Reklama

Jasna Góra

Pomóż pielgrzymować bezdomnym

Bożena Sztajner

Bezdomność pozostaje w człowieku na zawsze. Ja wszędzie czuję się trochę obco, mówi Adam

Warszawscy bezdomni - podopieczni braci Kapucynów – 6 sierpnia wyruszą w pielgrzymce na Jasną Górę. Z 243. kilometrową trasą zmierzą się już po raz szósty. W drodze pomodlą się w intencjach powierzonych im przez osoby, które pomogą w przygotowaniach do pielgrzymki.

„Kilkanaście dni marszu to czas modlitwy, przemyśleń, pokonywania własnych słabości i jednocześnie odnajdywania siły do dalszego życia” - mówi Marek, jeden z bezdomnych, który pragnie po raz drugi wyruszyć na Jasną Górę. Jak przyznają organizatorzy, uczestnictwo w pielgrzymce dla osób bez domu jest wydarzeniem, które daje im nadzieję.

Fundacja Kapucyńska im. Bł. Aniceta Kopaliskiego, odpowiedzialna za przygotowanie pielgrzymki apeluje o wsparcie. „Już po raz trzeci pomagamy naszym podopiecznym w zorganizowaniu całej wyprawy. Od 23 lipca do 5 sierpnia będziemy zbierać dary rzeczowe, przydatne bezdomnych w drodze” – mówi Anna Niepiekło, rzecznik prasowy Fundacji Kapucyńskiej.

Koszt uczestnictwa jednej osoby wynosi ok. 500 zł i przeznaczany jest m.in. na ubranie, wyżywienie i powrót do stolicy. Przedsięwzięcie można wesprzeć przynosząc dary (ręczniki, podkoszulki, skarpetki, plecaki itp.) do klasztoru braci kapucynów w Warszawie (ul. Kapucyńska 4).

Reklama

Bezdomni pielgrzymi okażą swoją wdzięczność modlitwą oraz niosąc ze sobą do Częstochowy intencje modlitewne wszystkich darczyńców. „Tylko tak mogą odpłacić za okazaną im pomoc” - zaznacza Anna Niepiekło i dodaje, że w ten sposób pielgrzymowanie staje się misją. Bezdomni zobowiązują się do przedstawienia Matce Bożej Częstochowskiej wszystkich tych próśb. „Zdarza się, że proszący o modlitwę darczyńcy zgłaszają się później do nas i mówią, że ich intencje rzeczywiście zostały wysłuchane. Takie głosy szczególnie cieszą pielgrzymów” - zaznacza rzeczniczka Fundacji Kapucyńskiej.

W pielgrzymce uczestniczą przede wszystkich podopieczni klasztoru braci mniejszych kapucynów, korzystający codziennie z jadłodajni na ul. Miodowej oraz tworzący wspólnotę. „Pielgrzymka jest nagrodą dla tych, którzy uczestniczą przez cały rok w spotkaniach”– mówią organizatorzy - „Bezdomnym proponujemy spotkania i rekolekcje przygotowujące do wyprawy. W poprzedniej edycji pielgrzymki udział wzięło 20 osób. W tym roku wyruszy 15 naszych podopiecznych”.

Jak zaznacza Anna Niepiekło, bezdomni już pół roku przed rozpoczęciem pielgrzymki pytają o możliwość wyruszenia na Jasną Górę. „Niestety, jeden z zeszłorocznych uczestników trafił do więzienia. Podczas odwiedzin powiedział mi z wielkim smutkiem, że chciał pielgrzymować i w tym roku. Popłynęły mu z oczu łzy” - opowiada rzeczniczka.

Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego od trzech lat organizuje piesze pielgrzymki dla bezdomnych. Powstała w 2010 roku z inicjatywy Braci Mniejszych Kapucynów z Warszawy oraz ludzi świeckich a jej fundatorem jest aktor Radosław Pazura.

Fundacja wspiera działalność braci Kapucynów, która przede wszystkim polega na pomaganiu potrzebujących poprzez prowadzenie jadłodajni na Miodowej (korzysta z niej 200 osób dziennie) i duszpasterstwa osób bezdomnych oraz organizowaniu rekolekcji i spotkań formacyjnych.

Inne przedsięwzięcia, jakie dla ubogich i bezdomnych przygotowuje fundacja to akcja „Anioł w Warszawie”, czyli asystent osoby bezdomnej czy cotygodniowe „Bezdomnych spotkania z kulturą”.

2013-07-27 19:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Oko w oko ze świętym

Małgorzata Lewandowska

Przed Pustelnią Świętych Piotra i Pawła, w której mieszkał i zmarł św. Szarbel

Uzdrowiciel, orędownik do Boga, dla wielu pierwsza pomoc w walce z pokusami. Św. Szarbel jako narzędzie w Bożych rękach niesie pomoc potrzebującym. O jego kulcie w Polsce oraz w Libanie, kraju, skąd pochodził, z Marounem Mazawim rozmawia Ewa Melerska.

Więcej ...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

2020-01-14 10:24

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 19

Archiwum autora

Kościół św. Jakuba w Medjugorie

Już dziś mówi się o Medjugorie nie jako o miejscu ukazywania się Matki Bożej, ale o miejscu... objawiania się mocy sakramentów Kościoła.

Więcej ...

Oświęcim: modlitwy i hołd ofiarom w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

2020-01-27 19:43

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Złożenie zapalonych zniczy i wspólna modlitwa zakończyły obchody 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau, które odbyły się 27 stycznia na terenie byłego obozu niemieckiego. W poniedziałkowych uroczystościach wzięło udział około 200 byłych więźniów i ocalałych z Holokaustu oraz przedstawiciele około 60 krajów, w tym reprezentanci europejskich monarchii, prezydenci i premierzy oraz dyplomaci.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Łódź: spotkanie ewangelizacyjne

Niedziela Łódzka

Łódź: spotkanie ewangelizacyjne "Jezus Uzdrawia"

Oświęcim: dziś obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu...

Wiadomości

Oświęcim: dziś obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu...

Kobe Bryant nie żyje

Sport

Kobe Bryant nie żyje

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...