Reklama

Polska

Bp Mering: bp Dembowski żył sprawami Kościoła i pokochał diecezję włocławską

wikipedia.org

Ksiądz biskup Bronisław był człowiekiem, który w historii diecezji włocławskiej bez wątpienia zajął bardzo ważne miejsce. Ukochał jej historię, utożsamił się z nią i jej poświęcił to, co miał najlepszego - mówi biskup włocławski Wiesław Mering o zmarłym 16 listopada biskupie seniorze Bronisławie Dembowskim, bezpośrednim poprzedniku na stolicy biskupiej we Włocławku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspominając zmarłego pasterza bp Mering sięgnął do pierwszego ich spotkania: - Księdza biskupa Bronisława poznałem jeszcze jako student. Broniąc pracy doktorskiej na ówczesnej ATK w Warszawie właśnie w nim zyskałem, w trakcie obrony pracy, sprzymierzeńca - okazał się tam człowiekiem wielkodusznym, sprawiedliwym i głęboko kompetentnym w sprawach, o których była mowa - przypomina biskup włocławski.

Kolejne spotkanie obu hierarchów nastąpiło dopiero, kiedy ks. prał. Wiesław Mering został przedstawiony biskupowi Dembowskiemu jako nowy 76 biskup włocławski. - I to bardzo chcę podkreślić, od razu okazał mi wiele serca, wiele życzliwości, wprowadził we wszystkie ważne i istotne problemy funkcjonowania diecezji, przekazał te informacje, których znajomość konieczna była dla nowego ordynariusza i które pozwoliły uniknąć błędów w funkcjonowaniu diecezją - podkreśla bp Mering.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaznaczył także, że po przejściu na emeryturę bp Dembowski nigdy nie próbował ingerować w sprawy diecezjalne: - Rozumiał rzeczywistość: pewien etap się zakończył, pewien etap się zaczął, był zawsze gotów do niesienia pomocy, wsparcia, wyjaśnień, ale nigdy nie próbował wpływać na decyzje, które podejmowałem, i za to byłem mu ogromnie wdzięczny.

- To, co jest jeszcze warte podkreślenia, to jego bardzo aktywne uczestnictwo w życiu diecezjalnym. Bywał na wszystkich ważniejszych wydarzeniach w diecezji. Jak tylko długo pozwalało mu na to zdrowie, odprawiał mszę świętą w katedrze o godzinie 10, chętnie też głosił homilie - wspomina bp Mering. - I, jak to widzę z perspektywy 17 lat, za swój punkt honoru, jako biskupa będącego już na zasłużonym odpoczynku, traktował umiejętność gromadzenia ludzi na modlitwie. Żył Kościołem, interesował się tym wszystkim, co w Kościele w Polsce się działo, uczestniczył w zebraniach Konferencji Episkopatu Polski, zabierał głos. Aż do końca był odpowiedzialnym za sprawy związane z ruchem charyzmatycznym, z Odnową w Duchu Świętym, i tam zyskał sobie ogromny szacunek zarówno biskupów, jak i świeckich, którzy w tym ruchu znajdowali sposób na pogłębianie swojej religijności - podkreśla biskup włocławski.

Reklama

Pasterz diecezji zauważa, że Ksiądz biskup Bronisław był człowiekiem, który w historii diecezji włocławskiej zajął bardzo ważne miejsce. - Ukochał jej historię, utożsamił się z nią i jej poświęcił to, co miał najlepszego - swój czas, swój wysiłek intelektualny, swoją pracę dydaktyczną i naukową związaną z seminarium duchownym, uczył bardzo długo jeszcze po przejściu na emeryturę, i bez wątpienia zaskarbił sobie swoją prostotą szacunek zarówno duchowieństwa, jak i wielu ludzi świeckich - mówi o zmarłym poprzedniku bp Mering.

Pogrzeb bp. Bronisława Dembowskiego odbędzie się w sobotę 23 listopada o godz. 11 we Włocławku. Zmarły pasterz spocznie w krypcie biskupów włocławskich.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-19 09:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Episkopat o wyzwaniach duszpasterskich Kościoła w Polsce

BP KEP

Wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce oraz stan prac nad dokumentem dotyczącym formacji do kapłaństwa to główne kwestie poruszane podczas 387. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które zakończyło się dziś w Łodzi i Pabianicach.

Więcej ...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli