Reklama

Kościół

Rycerze Kolumba u Jasnogórskiej Hetmanki

Maciej Orman/Niedziela

W dniach 22-23 maja na Jasnej Górze trwa spotkanie delegatów Rady Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce z nielicznym udziałem oficerów stanowych i ich najbliższych współpracowników.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileuszową 10. konwencję planowano zorganizować w Zakopanem. – Spodziewaliśmy się wielkiego wydarzenia. W ubiegłorocznym spotkaniu w Licheniu uczestniczyło prawie 500 osób – powiedział 22 maja podczas konferencji prasowej w Auli św. Jana Pawła II na Jasnej Górze Tomasz Wawrzkowicz, delegat stanowy Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce. Z powodu epidemii COVID-19 plany trzeba było zmienić. W tym roku obrady robocze będą prowadzone w formie zdalnej.

Hasłem tegorocznej konwencji są słowa św. Jana Pawła II: „Nie lękajcie się!”. – Nasze spotkanie ma być jasnym sygnałem, że jako katolicy nie możemy bać się epidemii. Ona nie wydarzyła się bezcelowo. Bóg postawił przed nami wyzwania – podkreślił Krzysztof Zuba, sekretarz stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tomasz Wawrzkowicz dodał, że praca Rycerzy Kolumba skupia się w parafiach. Jak zauważył, w obliczu epidemii „rycerze nie złożyli szabli”, ale pomagają osobom starszym, np. zbierając datki czy dostarczając zakupy do domów.

Mówiąc o inicjatywach podjętych w roku bratnim 2019/2020, Krzysztof Zuba powiedział, że „za modlitwą bardzo szybko poszły konkretne działania”. – Dzięki operatywności rycerzy z jednej z rad lokalnych w diecezji radomskiej do kościołów były przywożone dary, które później trafiały do rodzin potrzebujących. Wiemy, z jakimi problemami boryka się prasa katolicka, dlatego rycerze dostarczali ją do domów, oprócz artykułów spożywczych. W wielu parafiach uruchomiono transmisje Mszy św. na Facebooku i YouTubie. Rycerze pomagali również przy dezynfekcji ławek w kościołach. Zauważamy także zaangażowanie służb medycznych w walkę z epidemią COVID-19, stąd np. organizacja zbiórki na zakup respiratora w diecezji zamojsko-lubaczowskiej – wyliczał.

W rozmowie z „Niedzielą” Mariusz Książek, dyrektor administracyjny tygodnika, członek Zarządu Fundacji „Niedziela. Instytut Mediów” i Rycerz Kolumba wspomniał również o prowadzonej przez rycerzy akcji „Dom”, w ramach której zebrali oni kilkadziesiąt tysięcy złotych na budowę mieszkań dla mieszkańców Doliny Niniwy w północnym Iraku. Przypomniał też o przygotowanej we współpracy z rycerzami ulotce o Nowennie Pompejańskiej, dołączanej do „Niedzieli” w 2018 r.

Reklama

Sekretarz stanowy Krzysztof Zuba zaznaczył, że w tym roku działania Rycerzy Kolumba będą skoncentrowane na rozpowszechnianiu nauczania św. Jana Pawła II i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. – Chcemy pokazać, że ci kapłani musieli zmagać się w znacznie trudniejszych czasach niż obecne, a mimo to pociągnęli za sobą miliony wiernych. Takie jest też przesłanie naszej konwencji: nie lękajmy się, ale róbmy, co w naszej mocy, żeby przybliżać się do Chrystusa i do siebie nawzajem – powiedział Krzysztof Zuba.

Rycerzem Kolumba może zostać pełnoletni mężczyzna, który jest praktykującym katolikiem i może przystępować do sakramentów. – Czas epidemii to właściwy czas na takie decyzje. Trzeba działać – zachęcił Krzysztof Zuba. Stwierdził, że kiedy mężczyźni zostają Rycerzami Kolumba, zmieniają swoje życie. – Wstępując do rycerzy, przestają być widzami w Kościele, a stają się jego współgospodarzami i biorą za niego odpowiedzialność – powiedział.

Rycerze Kolumba działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,98 miliona członków. W Polsce jest ich prawie 6,5 tys. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Kapelanem stanowym Rycerzy Kolumba w Polsce jest abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 r. Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót sługi Bożego ks. McGivney’a i rozpoczął jego proces beatyfikacyjny.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-05-22 19:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: nocne czuwanie modlitewne „z bł. Prymasem w Domu Matki

Kard. Stefan Wyszyński z Obrazem Jasnogórskim

Instytut Prymasowski

Kard. Stefan Wyszyński z Obrazem Jasnogórskim

Obraz Jasnogórskiej Maryi był dla bł. kard. Stefana Wyszyńskiego znakiem, który „odczytywał” przez całe życie, a o Jasnej Górze powiedział, że „tutaj rozstrzygały się trudności, tutaj przychodziły światła, tutaj rodziły się zwycięstwa”. I dziś przed Wizerunkiem Jasnogórskiej Maryi odbędzie się nocne czuwanie modlitewne „z bł. Prymasem w Domu Matki” w intencjach Kościoła, Polski i za kapłanów, w duchu wdzięczności za Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Czuwanie na Jasnej Górze wpisuje się w obchód jego liturgicznego wspomnienia - 28 maja.

Więcej ...

Wimbledon - Iga Świątek awansowała do trzeciej rundy

2024-07-04 19:49
Iga Świątek po wygranym meczu

PAP/ADAM VAUGHAN

Iga Świątek po wygranym meczu

Iga Świątek awansowała do trzeciej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Liderka światowego rankingu tenisistek wygrała w czwartek w Londynie z Chorwatką Petrą Martic 6:4, 6:3.

Więcej ...

Beskid Żywiecki: zakończyły się wakacyjne rekolekcje wspólnoty Wojsko Gedeona

2024-07-05 16:12
Rajcza

wikipedia/Adrian Tync na licencji Creative Commons

Rajcza

„JESTEM” - pod takim hasłem odbyły się rekolekcje wakacyjne, inicjowane przez Wojsko Gedeona z diecezji płockiej, z udziałem 130-osobowej grupy młodzieży oraz ośmiu księży. Były one zwieńczeniem rocznej pracy formacyjnej i ewangelizacyjnej. Młodzież odwiedził między innymi bp Szymon Stułkowski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Wiara

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Niedziela Świdnicka

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...