Reklama

Niedziela w Warszawie

Multimedialna wystawa „Bitwa Warszawska 1920 - Polacy w obronie Europy” w muzeum gen. Kuklińskiego

Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Izba Pamięci Generała Kuklińskiego zaprasza do oglądania multimedialnej wystawy „Bitwa Warszawska 1920 - Polacy w obronie Europy” . Ekspozycja na stołecznym Starym Mieście w nowoczesny sposób pokazuje jak Polacy, ratując młode państwo i długo wyczekiwaną niepodległość, uratowali Europę przed napaścią bolszewików.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowo otwarta wystawa jest zbiorem unikatowych archiwalnych materiałów na temat jednej z najważniejszych bitew w dziejach ludzkości. Sto wyselekcjonowanych zdjęć na setną rocznicę „Cudu nad Wisłą” opracowano na podstawie licznych publikacji historycznych prof. Józefa Szaniawskiego. - Znalazła ona wyraz w trzech publikacjach: "Marszałek Józef Piłsudski w obronie Polski i Europy", "Victoria Polska – w obronie Europy", "Marszałek Piłsudski i Polacy w obronie Europy – Cud nad Wisłą 1920". Ze względu na walor edukacyjny, nowoczesną prezentację i doskonałą lokalizację na Starym Mieście wystawa jest znakomitą atrakcją dla zorganizowanych wycieczek” - mówi Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci Generała Kuklińskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram


Obecny na otwarciu wystawy Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przypomniał, że Polacy na przedpolach Warszawy w 1920 r., a potem w operacji niemeńskiej, zatrzymali imperialistyczny pochód Armii Czerwonej w głąb kontynentu. - To, czego dokonał patron tego muzeum, gen. Ryszard Kukliński, było w dużej mierze kolejnym, choć w innej formie, zatrzymaniem imperializmu sowieckiej Rosji, który wraz z komunistycznymi ideami miał się rozlać na całą Europę i świat - powiedział Jan Józef Kasprzyk.


Wystawa składa się z interaktywnych stanowisk multimedialnych. Na ekranach prezentowane są m.in. cyfrowe archiwalne zdjęcia, dokumenty, plakaty wojenne, mapy Bitwy Warszawskiej wraz z opisami planów strategicznych i najważniejszych dowódców obu stron. Przypomina także o przyczynach polsko-bolszewicko wojny i jej konsekwencjach. Główną osią narracji jest postawa całego polskiego społeczeństwa wobec najeźdźcy, geniusz naczelnego wodza Józefa Piłsudskiego i innych dowódców oraz analiza motywacji bolszewików.

Dzięki współpracy z Archiwum Akt Nowych udostępniony został także film „Od Komendanta do Marszałka”, w którym wykorzystano archwialne nagrania z udziałem Józefa Piłsudskiego. 

Reklama

Materiały na wystawie pochodzą z zbiorów prof. Józefa Szaniawskiego, Izby Pamięci Generała Kuklińskiego, Archiwum Akt Nowych, Centralnej Biblioteki Wojskowe, a także z archiwów Rosji, Stanów Zjednoczonych i Francji.

Wystawa dostępna jest dla zwiedzających od 12 sierpnia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. w dniach: środa, czwartek, piątek w godz. 15.00-18.00 oraz sobota i niedziela w godz. 12.00-17.00. Wstęp wolny.

Kontakt dla zorganizowanych grup (umówienie wizyty poza godzinami pracy muzeum): izba@generalkuklinski.com tel: +48 661 125 196. Ze względu na pandemię Covid-19 organizatorzy przypominają o konieczności zachowywaniu dystansu, obowiązku noszenia maseczek i dezynfekcji rąk. Duże grupy podczas zwiedzania mogą zostać podzielone na mniejsze.

Podziel się:

Oceń:

2020-08-11 12:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wystawa o Janie Pawle II po raz pierwszy na Google Arts&Culture

Wizerunek św. Jana Pawła II z kościoła w Czeladzi-Piaskach

TZ

Wizerunek św. Jana Pawła II z kościoła w Czeladzi-Piaskach

Wystawa biograficzna "Karol Wojtyła. Narodziny", przygotowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II, od wtorku dostępna jest również online na platformie Google Arts&Culture w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Więcej ...

Święcenia kapłańskie w Przemyśl

2024-05-18 13:30
Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

kl. Krzysztof Bilik

Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

Kapłan jutra ma mieć zatem serce podobne do serca Jezusowego, ma poznać swoje serce i mieć to serce otwarte tak jak serce Jezusa, otwarte na Pana Boga, na wolę Bożą, ale także na drugiego człowieka – mówił abp Adam Szal – metropolita przemyski w czasie święceń kapłańskich, w czasie których udzielił tego sakramentu sześciu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli