Reklama

Niedziela Lubelska

Rocznica cudu łez. Maryjne uroczystości w Lublinie

Katarzyna Artymiak

Matka Boża Płacząca każdego dnia czeka na swoje dzieci w lubelskiej archikatedrze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszą niedzielę lipca 1949 r. biskup lubelski Piotr Kałwa zawierzył diecezję Niepokalanemu Sercu Maryi. Wierni, udręczeni latami okupacji niemiejskiej, jak i postępującym komunistycznym terrorem, szukali wsparcia u Boga. Przez wstawiennictwo Maryi prosili o pociechę i umocnienie na trudne czasy. Odpowiedź z nieba przyszła błyskawicznie.

Wczesnym popołudniem 3 lipca s. Barbara Sadowska dostrzegła łzy na obrazie Matki Bożej, na kopii Ikony Jasnogórskiej, która została przywieziona do Lublina z Częstochowy. Wieść o Matce, która płacze nad losem swych dzieci, rozeszła się po mieście i Polsce bardzo szybko. Władze kościelne podjęły próbę zbadania i wyjaśnienia zjawiska, jednak sytuacja polityczna nie sprzyjała takiej pracy. Liczne aresztowania wiernych przez władze komunistyczne sprawiły, że biskup lubelski zaapelował o zaniechanie organizowania pielgrzymek. Równocześnie przyznał, że cud łez pogłębił życie religijne w diecezji, a liczne nawrócenia i uzdrowienia są cudownym znakiem działania Bożej łaski. Przez długie lata mieszkańcy miasta i okolic trwali na cichej modlitwie przed obrazem Matki, która nie opuściła nikogo w potrzebie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ożywienie kultu nastąpiło na początku lat 80. XX w. Wybór Jana Pawła II na stolicę Piotrową, papieska pielgrzymka do Polski i ruch solidarnościowy wlał w serca wiernych odwagę do publicznego wyznawania wiary. Za sprawą ks. Józefa Krasa i bp. Ryszarda Karpińskiego w 1981 r. łaskami słynący obraz po raz pierwszy został wyniesiony w uroczystej procesji na ulice miasta. Od tamtej pory rokrocznie w dniu 3 lipca przed archikatedrą sprawowana jest Eucharystia, po której na ulice Lublina wyrusza procesja różańcowa. 26 czerwca 1988 r. odbyła się koronacja obrazu Matki Bożej, a w 2014 r. zostało ustanowione święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej.

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Płaczącej w lubelskiej katedrze zaprasza na „Dni Maryjne”, które odbędą się w dn. 29 czerwca - 3 lipca pod hasłem: „Maryja - Przewodniczka na drogach wiary”. Nauki rekolekcyjne wygłosi ks. Mirosław Bielecki, głównym celebransem sumy odpustowej będzie bp Adam Bab, nowy biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej.

Reklama

W programie: 29 czerwca - Maryja Obraz i Matka Kościoła, Msza św. o godz. 19.00, czuwanie maryjne prowadzi parafia pw. Świętej Rodziny w Lublinie; 30 czerwca - Maryja Matka pięknej miłości, Msze św. o godz. 9.00 i 19.00, czuwanie maryjne prowadzi parafia pw. bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Lublinie; 1 lipca - Maryja zatroskana o człowieka, Msze św. o godz. 9.00 i 19.00, czuwanie maryjne prowadzi parafia pw. Chrystusa Króla w Lublinie; 2 lipca - Maryja posłuszna Bożemu prawu, Msze św. o godz. 9.00 i 19.00, czuwanie maryjne prowadzą członkowie wspólnot charyzmatycznych; 3 lipca - Maryja Oblubienica Ducha Świętego - Msze św. o godz. 6.00, 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 i 19.00 (Msza św. pontyfikalna pod przewodnictwem bp. Adama Baba), procesja różańcowa ulicami miasta. Codziennie na zakończenie dnia o godz. 21.00 Apel Jasnogórski (3 lipca ok. godz. 22.00).

Zapraszamy do duchowej łączności w ramach bezpośrednich transmisji na http://archikatedra.kuria.lublin.pl/na-zywo



Podziel się:

Oceń:

2020-06-28 08:33

Wybrane dla Ciebie

Rodzice i synowie w seminarium

2024-05-06 13:17

Mikołaj Wręczycki/WMSD Częstochowa

Seminarium to nie tylko dom waszych synów, ale także wasz dom – takimi słowami zwrócił się do rodziców seminarzystów ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Więcej ...

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Więcej ...

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie wolno wykonywać utworów o charakterze świeckim

2024-05-07 10:00

Karol Porwich/Niedziela

W trosce o dobro kościelnej liturgii, w tym wykonywanych pieśni i psalmów, Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w kurii warszawsko-praskiej przypomina, że muzyka w kościołach powinna być odgrywana wyłącznie na żywo, a nie odtwarzana z nagrania. Komunikat w tej sprawie wydano z uwagi na "niepokojące praktyki korzystania z gotowych utworów audio, zastępujących grę organów, śpiew organisty i wiernych". Ponadto dokument tłumaczy m.in., że nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?