Reklama

Jan Paweł II

Bp Milewski: Wpatrujmy się w świętość Jana Pawła II!

nowaewangelizacja.com.pl

W bazylice katedralnej płockiej odbyła się inauguracja roku akademickiego, z udziałem przedstawicieli uczelni wyższych z Płocka i diecezji. Eucharystii z ich udziałem przewodniczył bp Mirosław Milewski. W XIX Dniu Papieskim poprosił, aby ludzie nauki „wpatrywali się w świętość Jana Pawła II”. We wspólnej modlitwie uczestniczyli też stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Mirosław Milewski zaznaczył, że w XIX Dniu Papieskim pt. „Wstańcie, chodźmy!” wierni modlą się przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II: „Chcemy być bliżej Boga tak jak on, wpatrując się w jego świętość” – podkreślił biskup.

Kazanie podczas Mszy św. wygłosił ks. kan. dr Marek Wilczewski, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej. Powiedział, że dzień 13 października łączy w sobie kilka ważnych wydarzeń. Są to: 102. rocznica Objawień Matki Bożej Fatimskiej, XIX Dzień Papieski, wybory parlamentarne, połowa Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, ogłoszonego przez papieża Franciszka, inauguracja roku akademickiego uczelni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Te wydarzenia o różnym charakterze powinna łączyć wdzięczność za wszelkie doświadczane dobro. Każde z tych wydarzeń przypomina o tym, że „zostaliśmy w jakiś sposób obdarowani”. Niosą ze sobą konkretne dobro - coś pozytywnego, co ma realny wpływ na życie ludzkie. Kaznodzieja zaznaczył również, że inauguracja roku akademickiego, to okazja, aby obudzić w sercach uczucie wdzięczności w sercach tych, którzy uczą, jak i w sercach tych, którzy „się uczą”: „Za możliwość wychowania kolejnych pokoleń mądrych ludzi i dobrych specjalistów. Za szansę na zdobycie wykształcenia, wymarzonego zawodu. Za ludzi, których poznajemy w murach naszych uczelni. Za możliwości, jakie te uczelnie przed nami otwierają” - wymienił wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.

„Wiele rzeczy, spraw, wydarzeń, które dzieją się wokół nas, traktujemy jako coś oczywistego. Uważamy, że to normalne, że nam się należy, że tak powinno być. A przecież - tak naprawdę - nieustannie otrzymujemy i korzystamy z wielorakich darów, za którymi zawsze stoi Bóg i drugi człowiek. I za każdy z tych darów warto być wdzięcznym” – zaakcentował ks. Marek Wilczewski.

W diecezjalnej inauguracji roku akademickiego w Płocku uczestniczyli m.in. rektorzy, pracownicy naukowi i studenci uczelni wyższych z diecezji płockiej, wraz z pocztami sztandarowymi. Obecni byli też stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Po Eucharystii jej uczestnicy, w XIX Dniu Papieskim, przeszli pod pomnik św. Jana Pawła II przy katedrze, gdzie bp Mirosław Milewski poprowadził modlitwę się za wstawiennictwem świętego Papieża. Delegacje uczelni i władz samorządowych złożyły kwiaty pod pomnikiem. Na zakończenie zaśpiewano „Barkę”.

Podziel się:

Oceń:

2019-10-13 18:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz wyjaśnił dlaczego nie spalił notatek Jana Pawła II

MONIKA PODGÓRSKA

Więcej ...

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z siostrzenicą bł. P. G. Frassatiego

Bł. Pier Giorgio Frassati

Luciana Frassati/Wikipedia

Bł. Pier Giorgio Frassati

„Bł. Pier Giorgio żył w świecie na sto procent. Miał wady, był prawdziwym człowiekiem. Ale przy tym był prawdziwym chrześcijaninem. To były jego dwie komplementarne tożsamości i jedna nie zawadzała drugiej. Do tego był bardzo kreatywny, a jednocześnie niesłychanie praktyczny" – mówi Wanda Gawrońska, 95-letnia siostrzenica bł. Pier Giorgia Frassatiego. W Krakowie znajduje się ulica Luciany Frassati-Gawrońskiej, jej matki i ukochanej siostry bł. Pier Giorgia. Jej wujek jest z kolei patronem tegorocznych ŚDM w Lizbonie. Z Wandą Gawrońską rozmawiałam w Rzymie, gdzie mieszka na stałe.

Więcej ...

Ukraina/ We Lwowie uczczono 84. rocznicę niemieckiego mordu na polskich profesorach

2025-07-04 19:04
3 lipca 2011 - Uroczystość odsłonięcia nowego pomnika polskich profesorów zamordowanych przez Niemców na Wzgórzach Wuleckich w lipcu 1941 roku

wikipedia/Stanislaw Kosiedowski

3 lipca 2011 - Uroczystość odsłonięcia nowego pomnika polskich profesorów zamordowanych przez Niemców na Wzgórzach Wuleckich w lipcu 1941 roku

We Lwowie uczczono w piątek 84. rocznicę zamordowania przez Niemców 40 polskich profesorów miejscowych uczelni, którzy zginęli, rozstrzelani na Wzgórzach Wuleckich w tym mieście. W uroczystościach uczestniczyli polscy dyplomaci i przedstawiciele władz Ukrainy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Kościół

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Są wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili...

Wiadomości

Są wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką