Reklama

Niedziela Lubelska

Wąwolnica. "Miła słabość" do Maryi

Paweł Wysoki

W sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy odbyły się uroczystości z okazji 742. rocznicy objawień i 42. rocznicy koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę, 6 września, na placu różańcowym sumie pontyfikalnej przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak. Wraz z nim Mszę św. celebrowali abp Stanisław Budzik, bp Artur Miziński, bp Józef Wróbel, bp Adam Bab i bp Mieczysław Cisło. - Żywy kult maryjny jest wpisany w polską historię, a sanktuarium w Wąwolnicy jest jednym z najstarszych na naszych ziemiach i najbardziej uczęszczanym sanktuarium archidiecezji lubelskiej - powiedział abp. Budzik.

W homilii Prymas przywołał słowa kard. Wyszyńskiego, który o wiernych diecezji lubelskiej powiedział: „odkryłem w sercach waszych miłą słabość, waszą słabość do wspólnej naszej Matki, Maryi Najczystszej”, i podkreślił, że na tej „słabości” zbudowana jest mocna wiara. Wskazując na Maryję, powiedział: - „Najświętsza Maryja Panna nie mówi nam nigdy o sobie samej. Nie siebie stawia w centrum. Nie na sobie samej jest skoncentrowana. Ona jest promieniującą ikoną Bożej dobroci. Wciąż przecież nam ukazuje, że programem Jej życia, jak to ujął kiedyś papież Benedykt XVI, było nie stawiać siebie w centrum, ale zostawić miejsce dla Boga spotkanego zarówno w modlitwie, jak i w posłudze bliźniemu. Tylko wtedy świat staje się dobry”. Jak podkreślał, „nasze życie ma naprawdę sens, gdy nie koncentruje się jedynie na nas samych, ale jest dla drugich”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wrześniowe uroczystości w Wąwolnicy co roku są okazją do dziękczynienia za zbiory. Błogosławiąc wieńce żniwne, abp Polak przypomniał słowa papież Franciszka, że „solidarność jest drogą, którą musimy iść ku światu po pandemii, ku uzdrowieniu naszych chorób indywidualizmu i egoizmu”. Prymas zaapelował o wdzięczność Bogu za zebrane plony. - Mamy przecież świadomość, że służą one dobru naszemu i naszych bliskich, ale też, w pewnym sensie, są i muszą być solidarnie przeznaczone dla wszystkich. Zawsze trzeba, by chleb był sprawiedliwie dzielony. Zawsze trzeba, aby nikomu go nie brakowało. Ziemia jest wspólnym dziedzictwem, którego owoce powinny służyć wszystkim - powiedział.

Reklama

Prymas przy sanktuarium w Wąwolnicy poświęcił tablicę upamiętniającą kapelanów Wojska Polskiego, zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w zbrodni katyńskiej. Znajdują się na niej nazwiska 33 duchownych, w większości katolickich, ale też prawosławnych, greckokatolickich, protestanckich i wyznania mojżeszowego. O ich upamiętnienie wraz z kustoszem sanktuarium ks. Jerzym Ważnym zadbało Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich.

Fotorelacja na www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172

Więcej na łamach "Niedzieli Lubelskiej" w wydaniu z datą 13 września.


Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-09-06 18:28

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst