Reklama

Niedziela Lubelska

W czasie lęku odpowiedzią jest wiara

Turowiec - przedostatnie w diecezji rekolekcje "Źródło"

2020-03-19 10:00

Grzegorz Jacek Pelica

W niedługim czasie parafia pw. św. Barbary w Turowcu na Chełmszczyźnie będzie obchodziła stulecie erygowania. Preludium przyszłorocznego jubileuszu była peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego, przedostatnia w ramach 6-letniego projektu ewangelizacyjnego „Źródło”, który objął całą diecezję (ostatnia parafia, pw. św. Jana Kantego w Lublinie, podejmie akcję po ustaniu epidemii koronawirusa).


W ramach „Źródła” parafianie najpierw przeżyli rekolekcje (5-8 marca), prowadzone przez ekipę ks. Bogdana Kalinowskiego, a następnie w tygodniu peregrynacji Krzyża gromadzili się na adoracji. Mieszkańcy Maziarni, Krasnego, Wygnańców, Poniatówki, Turowca, Wólki Putnowickiej, Putnowic Wielkich modlili się u stóp Krzyża, zaś w piątek z modlitwą za druhów z OSP z Kol. Putnowice uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Na uroczystość pożegnania relikwii Krzyża w sobotę 14 marca przybył bp Mieczysław Cisło, który przewodniczył Mszy św. w asyście księży dziekanów Andrzeja Sternika i Andrzeja J. Pytera. Pasterz poprowadził medytację przy Krzyżu i wygłosił homilię. Oprawę przygotowali młodzi parafianie z organistą Andrzejem Bartniczukiem. Nad wszystkim czuwał proboszcz ks. Zbigniew Karbowniczek.

Reklama

Ufność i pokora człowieka

We wprowadzeniu bp Cisło przypomniał historię Krzyża Trybunalskiego, jego peregrynacji po wszystkich parafiach diecezji i plany umieszczenia kopii z relikwiami w kościele pw. św. Michała Archanioła w Lublinie. Nawiązując do obecnej sytuacji, mówił: - „W ostatnim czasie przyroda upomina się o Boga i o pokorę. Przypomina, że człowiek jest istotą kruchą i słabą; nawet wobec wirusa. Potrzeba nam jeszcze większej ufności w Bogu - Stwórcy, który przeznaczył nas do wieczności, aby przez świat iść drogą Bożych przykazań i zostawiać ślad dobra, miłości, prawdy, szlachetnego życia. Pośród ponurości świata mamy stację radości: ten Krzyż! I dopust Boży, aby podjąć refleksję: jestem tylko stworzeniem, a moje życie ma swoje źródło w Bogu”.

Być świadkiem

Reklama

W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do otrzymanych przez Apostołów darów Ducha Świętego, nieodzownych do ich misji, ale także do misji ewangelicznych kobiet, których godność Chrystus afirmuje w powołaniu, wierności aż po Krzyż oraz pełnej czułości posłudze Mistrzowi i zwiastowaniu Kościołowi Zmartwychwstania.

- Stając pod Krzyżem, jesteśmy w Wieczerniku Zielonych Świat, bo to właśnie Duch Święty jest owocem Męki i śmierci Chrystusa. A jest to Duch prawdy i miłości, a duch ludzki unosi się ku Bogu na skrzydłach wiary i miłości (św. Jan Paweł II); wiara jest łaską, która przychodzi przez wychowanie i autentyczne świadectwo życia - mówił Pasterz, przypominając próbę wiary Apostołów, którzy opuścili Chrystusa w Ogrójcu. - Jezus z nich nie zrezygnował i może potrzeba im było tej chwili słabości, aby byli pokorni. Bo grzech powinien uczyć pokory! Świadczy o tym Tomaszowe „Pan mój i Bóg mój” oraz Piotrowe „Panie, Ty wszystko wiesz” i odpowiedź na trzykrotne pytanie o miłość. Dopiero wtedy Piotr wie, co znaczy kochać: pełnić wolę Boga i zachować Jego przykazania oraz respektować wolę kochanego człowieka; a nie ma większej miłości, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół - tłumaczył Ksiądz Biskup.

- Gdy ogarniają nas lęki: co będzie z Kościołem, co będzie z Polską, z Narodem? Odpowiedzią ma być nasza wiara i nasza miłość. Nie czyjaś, moja! - podkreślał Ksiądz Biskup, przywołując postawę św. Matki Teresy z Kalkuty i etapy wiary w doświadczeniu człowieka aż po pełnego pokus „demona południa”, przy którym tak trudno dziękować i wielbić Boga za Jego łaski, przepraszając za upadki i powstając z grzechów. - Brońmy się przed egoizmem, którego tak wiele jest w świecie; przed europejskością bez Boga. Gdy świat odchodzi od Boga, bądźmy świadkami Boga pośród naszej codzienności! Chciałbym, by Duch Święty w naszych domowych wieczernikach był wciąż przywoływany - mówił.

***

- Długo w naszych sercach pozostanie słowo, które do nas skierowałeś i błogosławieństwo - zapewniali wdzięczni parafianie. - Niech Bóg, który jest miłością, obdarza Cię zdrowiem i potrzebnymi siłami do podejmowania pasterskich wyzwań. Niech wspiera Twój trud i umacnia w miłości i prawdzie Twoją posługę w Kościele, a Matka Boża niech Cię otacza płaszczem opieki - życzyli wierni z Turowca. Życzenia imieninowe wraz z zapewnieniem o modlitwie przyjął proboszcz, ks. Zbigniew Karbowniczek.

Wybrane dla Ciebie

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy się na modlitwie w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca

2020-04-01 10:09

Ks. Czesław Bogdał

Potrzebujemy siebie nawzajem, by wspólnie, za wstawiennictwem Świętego Papieża, wołać do miłosiernego Boga i błagać Go, by ustała pandemia koronawirusa – mówi kard. Stanisław Dziwisz, zachęcając do modlitewnej jedności 2 kwietnia, w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Osobisty sekretarz papieża Polaka apeluje o duchową łączność o 21.37 i zapalenie jutro o tej godzinie świec w naszych oknach.

Więcej ...

Świeca w oknie i modlitwa o ustanie pandemii

2020-04-02 21:18

Archiwum Aspektów

Bp Tadeusz Lityński zachęca wszystkich diecezjan, aby w 15. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, w czwartek, 2 kwietnia, o 21.37 zapalić w oknach świece i zjednoczyć się na modlitwie o ustanie pandemii. To odpowiedź na apel kard. Stanisława Dziwisza.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu...

Aktualności

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu...

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa...

Wiara

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa...

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

Kościół

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Kościół

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Kościół

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Franciszek

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Papież na Placu św. Piotra będzie wznosił ręce i...

Kościół

Papież na Placu św. Piotra będzie wznosił ręce i...

Transmisja Mszy św. z kaplicy na Jasnej Górze

Kościół

Transmisja Mszy św. z kaplicy na Jasnej Górze