Reklama

Świat

Następne ŚDM w Polsce?

Artyominc / Foter.com / CC BY-SA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nasze zaproszenie leży bardzo wysoko na półce u papieża Franciszka – mówi ks. Grzegorz Suchodolski, odpowiadając na pytanie o szanse Polski jako organizatora kolejnych Światowych Dni Młodzieży. Koordynator Krajowego Biura ŚDM podkreśla jednak, że na oficjalne ogłoszenie decyzji Ojca Świętego musimy poczekać do niedzieli 28 lipca.

– Nie ukrywam, że Polska jest bardzo mocnym kandydatem. Oficjalne zaproszenia metropolity krakowskiego, Konferencji Episkopatu Polski i władz państwowych sprawiają, że to nasze zaproszenie leży bardzo wysoko na półce u papieża Franciszka. Natomiast na oficjalne ogłoszenie musimy poczekać do 28 lipca, do godz. 17.00 czasu polskiego – mówił w Krakowie ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Suchodolski podkreślił, że tegoroczne ŚDM będą wyjątkowe, bo po raz drugi, po 26-letniej przerwie, odbędą się w Ameryce Południowej. Na tym kontynencie obserwowany jest dynamizm wiary, powstaje wiele nowych wspólnot, a sami Brazylijczycy mówią, że jest to owoc pielgrzymek Jana Pawła II. – My z Europy jedziemy tam, by doświadczyć żywego Kościoła, który żyje tam w ludzkich sercach. U nas struktury są już czasem skostniałe, a tam panuje żywy duch. Mam nadzieję, że taki obraz Kościoła stamtąd przywieziemy i będziemy chcieli wcielać go u nas, na naszej polskiej, europejskiej ziemi – mówił dyrektor krajowego biura ŚDM.

Reklama

Kapłan zauważył, że wprawdzie z przyczyn ekonomicznych niespełna 2 tys. Polaków pojedzie na ŚDM do Brazylii, ale w Polsce organizowanych jest kilka spotkań równoległych do Rio de Janeiro. Polska Copacabana będzie m.in. w krakowskich Łagiewnikach, Płocku, Świebodzinie, na Śląsku, w Niepokalanowie i Częstochowie. – To są takie perełki, które pokazują, że w różnych rejonach Polski będzie się gromadzić młodzież, aby wyznawać wiarę w Jezusa Chrystusa. W Roku Wiary dla nas wszystkich ma to wymiar umocnienia i świadectwa na zewnątrz. Nie zamykamy się do małej grupy osób, ale prawdę o Chrystusie chcemy głosić wszystkim młodym ludziom – przekonywał ks. Suchodolski.

Ks. Grzegorz Suchodolski jest dyrektorem Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. W lutym 1995 r. został poproszony przez bp. Henryka Tomasika o przygotowanie spotkania młodych Europy z Janem Pawłem II w Loreto. W ramach prac krajowego biura ŚDM kierował polskimi przygotowaniami do spotkań młodzieży świata z Janem Pawłem II w Paryżu (1997), Rzymie (2000) i Toronto (2002) oraz Benedyktem XVI w Kolonii (2005), Sydney (2008) i Madrycie (2011). Aktualnie koordynuje przygotowaniami do ŚDM w Rio de Janeiro – pierwszym tego typu spotkaniem papieża Franciszka z młodzieżą świata.

Podziel się:

Oceń:

2013-06-25 08:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzień Myśli Braterskiej - Wychowanie bez odniesienia do Boga jest niepełne

Harcerka uśmiecha się i śpiewa w kłopotach – mówi jeden z punktów
Prawa Harcerskiego

Ula Bugała

Harcerka uśmiecha się i śpiewa w kłopotach – mówi jeden z punktów Prawa Harcerskiego

Wychowanie młodego człowieka bez odniesienia do Boga i bez wiary jest wychowaniem niepełnym – przypomina w rozmowie z KAI ks. Piotr Zamaria, krajowy duszpasterz Skautów Europy w Polsce, nawiązując do Dnia Myśli Braterskiej, obchodzonego dziś przez skautów i harcerzy na całym świecie.

Więcej ...

Jak działa Duch Święty?

Adobe Stock

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Więcej ...

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie