Reklama

Niedziela Lubelska

41. Piesza Pielgrzymka z Lublina na Jasną Górę

Idźcie i przynoście owoce

Agnieszka Marek

Już po raz 41. wyruszyła piesza pielgrzymka z Lublina na Jasną Górę. W rekolekcjach w drodze uczestniczy ponad 2 tys. osób, które w ciągu kilkunastu dni pokonają ponad 300 km. 14 sierpnia pielgrzymi pokłonią się Matce Bożej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza grupa pielgrzymkowa jest na szlaku od 1 sierpnia. Najwcześniej wyruszyli pątnicy z ziemi chełmskiej, dzień później dołączyli do nich mieszkańcy Krasnegostawu i okolic. 3 sierpnia odbyła się uroczysta Msza św. przed archikatedrą lubelską, która oficjalnie rozpoczęła pielgrzymkę. - Oddajmy serca Matce Bożej, Ona prowadzi nas do Syna - apelował ks. Mirosław Ładniak. Pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika Eucharystię sprawowali biskupi: Artur Miziński, Mieczysław Cisło, Józef Wróbel i Ryszard Karpiński, a także kilkudziesięciu kapłanów, z których ok. 50 wędruje do Częstochowy. - Obecność wszystkich biskupów uświadamia nam, jak pielgrzymka jest ważna dla Kościoła lokalnego - mówił ks. Ładniak. Przewodnik przypomniał, że główną intencją pielgrzymki, która odbywa się pod hasłem „W mocy Ducha Świętego” jest modlitwa o dobre owoce III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, a partnerem diecezjalne wydawnictwo Gaudium. Codzienne konferencje, głoszone przez o. Szymona Janowskiego OFM Cap. podejmują temat Dekalogu. - To powrót do źródeł, do prawa naturalnego. Rekolekcje w drodze pomagają nam w odkrywaniu Boga w codziennym życiu, w rozeznawaniu co jest dobre, a co złe - wyjaśniał ks. Ładniak. Wraz z tymi, którzy wędrują do Matki, modlili się duchowi pielgrzymi, którzy swoje intencje złożyli w funduszu „Idę z Tobą”. Wielu z nich spotyka się na codziennym Apelu Jasnogórskim, śpiewanym w archikatedrze lubelskiej po Mszy św. wieczornej w łączności z pielgrzymami. Uczestnicy liturgii wsparli finansowo fundusz pomocy dzieciom, prowadzony przez lubelską Caritas. Zebrane środki zostaną przeznaczone dla chorych dzieci na leczenie i rehabilitację.

W homilii abp Stanisław Budzik nawiązał do hasła pielgrzymki i głównej intencji, niesionej w sercach pielgrzymów. - Cieszę się, że sprawy synodu są ważnym tematem waszych modlitw, że hymnem pielgrzymki jest pieśń synodalna, której słowa współbrzmią z hasłem: „Duchu Święty, Twa moc/ Niechaj odnowi oblicze Kościoła/ Bo Tyś do wiary swój lud powołał/ I w swej miłości zachował” - mówił Ksiądz Arcybiskup. - Kościół nieustannie potrzebuje odnowy; wołanie do Ducha Świętego Odnowiciela jest zadaniem każdego pokolenia ludzi wierzących - podkreślał. Wskazując na zadania zwołanego synodu, Pasterz wyjaśniał, że podążając wspólną drogą wciąż trzeba szukać dróg odnowy, powracać do źródeł Ewangelii i przykazań, czynić Kościół „domem i szkołą komunii”. - Jesteście kwintesencją tego, o co w synodzie chodzi. Podejmujecie wspólną drogę do jasno określonego celu, do jasnogórskiej Kany, do Maryi która prowadzi nas na spotkanie z Chrystusem i otwiera na moc Bożego Ducha - mówił abp Budzik do pielgrzymów. - W mocy Ducha rozpoczynacie wędrowne rekolekcje. Wpatrzeni w Matkę naszego Pana budujcie komunię Kościoła. Stawiajcie sobie ważne pytania i odpowiadajcie na nie tak, jak odpowiadała Maryja. To was wezwał Ojciec, by iść wspólną drogą. Idźcie więc razem i przynoście owoce - podkreślał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2019-08-05 10:25

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Zjednoczmy się wokół Mamy! Wkrótce Czuwanie modlitewne w Licheniu

2024-05-06 13:42

Materiał prasowy

Już 18 maja, pod hasłem “Zjednoczmy się wokół Mamy!”, Teobańkologia organizuje w Licheniu czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego. Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

Więcej ...

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie wolno wykonywać utworów o charakterze świeckim

2024-05-07 10:00

Karol Porwich/Niedziela

W trosce o dobro kościelnej liturgii, w tym wykonywanych pieśni i psalmów, Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w kurii warszawsko-praskiej przypomina, że muzyka w kościołach powinna być odgrywana wyłącznie na żywo, a nie odtwarzana z nagrania. Komunikat w tej sprawie wydano z uwagi na "niepokojące praktyki korzystania z gotowych utworów audio, zastępujących grę organów, śpiew organisty i wiernych". Ponadto dokument tłumaczy m.in., że nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?