Reklama

Niedziela Lubelska

Szaleństwa Niemców i władzy ludowej

Halina Dragan

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obecny kształt centrum Lublina zawdzięczamy niestety ostatnim dwóm ideologiom - faszyzmowi i komunizmowi.

Liczący prawie 200 lat Plac Litewski w Lublinie wcześniej zwany był placem musztry, ze względu na odbywające się na nim parady wojskowe. We wrześniu 1940 r. Niemcy przemianowali to miejsce na Adolf Hitler Platz, a komuniści z kolei na pl. Józefa Stalina (po 1953 r.). Na jego środku wzniesiono znienawidzony przez lublinian pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej.

Uderzenie w ulice

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szaleństwo zmiany nazw ulic, placów czy całych miast cechowało wszystkich okupantów Lubelszczyzny, ale najmocniej objawiło się w okresie komunizmu. Co prawda nie mieliśmy u nas Stalinogrodu (Katowice) ani pałacu im. Stalina (Warszawa), ale w Zamościu była aleja Stalina (Piłsudskiego), ulice Lenina znaleźć można było w każdym mieście, a w Lublinie krzyżowała się nawet z ul. Bieruta (dziś odpowiednio Andersa i Lwowska). Ostatnim peerelowskim przywódcą, który doczekał się alei w Lublinie, był Gomułka (Unii Lubelskiej). Tak próbowano wpisywać nową ideologię w świadomość narodu. Do dzisiaj można spotkać się z zabawnym reliktem tych wysiłków, starszym mieszkańcom zdarza się powiedzieć, że idą ul. Hanki Świętoduskiej (ul. Świętoduską w peerelu zastąpiła komunistka Hanka Sawicka).

Zniszczenia niemieckie

Obecny kształt centrum Lublina zawdzięczamy niestety ostatnim dwóm ideologiom, niemieckiemu faszyzmowi i importowanemu z ZSRR komunizmowi. Niemcy zająwszy Lublin próbowali na nowo napisać historię miasta, dowodząc jego rzekomej historycznej niemieckości. Nazwę wywodzono z germańskiego „Lubeleyn”, a dwa hitlerowskie znaczki pocztowe wypuszczone w 1940 r. przedstawiały Bramę Krakowską i kościół powizytkowski jako poniemieckie zabytki. Najbardziej bolesnym dziełem niemieckich nazistów była likwidacja dzielnic żydowskich. Najpierw utworzono getto, obejmujące obszar zamknięty obecnymi ulicami Lubartowską, Unicką, Podzamcze, al. Solidarności i Pl. Zamkowym. Podczas wywózki Żydów do obozów tereny getta zostały zrujnowane, zburzono całe ulice, wiele domów i większość synagog. To było apogeum, choć nie koniec zmian w architekturze Lublina. Spadkiem zaś po hitlerowskiej ideologii jest niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku, w czasie okupacji wieś poza granicami miasta. Zgasła żywa część lubelskiego miasta żydowskiego; pozostała pamiątka holokaustu.

Reklama

Peerelowskie porządki

To, czego nie zdewastowali Niemcy, stało się celem bomb radzieckich i późniejszych działań komunistów. Bombardowania w maju 1944 r. zniszczyły kilkaset posesji. Brawurowa akcja żołnierzy AK uchroniła przed zrujnowaniem gmach seminarium duchownego. Najgorszym rokiem dla miasta był jubileusz 10-lecia władzy ludowej. W styczniu 1954 r. rząd uchwalił, że centralne obchody odbędą się w Lublinie. W ślad za tym podjęto decyzję o zniwelowaniu przy pomocy buldożerów terenów dawnej dzielnicy żydowskiej wokół zamku. Bezpowrotnie zniknęły żydowskie kamienice i ruiny synagog, na planie miasta nie było już ul. Jatecznej czy Krawieckiej. W ich miejsce wzniesiono nowe kamienice, wytyczono pl. Zebrań Ludowych (dziś Zamkowy), sam zamek zyskał schody od strony placu i wiadukt łączący ze Starym Miastem. Wtedy też rozpoczęły się prace przy budowie trasy W-Z, która do dziś przebiega nad fundamentami największej przedwojennej synagogi Maharszala. Jakimś cudem zaniechano konstrukcji komunistycznego „Łuku Zwycięstwa”, który miał stanąć przy zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Lipowej.

Dzień 22 lipca 1944 r. był początkiem tworzenia nowego Lublina, w istocie niszczenia jego sięgającej średniowiecza infrastruktury. Efekty zmian władzy ludowej do dziś widzimy w krajobrazie miasta.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2020-07-20 09:35

Wybrane dla Ciebie

Obrońca wiary

Św. Atanazy Wielki

commons.wikimedia.org

Św. Atanazy Wielki

Za życia nazywany był „Ojcem prawowierności”, po śmierci mówiono o nim, że jest „filarem Kościoła”.

Więcej ...

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa objął kościół tytularny w Rzymie

2024-05-02 09:52
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Łaciński Patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa objął 1 maja swój kościół tytularny w Rzymie. Ceremonia w kościele Sant'Onofrio (św. Onufrego) miała się odbyć 15 kwietnia, jednak z powodu irańskiego ataku na Izrael kard. Pizzaballa odłożył swoją podróż z Jerozolimy do stolicy Włoch.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst