnia dziś organizacja działa w 135 krajach i wspiera ponad 1,5 mln. dzieci oraz dorosłych. Liczba wiosek dziecięcych wzrosła do 572, działają poza tym inne projekty, jak przedszkola, ośrodki dla młodzieży, szkoły oraz punkty opieki socjalnej i medycznej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gmeiner urodził się 23 czerwca 1919 w Alberschwende jako szóste spośród dziewięciorga dzieci w rodzinie chłopskiej. Gdy miał pięć lat, zmarła jego matka, a opiekę nad rodzeństwem objęła najstarsza siostra Elsa. To ona stała się „pierwowzorem” matki w wioskach dziecięcych. Jako uczeń gimnazjum został w 1940 r. wcielony do niemieckiego Wehrmachtu. Na froncie zetknął się z izolacją i cierpieniem sierot wojennych oraz bezdomnych dzieci. Wyrobiło to w nim przekonanie, że pomoc nigdy nie może być skuteczna, dopóki dzieci muszą dorastać bez własnego domu.

Maturę zrobił dopiero po wojnie i w 1946 rozpoczął studia medyczne na uniwersytecie w Innsbrucku, chciał bowiem być pediatrą. W tym czasie angażował się w prace młodzieżowych organizacji kościelnych i często stykał się z sierotami wojennymi i opuszczonymi dziećmi. Z myślą o pomocy dla nich wspólnie z kilkoma innymi osobami założył w Imst stowarzyszenie „Societas Socialis” zarejestrowane 25 kwietnia 1949 w Innsbrucku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Nie znam niczego innego poza pomocą dziecku, poza tym że damy mu matkę i rodzeństwo damy dom i wioskę”, tłumaczył zasadę działania Wiosek Dziecięcych. Już w 1960 r. sieć wiosek składała się z 10 placówek i stu rodzin, wspieranych regularnie przez milion darczyńców. W tym samym roku założone zostało biuro generalne SOS-Kinderdorf International w Strasburgu kierowane przez Gmeinera. Działalność wiosek szybko rozwijała się w Europie, ale także na innych kontynentach.

W 1982 r. rozpoczęła działalność Akademia Hermanna Gmeinera w Innsbrucku, która stała się ośrodkiem szkoleniowym dla pracowników SOS z całego świata, miejscem spotkań międzynarodowych oraz centrum rozwoju koncepcji opieki nad dzieckiem i wychowania w SOS Wioskach Dziecięcych.

W 1984 w Biłgoraju została założona pierwsza SOS Wioska Dziecięca w Polsce. W kolejnych latach powstały trzy kolejne: w Kraśniku (1992), Siedlcach (2000) i Karlinie (2005).

Reklama

Oprócz Wiosek SOS od 1998 r. Stowarzyszenie prowadzi także Dom Młodzieży SOS w Lublinie, Wspólnoty Mieszkaniowe SOS dla młodzieży w Kraśniku, Siedlcach i Koszalinie, rodzinne domy czasowego pobytu w Biłgoraju i Ustroniu, a także tzw. „małe przedszkola” na terenach wiejskich.

W uznaniu zasług na rzecz osieroconych i porzuconych dzieci był wielokrotnie nagradzany. Gdy 26 kwietnia 1986 zmarł na raka w Innsbrucku, działały już 233 wioski dziecięce SOS w 85 krajach świata. Został pochowany w Imst na terenie pierwszej założonej przez niego wioski dziecięcej.

W 1995 r. SOS-Kinderdorf International uzyskało miano pozarządowej organizacji ze statusem doradcy przy Radzie Ekonomiczno-Socjalnej ONZ.

Podziel się:

Oceń:

2019-06-22 16:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Syria: wioska SOS dla osieroconych dzieci

PKWP

Organizacja Wioski Dziecięce SOS otworzyła nową placówkę w Syrii. Na przedmieściach Damaszku nowy dom rodzinny znalazło już dwanaścioro dzieci, sierot wojennych w wieku od dwóch do 13 lat, a dalszych 70 wprowadzi się w najbliższym czasie, poinformowała organizacja w Monachium.

Więcej ...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady