Reklama

Niedziela Lubelska

KUL. Przekazanie insygniów rektorskich

Tomasz Koryszko/KUL

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II 31 sierpnia odbyła się uroczystość przekazania insygniów rektorskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urzędujący rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński wręczył berło, będące symbolem władzy rektorskiej, rektorowi elektowi ks. prof. Mirosławowi Kalinowskiemu. Przekazanie insygniów poprzedziły dwa uroczyste i wymagane przez prawo kanoniczne i Statut KUL akty: Wyznanie wiary Rektora Elekta oraz Przysięga wierności przy objęciu urzędu wykonywanego w imieniu Kościoła. Oba akty odebrał od Rektora Elekta abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL, Metropolita Lubelski.

Abp Stanisław Budzik nawiązał do wielkich postaci pełniących w przeszłości funkcję rektora KUL: założyciela uniwersytetu ks. Idziego Radziszewskiego i o. Jacka Woronieckiego - i powiedział: „[Rektor Dębiński] miał to szczęście być rektorem przełomu I i II stulecia KUL, stąd zapewne ta szczególna pamięć o pierwszym rektorze i założycielu KUL ks. Idzim Radziszewskim. Ksiądz Rektor jako jego naśladowca wspaniale wpisuje się w 100-letnią historię uniwersytetu. Dziękuję za owocną współpracę. Nowemu rektorowi KUL, który jest drugim rektorem w drugim stuleciu uniwersytetu, stawiam za wzór o. Jacka Woronieckiego. Piękny przykład i wielkie wyzwanie. Życzę, aby z Bożą pomocą i przy współpracy nas wszystkich temu wyzwaniu podołał”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas uroczystości ustępujący rektor ks. prof. Antoni Dębiński powiedział: „Cieszę się, że przekazuję uniwersytet swojemu następcy w dobrej kondycji. Przed uniwersytetem duże wyzwania (…). Życzę [nowemu Rektorowi] roztropności, aby decyzje które będzie podejmował każdego dnia były słuszne i sprawiedliwe oraz żeby skupiał wokół idei uniwersytetu pracowników, studentów, absolwentów i przyjaciół KUL”. Rektor elekt ks. prof. Mirosław Kalinowski zapytany o plany podkreślił: „Planem uniwersytetu jest zawsze kontynuowanie badań naukowych, zapewnienie maksymalnej jakości kształcenia, a także komfortu i bezpieczeństwa w sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się nasz kraj związanej z epidemią Covid 19”.

Reklama

W uroczystości uczestniczyli również byli rektorzy KUL: bp Jan Śrutwa oraz ks. prof. Andrzej Szostek. Na zakończenie Rektor KUL i Rektor Elekt wspólnie złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II i Stefana kard. Wyszyńskiego na dziedzińcu KUL.

Jako ciekawostkę warto dodać, że na KUL zwyczajem jest przygotowanie portretu rektora kończącego swe urzędowanie. Dziś galeria rektorów KUL powiększyła się o kolejny portret, którego autorem jest uznany artysta malarz Andrzej Okińczyc. Portret, podobnie, jak pozostałe, będzie prezentowany w salonach rektorskich. Nowy rektor rozpocznie kadencję i urzędowanie 1 września.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2020-08-31 19:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziekan wydziału, na którym wykładał Karol Wojtyła: studiowanie filozofii uczy logicznego myślenia

Pomnik „Homagium” – Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia na dziedzińcu KUL

Tomasz Koryszko

Pomnik „Homagium” – Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia na dziedzińcu KUL

Studiowanie filozofii uczy przede wszystkim logicznego myślenia, które jest niezwykle istotne w późniejszej pracy, np. w korporacjach – podkreśla dziekan Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, prof. Marek Lechniak.

Więcej ...

Dzieci przywitały obraz Matki Bożej w Praszce

2024-05-01 15:12

Karol Porwich / Niedziela

Matka Boża Jasnogórska na szlaku peregrynacji 30 kwietnia nawiedziła parafię Wniebowzięcia NMP w Praszce. Księża i wierni powitali obraz na rynku pod klasztorem sióstr Felicjanek.

Więcej ...

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst