Reklama

Niedziela Małopolska

Pierwszy dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego

Krzysztof Jasiński

Wielki Odpust Tuchowski co roku przyciąga wielu pielgrzymów, którzy przybywają na początku lipca do stóp Matki Bożej, by zawierzyć Jej wszystkie swoje sprawy. W tym roku odpust przeżywamy pod hasłem: „Maryjo, naucz nas życia w mocy Bożego Ducha”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hasło to nawiązuje do programu duszpasterskiego realizowanego przez Kościół w Polsce pt. „W mocy Bożego Ducha”. Podczas Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, kaznodzieje będą, przypominać wiernym pielgrzymom, za św. Pawłem, dziewięć owoców ducha (Ga 5,22-23). Są nimi: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Tak się składa, że WOT trwa 9 dni i mamy też 9 owoców ducha. Jak co roku, każdy dzień będzie miał swój temat. Tym razem będzie on skoncentrowany na jednym z owoców ducha. Na początek odpustu rozważaliśmy temat: „Maryja uczy łagodności wobec innych”.

Krzysztof Jasiński

Pierwszego dnia lipca o godzinie 18:00 rozpoczęliśmy to wielkie świętowanie uroczystą Mszą Świętą, której przewodniczył ks. bryg. Władysław Kulig, Kapelan Małopolskich Strażaków. W Eucharystii uczestniczyli też licznie zebrani członkowie pielgrzymki strażaków, policjantów i orkiestr dętych. Można było także podziwiać poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych. Wszyscy pielgrzymi zostali przywitani przez o. Bogusława Augustowskiego, kustosza sanktuarium i proboszcza parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kazanie na otwierającej Wielki Odpust Tuchowski Eucharystii wygłosił ks. prałat Czesław Haus, Diecezjalny Duszpasterz Straży Pożarnych. Homilię rozpoczął on od wzruszającej legendy, która skierowała naszą myśl ku wielkiej matczynej miłości, potrafiącej działać cuda. Przypomniał nam, że kochający Bóg nie zostawił nas samych z naszymi problemami i grzechami, lecz dał nam wspaniałą Matkę, Opiekunkę i Nauczycielkę. Przypomniał nam on, że Matka Boża czujnie słucha swoich dzieci, gotowa w każdej chwili przyjść nam z pomocą. Dlatego właśnie, kiedy nasze problemy nas przytłaczają, gdy inne drogi zawiodą, możemy zawsze uciec się do naszej Matki. Ksiądz prałat z wielkim wzruszeniem mówił o licznie zgromadzonych pielgrzymach i jakby chcąc ich umocnić, powiedział: „Wierzę, że nikt z tych, którzy przyszli do Matki z wiarą, nie odejdzie stąd z pustymi rękami”. Wyraził on też ufność w to, że wiara polskich katolików nie jest, jak niektórzy mówią, powierzchowna i słaba, ale jest głęboko zakorzeniona i pali się w sercach zgromadzonych. Zakończył on kazanie wezwaniem, by zawsze mieć otwarte serce dla Maryi, Matki Boga.

Reklama

Po Eucharystii miało miejsce błogosławieństwo wozów strażackich. W tym czasie głos syren niósł się na całą okolicę.

Wieczór uwieńczył koncert strażackich orkiestr dętych, który odbył się na placu sanktuaryjnym w ramach Wieczoru Maryjnego.

Wielki Odpust Tuchowski trwać będzie do wtorku 9 lipca. Codziennie będzie można uczestniczyć w Eucharystii w godzinach: 6:00, 7:00, 9:00, 11:00, 15:00 i 18:30. W niedzielę (7 lipca) pierwsza Msza Święta będzie odprawiana już o godzinie 5:00, nie będzie natomiast mszy o godzinie 6:00.

Każdego dnia po pierwszej Eucharystii pielgrzymi będą mogli uczestniczyć w śpiewie Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny, a o godzinie 18:00 w Nieszporach Maryjnych z wyjątkiem wtorku, kiedy to odbędzie się Nabożeństwo do św. Gerarda i środy, w którą modlić się będziemy Nowenną Nieustanną. Stałym punktem każdego dnia będą modlitwy o powołania o 8:40 i 10:40, Koronka do Miłosierdzia Bożego o 14:45, Różaniec na dróżkach o 16:30 i Droga Krzyżowa na dziedzińcu sanktuaryjnym o 17:15. Każdy dzień odpustu kończyć się będzie „Wieczorem Maryjnym”, czyli różnymi koncertami orkiestr, chórów i zespołów muzycznych ku czci Matki Bożej oraz młodzieżowym czuwaniem z redemptorystami z serii „Droga Wewnętrzna” - 5 lipca i modlitwą różańcową - 6 lipca.

Codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:30 do 19:30 pielgrzymi będą mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. W niedzielę spowiedź będzie sprawowana od 5:00 do 19:30.

Reklama

W czwartek 4 lipca o godzinie 15:00 Radio Maryja będzie transmitowało Mszę Świętą pod przewodnictwem JE Ks. Bp. Antoniego Długosza, z udziałem pielgrzymki Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci. Z kolei 7 lipca o godzinie 11:00 RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz transmitować będą Eucharystię, której przewodniczyć będzie o. Andrzej Kukła, a na którą przybędzie pielgrzymka ludzi pracy, pracujących za granicą, bezrobotnych oraz przedsiębiorców i pracodawców.

Pielgrzymi będą mogli też zwiedzić muzeum misyjne i etnograficzne, obejrzeć ruchomą szopkę i wstąpić na kawę i ciasto do kawiarenki parafialnej lub salki młodzieżowej. Tradycją Wielkiego Odpustu są też kolorowe kramy oraz loteria losowa, z której zyski są przeznaczane na dzieci niepełnosprawne pod opieką stowarzyszenia „Nadzieja”.

Wszystkich, z całego serca, zapraszamy do Tronu Matki Najświętszej na Wielki Odpust Tuchowski 2019!

Podziel się:

Oceń:

2019-07-02 07:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

28 sierpnia w parafii Łobodno odbył się odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

Kleryk Zbigniew Wojtysek

Słowo do parafian skierował dziekan dekanatu miedźniowskiego ks. Piotr Mizera. W homilii nawiązał do ikony Matki Bożej. Zauważył, że jej autorem jest sam Bóg. W swojej refleksji pochylił się nad rolą, jaką odegrał wizerunek Matki Boskiej w polskim narodzie. Wspomniał jak wiele wydarzeń dokonało się za sprawą NMP w dziejach naszej ojczyzny.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-25 19:57

PAP/Leszek Szymański

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy. Bramkę z rzutu karnego zdobył Robert Lewandowski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024