Reklama

Niedziela Lubelska

Chełm

Ks. Józef Serej - dobrodziej hospicjum

Tadeusz Boniecki

Nowiutki samochód na potrzeby chełmskiego hospicjum zakupił z własnych środków i przekazał ks. kan. Józef Serej, proboszcz parafii Żdżanne. Wartość nowego auta to 70 tysięcy złotych. Samochód jest przeznaczony do przewozu pięciu osób; ma dużą pojemność bagażnika, która umożliwi przewóz do domów podopiecznych hospicjum niezbędnego sprzętu wspomagającego opiekę nad chorymi na nowotwory.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego nie było by w stanie z własnych środków finansowych zakupić takiego mini ambulansu. Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego. Dzięki temu środki na działalność gromadzi głownie z przekazywanego jednego procenta od podatku. W ubiegłym roku z tego tytułu pozyskano ponad 115 tysięcy złotych. Jednak pieniądze te starczają jedynie na zapewnienie opieki medycznej chorym.

Anna Pasieczna, członek Zarządu Stowarzyszenia Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie, nie kryje radości z przekazanego samochodu. – Jak dotychczas nie mieliśmy własnego samochodu hospicyjnego. Nasz zespół hospicyjny (lekarz, pielęgniarki i fizjoterapeuta, psycholog) dojeżdżał do chorych wypożyczonymi przez nas autami lub własnymi i często psującymi się samochodami. Teraz dzięki dobroci i wyrozumiałości księdza Józefa Sereja ta sytuacja się zmieni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poświęcenie mini-ambulansu

Pojazd poświęcił podczas lutowego odpustu w Sanktuarium MB Chełmskiej ks. bp Aleksander Jałowiecki z diecezji kijowsko-żytomierskiej.

- Dzisiaj mija dokładnie 89 lat kiedy Chrystus Miłosierny objawił się w Płocku siostrze Faustynie i poprosił ja o namalowanie obrazu Bożego Miłosierdzia, Jezu Ufam Tobie. Pięknie się składa, że wyobraźnia miłosierdzia, o której tak często mówił św. Jan Paweł II, staje się również naszym udziałem. Wszyscy wiemy, jak bardzo ważna jest działalność funkcjonującego w naszym mieście na razie Hospicjum Domowego im. ks. kan. Malinowskiego. W bliskiej perspektywie jest też budowa hospicjum stacjonarnego. To hospicjum potrzebowało samochodu, którego nie miało. Taki samochód staje się dzisiaj darem dla tego hospicjum. Chcemy w tym miejscu podziękować ofiarodawcy i sponsorowi tego samochodu. Jest nim ks. kan. Józef Serej, proboszcz parafii Żdżanne. To głownie jemu zawdzięczają wszyscy chorzy potrzebujący pomocy medycznej, łatwiejszy dojazd do ich domów zespołu hospicyjnego, czyli lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty- mówił podczas lutowego odpustu w bazylice ks. kan. Andrzej Sternik .

Reklama

Nie dziękujmy a naśladujmy

- Do takiego wsparcia niezwykle potrzebnej działalności Hospicjum Domowego im. ks. kan. K. Malinowskiego, zainspirował mnie właśnie ks. Kazimierz, Patron Hospicjum i to, w jaki sposób i z jakim poświęceniem, zajmował się swoimi rodzicami - tłumaczy ks. kan. Józef Serej. - Samochód posłuży hospicjum i będzie docierał do ludzi, którzy potrzebują konkretnej pomocy. Moja decyzja była bardzo szybka, również ze względu na znajomość z ks. Kazimierzem Malinowskim. Mam wrażenie, że ks. Malinowski miał najwięcej do powiedzenia swoją postawą wtedy, gdy milczał i ciągle trwał na modlitwie. Pracowaliśmy w jednym dekanacie. Lata mijają, ale wspomnienia zawsze są. Konkretne dzieła potrzebują też wsparcia konkretnymi czynami. Za wiele spraw komuś dziękujemy. Starajmy się jednak nie dziękować, ale naśladować- mówi darczyńca.- Istota pomocy chorym jest mi bardzo bliska. Od 25 lat odwiedzam w każdą sobotę osoby cierpiące przynosząc im do domów Pana Jezusa. Każdy kapłan wie, że siłą pracy duszpasterskiej jest cierpienie i modlitwa chorych we wspólnocie parafialnej- dodaje ksiądz Józef. W pracy duszpasterskiej jestem zawsze blisko Chełma, tam gdzie pracował ks. Malinowski. A jeszcze bliżej sercem idei jaką pojęło Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. K. Malinowskiego, jego zarząd i wolontariusze, angażujący się przy opiece nad chorymi na nowotwory- podsumowuje ks. Józef Serej.

Pomagają i wspierają

Tylko w ciągu ostatniego roku pod opieką chełmskiego hospicjum domowego im. ks. Malinowskiego było 300 chorych na choroby terminalne, głownie nowotworowe i przewlekłe. W ciągu 11 lat działalności było to już kilka tysięcy chorych .

Reklama

W chwili obecnej przybywa chorych na nowotwory, wymagających korzystania z różnego rodzaju zabiegów w domu, specjalistycznego sprzętu medycznego, środków opatrunkowych i innych, pomagających osobom terminalnie chorym godnie żyć bez konieczności hospitalizacji.

-Obecnie bezpośrednią domową opieką hospicyjną obejmujemy 23 chorych z miasta Chełm i okolicznych gmin powiatu chełmskiego w promieniu ponad 50 kilometrów- mówi Jerzy Masłowski, członek Zarządu Hospicjum ks. Malinowskiego. Nasza pielęgniarka odwiedza chorych codziennie, wykonując wszelkie zabiegi zlecone przez lekarza. Pomimo iż nie posiadamy kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, chorzy mają z naszej strony zapewnioną bezpłatną fachową opiekę medyczną i poradnictwo przez całą dobę – dodaje Masłowski.

- Pomoc pacjentom w zasadzie zaczyna się od najprostszych czynności: toalety ciała, poprzez nawet specjalistyczne zabiegi pielęgniarskie, które często wykonywane są bez zlecenia lekarskiego - mówi Aneta Ufnal, pielęgniarka w hospicjum: - Bardzo często chodzi też o zwykłą rozmowę z pacjentem i jego rodziną, o poświęcony im czas. Do tej chwili dojeżdżanie do pacjenta realizowaliśmy poprzez transport własny, ale odkąd mamy samochód, ułatwi to naszą pracę, a także rozwiąże problemy wielu pacjentów.

-Rodziny zgłaszają coraz większą potrzebę objęcia opieką ich chorych ze strony naszego Hospicjum, jednak wcześniej zdarzało się że z przykrością musieliśmy im odmówić naszej pomocy hospicyjnej, ze względu na zbyt daleką odległość od miasta Chełm. Brak służbowego ambulansu uniemożliwiał bowiem dojazd do miejscowości zamieszkania chorego. - Mamy w pamięci również przypadki, gdy terminalnie chorzy głownie ze środowiska wiejskiego, byli traktowani jak wykluczeni społecznie bo nikt nimi nie chciał się nimi zająć od strony medycznej. Tego obowiązku należycie nie wypełniali niestety lekarze medycyny rodzinnej. Brak pomocy medycznej w ostatnim stadium życia, to prawdziwy dramat dla rodziny a także chorego, któremu towarzyszy związany z nowotworem ból nie do zniesienia. Teraz dzięki dobremu sercu i ogromnej życzliwości naszego darczyńcy ks. kan. Józefa Sereja, ta sytuacja się zmieni podsumowuje Masłowski .

Reklama

Hospicjum to nie tylko opieka medyczna

Działalność Hospicjum Domowego ks. Malinowskiego, to nie tylko opieka medyczna. Przy hospicjum działają też grupy wsparcia: dla osób po chorobie nowotworowej i grupa wsparcia w żałobie. Spotkania odbywają się raz w miesiącu i regularnie przychodzi na nie po kilkanaście osób.

Ponadto hospicjum prowadzi własną bezpłatną wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego (m.in. łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, chodziki, balkoniki, koncentratory tlenu, ssaki medyczne, pompy infuzyjne i inne rzeczy niezbędne do opieki nad chorym w domu).

Ważnym punktem działalności jest także edukacja hospicyjna dzieci i młodzieży w chełmskich szkołach i przedszkolach.

Najnowszym wyzwaniem podjętym przez Stowarzyszenie jest budowa Stacjonarnego Domu Hospicyjnego w Nowinach koło Chełma. Będzie to pierwsza tego typu placówka medyczna w subregionie chełmskim. W jej skład wejdzie też Dom Opieki Długoterminowej i Dom Opieki Wyręczającej. Obiekty te powstaną na 2,5 ha działce przekazanej bezpłatnie przez Starostwo Powiatowe w Chełmie z zasobów Skarbu Państwa.

Możesz przekazać 1 % z podatku na hospicjum

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie, jest organizacją pożytku publicznego. Każdy może więc je wesprzeć przeznaczając 1% podatku na rzecz organizacji. Stowarzyszenie pomaga mieszkańcom Chełma w rozliczeniu podatku. Bezpłatną pomoc księgowej można uzyskać we wszystkie poniedziałki aż do końca kwietnia w biurze hospicjum przy ul. Lwowskiej 12/4 w godzinach od 16 do 18. Druga księgowa również bezpłatnie rozliczy podatek w poniedziałki od 13.00 do 16.00 w Biurze Poseł na Sejm RP Anny Dąbrowskiej – Banaszek przy ul. Lwowskiej 14 A.

Podziel się:

Oceń:

2020-03-12 08:01

Wybrane dla Ciebie

Czy mam w sobie radość Jezusa?

2024-04-15 13:37

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-17.

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Życie bez łaski to życie bez radości

2024-05-05 19:16
Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

Marzena Cyfert

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

W kościele św. Karola Boromeusza przeżywano odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin. Tym samym rozpoczęło się przygotowanie do jubileuszu 30. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...