Reklama

Niedziela Lubelska

Projekt ewangelizacyjny "Źródło"

Brzeźno: Wyzbyć się lęku

2020-03-24 10:13

Grzegorz Jacek Pelica

W pierwszym tygodniu Wielkiego Postu parafianie z Brzeźna k. Chełma przeżywali rekolekcje przy Krzyżu Trybunalskim. Na uroczystości pożegnania krzyża gościł bp Józef Wróbel, który udzielił sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

W sobotę, 7 marca, u stóp krzyża biskupa powitali rodzice kandydatów do bierzmowania, którzy wraz z nauczycielami i katechetami towarzyszyli młodzieży w przygotowaniach. - Widzimy ich niepokój serca, zamęt wewnętrzny oraz pseudonauczycieli, którzy wołają: chodźcie za nami, my was uszczęśliwimy. Ale my wiemy, że tylko Chrystus przynosi szczęście człowiekowi i odpowiada na podstawowe pytania po co żyje i dokąd zmierza - mówili Ewa i Rafał Lewińscy, wyrażając radość z tak szczególnego spotkania we wspólnocie, gdy obecność Ducha Świętego „uzdalnia do świadectwa wiary aż po krańce ziemi”. - Pragniemy, aby wyzbyli się lęku, który napełnia serca młodych ludzi, aby zdobyli entuzjazm i chęć do życia. Duch Święty to realna moc przemieniająca życie, której potrzebują nasze dzieci - podkreślali rodzice.

W obecności relikwii

Reklama

Znakiem zaangażowania młodzieży było przygotowanie oprawy Mszy św. (Katarzyna Hawryluk, Kacper Szajna, Ernest Ruski, Sandra Dzwonnik, Monika Lewińska, Krzysztof Pawłowicz, Jarosław Matyszczuk), pełna powagi postawa podczas peregrynacji kopii Krzyża Trybunalskiego, a także złożone na ołtarzu postanowienia. - To dla nas wielka chwila. Wierzymy, że Duch Święty oświeci nas i uświęci. Przygotowywaliśmy się do tego sakramentu kilkanaście miesięcy na katechezie oraz podczas liturgicznych spotkań w kościele, poznając i rozważając prawdy wiary. Spotkaliśmy się z żywym i prawdziwym Panem Jezusem w sakramencie pojednania i w Eucharystii; szczególnie w pierwsze piątki miesiąca i niedziele - mówili Roksana Fas i Szczepan Klekociuk. - Świat nie pozwala nam się wyciszyć i odczuć miłości Pana Boga. Jesteśmy ciągle kuszeni hałaśliwymi dźwiękami reklam, wabią nas telefony i komputery. Te wynalazki pomagają w życiu, choć nie zawsze pozwalają dostrzec w drugim człowieku bliźniego i odnaleźć wiernego przyjaciela. Wierzymy, że kochająca Matka Jezusa poprowadzi nas ku dobrej przyszłości - zapewniali w obecności relikwii Krzyża Świętego i wizerunku Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, umieszczonego w ołtarzu parafialnej świątyni. Za dar bierzmowania dziękowali Dominik Gilbert, Marcjanna Siennica, Sebastian Szymanko i M. Lewińska.

Zacząć od nowa

W homilii bp Józef Wróbel przypomniał znaczenie Chrystusowego Krzyża, znaku miłości Zbawiciela i źródła sakramentów świętych. Nawiązał do Ewangelii o Męce Pańskiej, którą proklamował proboszcz ks. Marek Lubelski, aby ukazać różne postawy wobec męki i ukrzyżowania. - Cóż piękniejszego dla rodziców, jak widzieć bojące się Boga, pobożne dziecko? - mówił biskup w kontekście Aleksandra i Rufusa, bliskich Apostołom synów Szymona z Cyreny. - To owoce niesienia krzyża. Darem jest dostrzec oddanie Jezusa Chrystusa dla człowieka, jak setnik, który od krzyża odchodzi jako nowy człowiek i wyznaje: Naprawdę, On był Synem Boga (Mt 27,54b). I może Bóg dopuścił słabość wiary Piotra, aby to uzdolniło go do otwarcia drzwi Królestwa tym, którzy w swoim życiu też doświadczą słabości, wyprą się i odwrócą od Jezusa - kontynuował. Pasterz przestrzegał przed grzechami przeciwko Duchowi Świętemu i próbą usprawiedliwiania braku krzyża w miejscu publicznym i w ludzkim sercu, a także traktowaniem powołania Judasza jako „wyboru na zdrajcę”. Powiedział: - „Jezus każdemu daje szansę, aby przemieniając serce, mógł wrócić do Boga z wołaniem: Panie, wybacz mi moje grzechy, bo oto chcę zacząć nowe życie. Jak syn marnotrawny lub dobry łotr”.

Wybrane dla Ciebie

15. rocznica śmierci Jana Pawła II

2020-04-01 15:49

Ryszard Rzepecki/Biały Kruk

Mija 15. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. "Ojciec Święty Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. wieczorem o godzinie 21.37 w swym prywatnym apartamencie" - informowało oświadczenie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ogłoszone w nocy z 2 na 3 kwietnia w Watykanie.

Więcej ...

Świeca w oknie i modlitwa o ustanie pandemii

2020-04-02 21:18

Archiwum Aspektów

Bp Tadeusz Lityński zachęca wszystkich diecezjan, aby w 15. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, w czwartek, 2 kwietnia, o 21.37 zapalić w oknach świece i zjednoczyć się na modlitwie o ustanie pandemii. To odpowiedź na apel kard. Stanisława Dziwisza.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu...

Aktualności

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu...

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa...

Wiara

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa...

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

Kościół

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Kościół

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Kościół

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Franciszek

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Papież na Placu św. Piotra będzie wznosił ręce i...

Kościół

Papież na Placu św. Piotra będzie wznosił ręce i...

Transmisja Mszy św. z kaplicy na Jasnej Górze

Kościół

Transmisja Mszy św. z kaplicy na Jasnej Górze