Reklama

Niedziela Lubelska

450-lecie Unii Lubelskiej

Wspólne dziedzictwo

Archiwum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Opierając się na naszej przeszłości i wspólnej wierze, powinniśmy głosić z zapałem znaczenie tych chrześcijańskich wartości, które stały u początku Unii Lubelskiej. Niech będzie ona inspiracją do odnowy chrześcijańskich społeczeństw - mówił w Lublinie abp Gintras Grušas.

Okazją do radosnego świętowania była 450. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej między Polską i Litwą. - Było to przypieczętowanie istniejącej prawie 200 lat więzi i współpracy obu narodów. Unia personalna stała się unią realną. Powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów, obejmująca w rzeczywistości kilka narodów i języków, wyznań chrześcijańskich i religii. Stała się jednym z najpotężniejszych organizmów państwowych Europy i przetrwała ponad dwa wieki. Nie bez powodu św. Jan Paweł II mówił o Unii Lubelskiej jako poprzedniczce Unii Europejskiej. Tradycja tego wielkiego politycznego dzieła doceniana jest coraz bardziej, zwłaszcza w krajach, których narody zamieszkiwały niegdyś wspólną Rzeczpospolitą - mówił abp Stanisław Budzik podczas uroczystej Mszy św. rozpoczynającej główne obchody jubileuszowe. - Niech wspomnienie Unii Lubelskiej będzie dla nas inspiracją dla coraz lepszego współdziałania naszych krajów i wspólnego rozwiązywania rodzących się problemów - apelował.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ku przyszłości

W niedzielę, 30 czerwca, w archikatedrze lubelskiej zgromadzili się m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu RP Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele różnego szczebla władz i instytucji oraz goście z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii i Węgier. Podczas Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem Metropolity Lubelskiego homilię wygłosił arcybiskup Wilna Gintras Grušas. - Gdy obchodzimy 450. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej, uznajemy jej historyczną doniosłość dla naszych narodów, ale chcemy także wyciągnąć wnioski z jej niedociągnięć - mówił. - Wspominając dzieło Unii Lubelskiej skorzystajmy z okazji, by odnowić nasze indywidualne wezwanie i powołanie, a także wezwanie katolickich narodów, by podjąć społeczne zaangażowanie dla powszechnego dobra wszystkich ludzi, byśmy budowali prawdziwą wspólnotę opartą na chrześcijańskich wartościach - podkreślał. Po wspólnej modlitwie odbyło się uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem Unii Lubelskiej na pl. Litewskim oraz oficjalne spotkanie zaproszonych gości poświęcone europejskiemu znaczeniu dziedzictwa Unii.

Reklama

Tradycja dialogu

W poniedziałek, 1 lipca, jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się w bazylice oo. Dominikanów. To symboliczne miejsce, ponieważ właśnie tu król Zygmunt August dziękował Bogu za podpisanie Unii Lubelskiej. Na koniec ekumenicznej modlitwy abp Stanisław Budzik udzielił zgromadzonym błogosławieństwa krzyżem, który dla Jana Matejki był inspiracją podczas tworzenia obrazu Unii Lubelskiej. Na zaproszenie wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w spotkaniu wzięli udział wojewodowie z całej Polski. Wśród gości i mieszkańców miasta obecna była dyrekcja i młodzież III Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, która jako jedyna w Polsce nosi imię Unii Lubelskiej. - Unia podpisana w naszym mieście rozsławiła jego nazwę. Dziękujemy za to, że Lublin kontynuuje tradycję dialogu i szukania jedności. Dzięki mądrości naszych przodków wspominamy dzieło, które przyniosło wspaniałe owoce. Był to przykład dla całej Europy, jak budować przyszłość na wzajemnym poszanowaniu. Niech wszyscy, którzy wspominają to wydarzenie, wyciągają wnioski jak budować teraźniejszość i przyszłość dla dobra naszej małej i wielkiej ojczyzny, dla Europy - mówił abp Stanisław Budzik.

Podziel się:

Oceń:

2019-07-16 15:55

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Coraz większe napięcie w Brukseli...

2024-05-28 21:52

Adobe Stock

W Brukseli oraz w paru stolicach poważnych krajów europejskich powstało ogromne napięcie po nagłym ruchu premiera Francji E. Macrona wysuwającym jako pretendenta do głównego stolca w UE Mario Draghiego.

Więcej ...

Uroczystość Bożego Ciała w Sandomierzu

2024-05-29 12:25

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W czwartek 30 maja przez główną ulicę miasta przejdzie tradycyjna procesja z Najświętszym Sakramentem. Liturgii przewodniczyć będzie bp Krzysztof Nitkiewicz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie...

Wiara

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary