Reklama

Polityka

TK: w 2018 r. wpłynęło 5475 petycji ws. wniosku dot. aborcji eugenicznej

Artur Stelmasiak/twitter.com

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło w 2018 r. aż 5475 petycji w sprawie złożonego rok wcześniej poselskiego wniosku o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów pozwalających na przeprowadzanie tzw. aborcji eugenicznej. Petycje rozpatrywane były łącznie jako petycja wielokrotna, ale nie wiadomo, jak TK na nie odpowiedział - wynika z "Informacji o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2018 roku".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Petycje w sprawie z wniosku grupy posłów o stwierdzenie niekonstytucyjności niektórych przepisów ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży składała m.in. Fundacja Życie i Rodzina kierowana przez Kaję Godek, która jest także pełnomocniczką Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Zatrzymaj aborcję". Apelowano w nich o pilne rozpatrzenie wniosku. Petycja pozostała jednak bez odpowiedzi. Podobne petycje składano także w roku 2019.

Wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności tzw. przesłanki eugenicznej, dopuszczającej aborcję ze względu na podejrzenie upośledzenia lub nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu nienarodzonego dziecka, trafił do Trybunału Konstytucyjnego 27 października 2017 r. Dokument autorstwa posła Bartłomieja Wróblewskiego poparło wówczas 107 posłów z różnych ugrupowań.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Informację o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2018 roku" prezes TK Julia Przyłębska ma przedstawić we wtorek 11 lutego o godz. 14.00 posłom na połączonym posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Ustawodawczej. Takie sprawozdanie prezes TK przedstawia co roku, informując w nim o przebiegu procedowania wniosków, które wpłynęły do Trybunału oraz wydanych przezeń wyroków.

W informacji zawarto ponadto skutki orzeczeń TK dla prawodawcy oraz reakcje parlamentu i innych organów ustrojowych na orzeczenia TK. Krótko przypomniane są także niektóre wydarzenia związane z pozaorzeczniczą działalnością Trybunału Konstytucyjnego.

W załącznikach do informacji zamieszczono m.in. statystykę spraw, które wpłynęły w 2018 r. do Trybunału Konstytucyjnego oraz analizę spraw zakończonych. Można m.in. zapoznać się z treścią sentencji wyroków zapadłych w tym roku, charakterystyką postanowień o umorzeniu spraw oraz przeglądem zdań odrębnych do wydanych orzeczeń.

Reklama

W żadnym z załączników nie ma jednak ani słowa o tym, co działo się w 2018 r. z wnioskiem o sygnaturze K 13/17, mimo iż członkowie organizacji pro-life, a także anonimowo niektórzy posłowie, informowali, że postanowienie w sprawie aborcji eugenicznej jest już gotowe, ale z przyczyn politycznych jego ogłoszenie jest wstrzymywane.

Ślad informacji na temat tego, co dzieje się z wnioskiem dotyczącym aborcji znajduje się jedynie w rozdziale poświęconym rozpatrywaniu skarg i petycji, które napłynęły do rzecznika prasowego TK. Ten odpowiada na nie na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej i ustawy o petycjach.

"W 2018 r., w sprawie z wniosku grupy posłów na Sejm z 27 października 2017 r. o stwierdzenie niekonstytucyjności niektórych przepisów ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (K 13/17) wpłynęło do Trybunału Konstytucyjnego 5475 petycji. Rozpatrywane były łącznie – jako petycja wielokrotna" - czytamy w dokumencie TK.

Nie wiadomo jednak, jakiej odpowiedzi na złożone petycje udzielono ich autorom. W dokumencie TK brakuje takiej informacji poza ogólnym stwierdzeniem, że petycje były rozpatrywane.

Kilkakrotnie z zapytaniem o stan procedowania nad wnioskiem dotyczącym aborcji eugenicznej zwróciła się do TK także Katolicka Agencja Informacyjna. Za każdym jednak razem otrzymywaliśmy odpowiedź, że termin rozprawy tego wniosku "nie został jeszcze wyznaczony".

Tak było aż do zakończenia kadencji parlamentu, co spowodowało, że poselski wniosek przepadł i nie mógł być już rozpatrywany. Został ponownie złożony 23 grudnia 2019 r. i czeka na rozpatrzenie. KAI zwróciła się do biura prasowego TK z pytaniem, kiedy nastąpi wyznaczenie składu orzekającego do tej sprawy. Czekamy na odpowiedź, która ma nastąpić do końca lutego.

W informacji TK zwraca uwagę niska liczba spraw, które rozpoznano zarówno w roku 2018, jak i w latach poprzednich, ale już po objęciu prezesury TK przez Julię Przyłębską. Podczas, gdy w okresie przewodniczenia prof. Andrzeja Rzeplińskiego (2010-2016) orzekano rocznie w ok. 115-120 sprawach (rekordowy był rok 2015 - 173 postanowienia i wyroki), to od roku 2016 jest ich jedynie 70-80.

W 2018 r. Trybunał Konstytucyjny wydał 36 wyroków oraz 36 postanowień o umorzeniu postępowania. Wydając 72 orzeczenia, Trybunał rozpoznał w sumie 81 spraw.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2020-02-09 12:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Posłowie apelują o publikację orzeczenia trybunału

Prezydium Parlamentarnego Zespołu na Rzecz Życia i Rodziny

Artur Stelmasiak

Prezydium Parlamentarnego Zespołu na Rzecz Życia i Rodziny

Parlamentarzyści z Zespołu na Rzecz Życia i Rodziny domagają sie publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej. Posłowie i senatorowie rozumieją obawy związane zagrożeniem COVID-19, ale te "okoliczności nie mogą być stawiane na równi z faktem codziennego pozbawiania życia kilkorga dzieci nienarodzonych".

Więcej ...

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

Więcej ...

Jan Paweł II wciąż obecny – ulice, szkoły, pomniki, muzea imienia Papieża Polaka

2024-04-26 16:09

Zdzisław Sowiński

Na mapie Polski często spotkać można imię Jana Pawła II. To m.in. ponad 679 ulic, 139 placów i prawie 80 rond. Za patrona przyjęło Papieża Polaka też niemal 40 parafii i ponad 1000 szkół oraz Uniwersytetów. Nie brakuje także sanktuariów, muzeów oraz ośrodków myśli imienia Świętego Patrona, który wciąż inspiruje wielu Polaków. W sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II, która miała miejsce 27 kwietnia 2014 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego