Reklama

Kościół

Przewodniczący Episkopatu przekazał Papieżowi pozdrowienia od Kościoła w Polsce

Abp Stanisław Gądecki

BP KEP

Abp Stanisław Gądecki

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki podczas wczorajszego spotkania Kongregacji Nauki Wiary z Papieżem, przekazał mu pozdrowienia od Kościoła w Polsce. Zebranie plenarne Kongregacji zakończyło się 31 stycznia w Watykanie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas czterodniowego zebrania plenarnego Kongregacji Nauki Wiary miało miejsce tradycyjne spotkanie z Ojcem Świętym. Prefekt Kongregacji przedstawił Papieżowi wyniki prac tej dykasterii i jej dokumenty z ostatnich dwóch lat. Następnie odniósł się do nich Ojciec Święty. Uczestnicy spotkania mieli również okazję na chwilę osobistej rozmowy z Papieżem.

„Papież na mój widok powiedział: +Polonia, Polonia!+. Ja przekazałem mu pozdrowienia od Konferencji Episkopatu Polski i całego Kościoła w Polsce. Cieszę się, że mogłem to zrobić" - powiedział abp Gądecki.

Podziel się cytatem

Reklama

W przemówieniu do członków zebrania plenarnego Kongregacji Nauki Wiary Papież Franciszek nawiązał m.in. do obchodzonego 11 lutego Światowego Dnia Chorego. W tym kontekście mówił o kulturze odrzucenia, która dzieli osoby na „odrzucone” czy „niegodne”, przypominając jednocześnie o „nienaruszalnej wartości” ludzkiego życia, o opiece nad nieuleczalnie chorymi oraz o opiece nad cierpiącymi. Powiedział, że współczesne społeczeństwo „stopniowo podkopuje rozumienie tego, co czyni życie ludzkie cennym”, oceniając je pod względem skuteczności i użyteczności. Mówiąc o kwestii opieki nad nieuleczalnie chorymi, która była tematem rozważań Kongregacji, Papież mówił o potrzebie „nawrócenia spojrzenia serca” w świetle współczucia i chwalił pracę hospicjów, w których prowadzona jest „terapia godności”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W swoim przemówieniu Papież Franciszek zachęcił również członków Kongregacji Nauki Wiary do kontynuowania „z całą stanowczością” studiów nad rewizją norm dotyczących delicta graviora czyli m.in. kwestii molestowania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne, aby – jak zaznaczał – podążać drogą przejrzystości i poszanowania godności najmniejszych z nas.

Na zakończenie Ojciec Święty pogratulował zebranym dokumentu, przygotowanego przez Papieską Komisję Biblijną, dotyczącego podstawowych tematów antropologii biblijnej, który, jak powiedział, przedstawia głębszą „globalną wizję Bożego projektu, począwszy od stworzenia, który znajduje swoje dopełnienie w Chrystusie, nowym Człowieku... kluczu, centrum i końcu całej historii ludzkości”.

Kongregacja Nauki Wiary to jedna z dziewięciu kongregacji Kurii Rzymskiej. Zajmuje się przede wszystkim sprawami dotyczącymi doktryny wiary i moralności. Czuwa również m.in. nad pracami Papieskiej Komisji Biblijnej i Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Od 1 lipca 2017 roku prefektem Kongregacji Nauki Wiary jest kard. Luis Francisco Ladaria Ferrer. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki jest członkiem Kongregacji Nauki Wiary od maja 2014 roku.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-01-31 17:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller sprzeciwia się zniesieniu celibatu i święceniom kobiet

Ani papież, ani większość biskupów nie może zmieniać prawd wiary ani zasad Prawa Bożego według swego upodobania. Nie może być mowy o święceniu kobiet, ponieważ jest to dogmatycznie niemożliwe

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Papież w Trieście: spotkanie z migrantami i osobami niepełnosprawnymi

2024-05-04 14:54

Monika Książek

Biskup Triestu, Enrico Trevisi, ogłosił program wizyty papieża w stolicy Friuli-Wenecji Julijskiej 7 lipca z okazji 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch, abp Giuseppe Baturi, zapowiedział tę podróż w styczniu br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...