Reklama

Niedziela Lubelska

Patron Lublina: Antoni, Michał czy Kostka?

Św. Antoni Padewski

Piotr Maciuk; ze zbiorów Muzeum Lubelskiego

Św. Antoni Padewski

Lublin ma trzech zwyczajowych patronów: św. Michała Archanioła, św. Antoniego z Padwy i św. Stanisława Kostkę. To możni orędownicy przed Bogiem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obraz św. Antoniego z Padwy 30 lat temu wrócił na mury Bramy Krakowskiej, od strony Starego Miasta. To był kolejny powrót nieformalnego patrona Lublina. Najpierw wizerunek portugalskiego świętego pojawił się w połowie XVII w., potem często znikał w trudnych czasach, aby w lepszych powracać na nowo.

Powrót patrona

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po 36 latach nieobecności obraz św. Antoniego ponownie został umieszczony w niszy Bramy Krakowskiej, od ul. Bramowej, 12 czerwca 1990 r. Błogosławieństwo obrazu odbyło się następnego dnia wieczorem, dzień przed Bożym Ciałem. Przygotował je ks. Emil Nazarowicz, administrator katedry, a dokonał bp Ryszard Karpiński. Świadkowie mówią, że towarzyszyły temu krzyki i pijackie śpiewy dochodzące ze słynnej lubelskiej kawiarni „Czarcia Łapa”.

Inicjatorem powrotu wizerunku św. Antoniego na Bramę Krakowską był nieżyjący już klikon, czyli krzykacz miejski Władysław Stefan Grzyb. Wspierała go w tym jego partia, Stronnictwo Demokratyczne, ściśle związane z komunistami z PZPR. Paradoksalnie to właśnie komuniści zdjęli świętego z bramy. Już kilka dni przed 22 lipca 1954 r. Lublin świętował 10-lecie ustanowienia „władzy ludowej”, na które jedyny jak dotąd prezydent Polski z Lublina, Bolesław Bierut, zaprosił delegację z Moskwy. Trasa spaceru od ratusza na pl. Łokietka do pl. Zebrań Ludowych (dziś Zamkowy) wiodła przez Bramę Krakowską i nie wypadało, aby sowieccy goście ujrzeli wizerunek świętego.

Obraz i drewniane drzwi chroniące go od zniszczenia przeleżały w archiwach Muzeum Lubelskiego. Do bramy wróciły same 3 częściowe drzwi z wizerunkiem Antoniego. Co ciekawe, częściowo także dzięki Sowietom. W 1990 r., przy ponownej instalacji obrazu, chciano zabezpieczyć go i muzeum gorączkowo poszukiwało materiału ochronnego. Okazało się, że może to być tylko pleksi, przeźroczyste tworzywo sztuczne. Jedynym producentem pleksi w Polsce była świdnicka Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego (WSK). Tę pleksi, w postaci surowca, sprowadzano ze Związku Radzieckiego; służyła głównie do produkcji okien w śmigłowcach M-1 i SM-2. Specjaliści ze Świdnika, ulegając prośbie ówczesnego wicedyrektora muzeum Zygmunta Nasalskiego, sprężyli się i wykonali gratisowo płyty zabezpieczające. Dopiero w 2013 r. wymieniono je na kuloodporne szkło. Sam obraz malowany na płótnie jest dziełem lublinianina, Franciszka Malinowskiego i przechowywany jest w zbiorach Muzeum.

Reklama

Św. Michał i bł. Kostka

Św. Antoni nigdy nie został oficjalnie uznany za patrona miasta. Dopiero podjęte ostatnio starania władz miejskich i kościelnych mają to nadrobić. Święty z Padwy jest najpowszechniej uznawany za lubelskiego opiekuna, choć nie brakuje zwolenników przyznawania głównej roli św. Michałowi, którego kościół przez ponad 5 wieków symbolizował początki chrześcijaństwa w mieście, a św. Michał wzywany był do pomocy we wszystkich trudnych chwilach dla mieszkańców. Upadek i zburzenie lubelskiej fary spowodowały uśpienie kultu Archanioła. W tym czasie na Bramie Krakowskiej zawisł obraz św. Antoniego.

Niemniej jest jeszcze jeden pretendent do miana lubelskiego patrona. W czasie dżumy w latach 1629-30 mieszkańcy skutecznie wzywali wstawiennictwa bł. Stanisława Kostki (kanonizowany w 1726 r.). W podzięce za ustanie zarazy władze miasta postanowiły, że „Bł. Stanisława Kostkę my za Patrona wszystkiego miasta lubelskiego imieniem kolegów naszych i wszystkiego pospólstwa i na przyszłe czasy potomkom naszym za Obrońcę i Patrona bierzemy”. Dokument powstał 21 listopada 1630 r. i jest jedynym oficjalnym obwołaniem patrona dla Lublina.

Podziel się:

Oceń:

2020-06-16 08:28

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski na Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym: Kościół i świat potrzebują doświadczenia jedności

2024-05-18 18:04
Ulf Ekman

Karol Porwich/Niedziela

Ulf Ekman

O tym, że dziś i Kościół, i świat potrzebują doświadczenia jedności mówił na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Przewodniczył Mszy św. z udziałem kilkudziesięciu tysięcy uczestników Ogólnopolskiego Czuwania Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze.

Więcej ...

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Więcej ...

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47
Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj