Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin

Nowy dom

2020-01-07 08:56

Katarzyna Artymiak

Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” rozszerzyło działalność o nowy projekt mieszkań wspomaganych, adresowany do osób zmagających się z chorobą psychiczną.

Pierwsze trzy pilotażowe placówki zostały otwarte na terenie gmin Lublin, Głusk i Żmudź; łącznie zamieszkało w nich 20 osób. 13 grudnia 2019 r. poświęcenia nowych lokali w budynku przy ul. Głuskiej 140 dokonał abp Stanisław Budzik. Metropolita pobłogosławił krzyże, które znajdą się w każdym z nowych domów. W wydarzeniu uczestniczyły osoby związane z „Misericordią” z prezesem ks. prał. Tadeuszem Pajurkiem oraz przedstawiciele różnego szczebla władz. Dom przy ul. Głuskiej znajduje się w budynku dawnego urzędu gminy; został przekazany stowarzyszeniu przez wójta. Mieszkanie wspomagane funkcjonuje tu od września 2019 r. Znajduje się w nim wspólna kuchnia i salon oraz pokoje 1- i 2-osobowe. Mieszkańcami są osoby cierpiące na schizofrenię, depresję i choroby afektywne.

Reklama

Mieszkania wspomagane są adresowane do osób z zaburzeniami psychicznymi, które przebyły co najmniej dwa pobyty w szpitalu i potrzebują na nowo wejść w rytm codziennego życia. Przedłużające się leczenie, w czasie którego pacjent nie zajmuje się podstawowymi obowiązkami, jak dbanie o czystość mieszkania, zakupy i gotowanie, opłacanie rachunków, czy codzienna praca zawodowa, przyczynia się do utraty umiejętności zwyczajnego zorganizowania sobie życia. Poprzez obecność psychologa, opiekuna i terapeuty, mieszkania wspomagane stanowią ośrodek, którego celem jest pomoc chorej osobie na nowo wejść w społeczeństwo i usamodzielnić się poprzez aktywizację zawodową. Powrót do pracy stanowi główny cel, który stawiają sobie tego typu placówki. W poszukiwaniu i powrocie do pracy osoba chora psychicznie zderza się z dwoma głównymi problemami: własnymi blokadami, które niesie choroba oraz wciąż silnymi uprzedzeniami pracodawców. W mieszkaniach wspomaganych bardzo ważną funkcję pełnią więc doradcy zawodowi, których zadaniem jest wyznaczenie indywidualnego planu działania pod kątem aktywizacji zawodowej i ułożenia ścieżki zawodowej.

Projekt „Standardy w zakresie mieszkalnictwa wspomaganego dla osób chorujących psychicznie po wielokrotnych pobytach w szpitalu psychiatrycznym” jest realizowany w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wybrane dla Ciebie

Prezydent o Holokauście: Prawda, która nie może umrzeć

2020-01-27 11:07

prezydent.pl

Prezydent Polski o 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady KL Auschwitz

Więcej ...

Oświęcim: modlitwy i hołd ofiarom w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

2020-01-27 19:43

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Złożenie zapalonych zniczy i wspólna modlitwa zakończyły obchody 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau, które odbyły się 27 stycznia na terenie byłego obozu niemieckiego. W poniedziałkowych uroczystościach wzięło udział około 200 byłych więźniów i ocalałych z Holokaustu oraz przedstawiciele około 60 krajów, w tym reprezentanci europejskich monarchii, prezydenci i premierzy oraz dyplomaci.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Łódź: spotkanie ewangelizacyjne

Niedziela Łódzka

Łódź: spotkanie ewangelizacyjne "Jezus Uzdrawia"

Oświęcim: dziś obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu...

Wiadomości

Oświęcim: dziś obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu...

Kobe Bryant nie żyje

Sport

Kobe Bryant nie żyje

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...