Reklama

Niedziela Częstochowska

Czego nie można stracić? Pielgrzymka Bezdomnych na Jasną Górę

Beata Pieczykura

Ich domem jest ulica. Stracili dach nad głową. Trafili na bruk. Żyją w noclegowniach, schroniskach, a także na działkach, strychach, w ogródkach, kanałach, piwnicach; tam, gdzie ciepło, i można się schronić. Jest jednak taki jeden dzień w roku, w którym ci, którzy nie mają domu, mają Matkę. Przybywają do Niej w drugą sobotę listopada do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę w ramach Pielgrzymki Bezdomnych na Jasną Górę, organizowanej przez Caritas Polska i Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. W tym roku odbyła się ona po raz 14. pod hasłem: „Dobry jest Pan dla tych, którzy Mu ufają, dla duszy która Go szuka”.

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymka Bezdomnych na Jasną Górę

– Każdemu się zdarzy coś stracić. Wy w życiu bardzo dużo straciliście. To, że czasem jesteście bezdomni, że jesteście w takiej sytuacji jakiej jesteście, to czasem skutek wielu strat. Ale co z tym trzeba zrobić? Czy tylko myśleć o stratach? A może jest coś takiego, co nie straciliście? Czego nikt nikomu nie może odebrać? Jest coś takiego. To miłość Boga. To wierność Boga. Wszystko możesz stracić, ale najgorzej, jak stracisz wiarę. Najgorzej, jak stracisz Boga w sercu, to się nie podźwigniesz, to nie pozbierasz tych kamieni, żeby znowu z tego zbudować jakiś dom. Ale przyjeżdżamy tu, na Jasną Górę, żeby się pobierać, bo mimo iż tyle straciliśmy, to jednego na pewno nie, nie straciliśmy Boga, który jest blisko nas – powiedział do bezdomnych, zgromadzonych na Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Przypominał słowa papieża Franciszka z listu na 3. Światowy Dzień Ubogich: „Biedni przede wszystkim potrzebują Boga, Jego miłości, która staje się widzialna dzięki świętym osobom, które żyją obok nich i które, w prostocie ich życia, wyrażają i uwydatniają siłę miłości chrześcijańskiej”. Ks. Marek Bator, dyrektor częstochowskiej Caritas poinformował, że pielgrzymka bezdomnych zainaugurowała 3. Światowy Dzień Ubogich, przypadający 17 listopada.

Bezdomnym (ok. 750) towarzyszyli księża dyrektorzy diecezjalnych Caritas, kapłani, pracownicy i wolontariusze Caritas, innych organizacji pozarządowych pomagających osobom bezdomnym, bracia zakonni, siostry zakonne. Bezdomni wysłuchali świadectwa życia i minirecitalu aktora Lecha Dyblika. Na zakończenie spotkali się na gorącym posiłku w Domu Pielgrzyma oraz otrzymali prowiant na drogę powrotną.

Reklama

Ilu jest bezdomnych?

Według ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych – Edycja 2019, przeprowadzonego w nocy z 13 na 14 lutego br., w Polsce żyje 30 330 osób bezdomnych, z czego 83,6% stanowią mężczyźni (25 369 osób), a 16,4% kobiety (4 961 osób). W porównaniu z rokiem 2017 r. liczba osób bezdomnych spadła o ponad 9%, gdyż w tegorocznej edycji badania zdiagnozowano o 3 078 osób mniej. Spadek zaobserwowano zarówno wśród kobiet (o ponad 0,5 tys. osób), jak i mężczyzn (o ponad 2,5 tys. osób).

Telefon, który ratuje życie

Pielgrzymka zwróciła uwagę również na to, że niskie temperatury stanowią śmiertelne zagrożenie dla bezdomnych. Kluczową kwestią jest przetrwanie zimy. Dlatego ważne jest, by w okresie jesienno-zimowym zwracać szczególną uwagę na osoby bezdomne, nietrzeźwe czy te, które zasłabły, alarmować centra pomocy, policję (numer alarmowy 997), a przypadku zagrożenia zdrowia czy życia dzwonić pod numer służb ratowniczych 112. W okresie od listopada do marca jest uruchamiana infolinia dla bezdomnych, czyli całodobowy bezpłatny numer z telefonów stacjonarnych dla osób potrzebujących zapewnienia schronienia – 987. Czasem od naszej wrażliwości zależy los drugiego człowieka. W tym kontekście ks. Krzysztof Sroka, zastępca dyrektora Caritas Polska, powiedział „Niedzieli”: – Jako chrześcijanie mamy pamiętać o ewangelicznym wezwaniu do miłości drugiego człowieka, a szczególnie o pochyleniu się nad tym, który pomocy potrzebuje. Często musimy zburzyć stereotyp, który wręcz nakazuje omijać bezdomnych, bo obawiamy się czegoś, co mogłoby nas spotkać z ich strony, a jako chrześcijanie przypominamy, że każdy człowiek niezależnie, w jakim sytuacji się znajduje, jest dzieckiem Bożym i nie możemy omijać nikogo. Dlatego, gdy widzimy osoby starsze, chore, samotne, bezdomne, których nawet nie znamy, a wydaje nam się, że potrzebują pomocy, warto poinformować o tym odpowiednie służby. W tym przypadku wystarczy tylko jeden telefon, aby uratować komuś zdrowie albo nawet życie.

2019-11-09 18:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Walczą o człowieka

2020-01-24 16:41

Maciej Orman

Jan Strączyński, niezmordowany streetworker z częstochowskiego Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Agape, gościł 22 stycznia w auli Duszpasterstwa Akademickiego Emaus. Spotkanie było przygotowaniem do realizacji kolejnego etapu roku formacyjnego studentów, który wyznaczają słowa Jezusa: „Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię”.

Więcej ...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

2020-01-21 18:43

Tomasz Rozmus

Kuria w Gliwicach wydała oświadczenie, w którym wyjaśnia dlaczego Biskup Gliwicki podjął decyzję o zmianie prelegenta spotkania modlitewnego zaplanowanego na 23 stycznia w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Gliwicach, które miał poprowadzić znany charyzmatyk Marcin Zieliński.

Więcej ...

Oświęcim: modlitwy i hołd ofiarom w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

2020-01-27 19:43

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Złożenie zapalonych zniczy i wspólna modlitwa zakończyły obchody 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau, które odbyły się 27 stycznia na terenie byłego obozu niemieckiego. W poniedziałkowych uroczystościach wzięło udział około 200 byłych więźniów i ocalałych z Holokaustu oraz przedstawiciele około 60 krajów, w tym reprezentanci europejskich monarchii, prezydenci i premierzy oraz dyplomaci.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Łódź: spotkanie ewangelizacyjne

Niedziela Łódzka

Łódź: spotkanie ewangelizacyjne "Jezus Uzdrawia"

Oświęcim: dziś obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu...

Wiadomości

Oświęcim: dziś obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu...

Batszewa Dagan:

Wiadomości

Batszewa Dagan: "Zabrali mi tę koronę i zrobili ze mnie...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...