Reklama

Sztuka

Hiszpański gitarzysta flamenco Paco Pena na inauguracji Festiwalu Gaude Mater

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Misa Flamenca” – to utwór na zespół flamenco i klasyczny chór, który zabrzmi 1 maja wieczorem w bazylice jasnogórskiej na inaugurację 23. Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater. Utwór wykona m.in. Paco Pena hiszpański gitarzysta, kompozytor, producent oraz towarzyszący mu muzycy i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”.

„Misa Flamenca” to napisany w 1991 r. utwór na zespół flamenco i klasyczny chór. Premiera Mszy miała miejsce w londyńskim Royal Festival Hall z udziałem chóru Academy of St Martin-in-the-Fields; następnie zaprezentowano ją podczas EXPO 1992 w Sewilli. „Misa Flamenca” była również prezentowana widzom w USA, Australii, Nowej Zelandii i wielu krajach Europy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Misa Flamenca” to połączenie katolickiego spojrzenia na mszę z muzyczną tradycją flamenco.

Paco Pena urodzony w Kordobie w Andaluzji, zaczął uczyć się gry na gitarze od swojego brata w wieku lat sześciu. Pierwszy publiczny występ dał w wieku lat 12. Kilka lat później koncertował już jako profesjonalny muzyk. Jego solowe występy odbywały się zarówno we wnętrzach kameralnego Ronnie Scott’s Jazz Club, jak i w monumentalnych salach koncertowych: Royal Albert Hall w Londynie, Carnegie Hall w Nowym Jorku czy Concertgebouw w Amsterdamie. Występował wspólnie z innymi gitarzystami, śpiewakami i grupami muzycznymi, łącząc flamenco z różnymi gatunkami muzycznymi: klasyką, jazzem, bluesem, country czy muzyką południowoamerykańską. /p>

Od 1970 r. regularnie występuje na scenie w towarzystwie wyselekcjonowanego zespołu tancerzy, gitarzystów i śpiewaków, dając niezwykle oryginalne i innowacyjne koncerty w Londynie (Royal Festival Hall, Sadler’s Wells Theatre i Barbican) oraz podczas różnych festiwali: w Edynburgu, Adelajdzie, Amsterdamie, Atenach, Izraelu, Stambule, Singapurze i Hong Kongu. Choć artysta mieszka w Londynie, gdzie wyjechał pod koniec lat sześćdziesiątych, to nadal spędza wiele czasu w swojej rodzinnej Andaluzji. W 1997 r. otrzymał z rąk króla Hiszpanii Juana Carlosa zaszczytne odznaczenie „Orden del Merito Civil”.

Reklama

Artysta w 1981 r. Paco Pena ufundował Centro Flamenco Paco Pena w Kordobie, a niedługo potem został dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Kordobie.

Koncert Inauguracyjny Festiwalu odbędzie się pod patronatem honorowym abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

Festiwal Gaude Mater potrwa do 5 maja. Po raz pierwszy organizatorem imprezy będzie Stowarzyszenie Przyjaciół "Gaude Mater", które uratowało festiwal po tym, jak lewicowe władze Częstochowy wycofały się z jego finansowania.

Koncerty, oprócz Częstochowy, odbywać się będą w Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Radomsku i Lublińcu.

W programie Festiwalu znajdą się również koncerty gospel, muzyki cerkiewnej, muzyki ze zbiorów jasnogórskich i wawelskich, chorału gregoriańskiego oraz światowych prawykonań.

2 maja w kościele pw. św. Jakuba Ap. w Częstochowie zabrzmią orientalne pieśni sakralne w wykonaniu Fawzy Al–Aiedy Trio.

3 maja w kościele ewangelicko-augsburskim odbędzie się koncert muzyki Gospel. Wystąpi Chór IDMC (Individuals Dedicated to the Ministry of Christ) z Wielkiej Brytanii.

4 maja w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana wystąpi Chór Kameralny Soboru Smolnego z Rosji.

Na zakończenie, 5 maja, koncertem nadzwyczajnym z okazji 80. rocznicy urodzin dyrygować będzie Krzysztof Penderecki. Koncert odbędzie się w ulubionej przez mistrza bazylice jasnogórskiej. Ze względu na wielką liczbę wykonawców - oprócz solistów, 90-osobowa Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i trzy chóry.

Podczas koncertu finałowego zostaną wręczone nagrody Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra”. Laureatami zostali: Artur Słotwiński (Polska) – I nagroda za utwór „Seven Last Words Of Christ”; Douglas Pew (Stany Zjednoczone) – II nagroda za utwór „Kyrie” i Łukasz Farcinkiewicz (Polska) – III nagroda za utwór „Pater noster”.

Reklama

Festiwalowi towarzyszył również, w dniach 27-28 kwietnia, projekt „Etno Gaude Mater”, którego celembyło pokazanie wielokulturowości świata w wymiarze „profanum”. Zaprezentowana została kultura Gruzji i Kazachstanu. Projekt realizowany był we współpracy z Ambasadami: Gruzji i Kazachstanu, Stowarzyszeniem „Most do Gruzji” i Fundacją Wschodnich Inicjatyw.

Na Festiwal złoży się kilkanaście wydarzeń, w tym 10 koncertów z udziałem artystów z 14 krajów.

23. edycji Festiwalu patronują: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski i Episkopat Polski w osobach: abpa Józefa Michalika – przewodniczącego Konferencji Episkopatu, abpa Wiktora Skworca – metropolity katowickiego, abpa Wacława Depo – metropolity częstochowskiego i kard. Stanisława Dziwisza – metropolity krakowskiego.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie to obecnie największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur. Festiwal ma dwie misje: dialog międzykulturowy w ramach trzech największych religii monoteistycznych: Chrześcijaństwa, Judaizmu i Islamu oraz promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno dawnej jak i współczesnej.

Więcej informacji na temat Festiwalu na stronie http://www.gaudemater.com

Podziel się:

Oceń:

2013-05-01 14:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gala Złotej Kantyczki

Piotr Lorenc

Tegoroczna edycja Diecezjalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Złota Kantyczka” odbyła się w dniach 14-18 grudnia.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

100. Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę

2024-05-16 16:19

BPJG

Pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” w dniach 18-19 maja odbędzie się na Jasnej Górze 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia. Poprzedzą ją dwudniowe rekolekcje, które rozpoczną się już jutro (17 maja). Jasnogórskie spotkanie gromadzi lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, laborantów i asystentów oraz pracowników pionu technicznego i administracyjnego szpitali.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania