Reklama

Homilie

Papież Franciszek: podziały w Kościele są konsekwencją zamknięcia na działanie Ducha Świętego

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół jest wspólnotą afirmacji, ponieważ zrodzony jest z miłości Chrystusa - powiedział papież Franciszek podczas Mszy św. sprawowanej dziś w kaplicy Domu Świętej Marty. Zaznaczył, że podziały w Kościele są konsekwencją zamknięcia na działanie Ducha Świętego. W Eucharystii, koncelebrowanej z kardynałem Albertem Malcolmem Ranjithem Patabendige - arcybiskupem największego miasta Sri Lanki - Kolombo, wzięła udział grupa pracowników Muzeów Watykańskich.

Ojciec Święty nawiązał do pierwszego dzisiejszego czytania z Dziejów Apostolskich, mówiącego o początkach Kościoła, który po Zesłaniu Ducha Świętego poszedł, by głosić Ewangelię na "peryferie wiary". Papież zauważył, że Duch Święty z jednej strony pobudza i "stwarza problemy", ale także tworzy zgodę w Kościele. W Jerozolimie, między pierwszymi uczniami było wiele opinii w sprawie przyjmowania pogan do Kościoła. Byli przeciwnicy jakiegoś porozumienia, ale także ludzie otwarci: "Był tam Kościół mówiący «nie, nie można, musisz» i był też Kościół mówiący «tak, ... pomyślmy, bądźmy otwarci, jest wszakże Duch, Który otwiera nam drzwi». Duch Święty musiał wypełnić swoje kolejne dzieło: uzgodnić te różne stanowisk, sprawić zgodę Kościoła, między tymi w Jerozolimie, jak i między nimi a poganami. Duch Święty zawsze wykonuje w historii dobrą robotę. Ale kiedy nie pozwalamy mu działać, rozpoczynają się podziały w Kościele, sekty, wszystkie te rzeczy ... bo jesteśmy zamknięci na prawdę Ducha Świętego" - powiedział papież.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zastanawiając się nad słowem kluczowym tego sporu w pierwotnym Kościele Ojciec Święty przypomniał natchnione słowa Jakuba, biskupa Jerozolimy, który podkreślił, że nie należy nakładać na uczniów jarzma, "którego ani ojcowie nasi, ani my sami nie mieliśmy siły dźwigać": "Kiedy służba Panu staje się tak ciężkim jarzmem, zamknięte są podwoje wspólnot chrześcijańskich: nikt nie chce przyjść do Pana. Natomiast my wierzymy, że jesteśmy zbawieni dzięki łasce Pana Jezusa" - podkreślił Ojciec Święty. Mówiąc o tym, co znaczy dzisiaj w Kościele nieść jarzmo, papież przypomniał, że Pan Jezus wzywa nas, abyśmy trwali w Jego miłości. Właśnie z tej miłości rodzi się przestrzeganie przykazań Bożych, to właśnie jest chrześcijańska wspólnota afirmacji, trwająca w miłości Chrystusa, która mówi "nie", bo jest owo "tak"." To właśnie ta miłość prowadzi nas do wierności Panu"..."Ponieważ kocham Pana, bo nie robię tego czy owego:

Reklama

"Jest to wspólnota «tak», a «nie» są konsekwencją owego «tak». Prośmy Pana, aby Duch Święty zawsze nam pomagał w stawaniu się wspólnotą miłości, miłości do Jezusa, Który tak bardzo nas umiłował. Wspólnotą owego «tak». Wychodząc od «tak» wypełniamy przykazania. Stajemy się wspólnotą otwartych drzwi. Niech Pan nas broni od pokusy, aby stać się być może purytanami, w etymologicznym sensie tego słowa, od dążenia do czystości para-ewangelicznej, od wspólnoty «nie». Ponieważ Jezus żąda od nas najpierw miłości, miłości względem Niego i trwania w Jego miłości" - powiedział papież.

Kończąc homilię Ojciec Święty zaznaczył, że kiedy wspólnota chrześcijańska żyje w miłości, wyznaje swoje grzechy, wielbi Pana, przebacza krzywdy. Dodał ponadto, że miłosierdzie wobec innych ukazuje miłość i poczuwa się do obowiązku wierności Panu, aby tak czynić, jak nakazują przykazania.

Podziel się:

Oceń:

2013-05-02 12:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek: ukryci święci dnia powszedniego rozbudzają nadzieję

Grzegorz Gałązka

O nadziei rozbudzanej przez wielu świętych dnia powszedniego, którzy w swoim życiu realizują miłość Jezusa mówił Franciszek podczas porannej Mszy św. w Domu Świętej Marty.

Więcej ...

Maryja Matką Kościoła

Na całym świecie w obrządku łacińskim obchodzone będzie wspomnienie Maryi Matki Kościoła – postanowił Papież Franciszek. W Watykanie opublikowano dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 11 lutego bieżącego roku. Informuje on, że decyzją Ojca Świętego wspomnienie to będzie obchodzone w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego

Więcej ...

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie