Reklama

Niedziela Łódzka

Wspomnienie śp. ks. prałata Zdzisława Banula

Archiwum Archidiecezji Łódzkiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po długiej i ciężkiej chorobie w dniu 31 sierpnia zmarł ks. Zbigniew Banul, proboszcz parafii pw. Najświętszego Sakramentu w Łodzi.  Zdzisław Banul urodził się 30 września 1954 r. w Łodzi. Pochodził z rodziny robotniczej; rodzicami byli Stanisław i Ludwika z domu Matuszkiewicz, którzy mieszkali wówczas przy ul. Gdańskiej 16. Przyjął chrzest 20 listopada tegoż roku w kościele parafialnym pw. św. Józefa przy ul. Ogrodowej. W latach 60-tych rodzina przeniosła się do rozwijającej się dzielnicy Dąbrowa, poprawiając swój byt życiowy. Powołanie Zdzisława kształtowało się pod wpływem pobożnych rodziców i ks. Edmunda Bielickiego, który od 1 stycznia 1952 r. został proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego. Na osobowość i formowanie się powołania kapłańskiego duży wpływ miał ks. Adam Lepa, pełniący posługę wikariusza od 1964r. W 1973 r.

Zdzisław Banul wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi; święcenia diakonatu otrzymał 18 czerwca 1978 r. w par. św. Franciszka w Łodzi. Trudnym przeżyciem dla Zdzisława była śmierć proboszcza parafii ks. E. Bielickiego tuż po przyjęciu diakonatu przez Zdzisława. 20 maja 1979 r. przyjął w katedrze łódzkiej święcenia kapłańskie z rąk bpa Józefa Rozwadowskiego. Mszę św. prymicyjną celebrował w kościele Przemienienia Pańskiego, gdzie nowym proboszczem był ks. Józef Fijałkowski, który z radością przyjął nowego kapłana. Jego siostra Bogusława poszła za powołaniem pedagogicznym i podjęła pracę z dziećmi w Szkole Podstawowej nr 120 przy ul. Zamkniętej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jako neoprezbiter został wikariuszem w parafii św. Mikołaja w Wolborzu; został również katechetą licznych grup dzieci i młodzieży. Przybliżał też sylwetkę i nauczanie Jana Pawła II, który w czerwcu 1979 r. odbył pierwszą pielgrzymkę do Ojczyzny. W latach 1982-1983 ks. Banul był wikariuszem w parafii Osiny; następnie pracował w parafii MB Królowej Polski na Radogoszczu, będąc jednocześnie duszpasterzem akademickim. Pomagał również przy budowie świątyni. 21 czerwca 1991 r. uzyskał stopień magistra teologii na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Biskup Władysław Ziółek widząc zainteresowania ekonomiczne, które nabył dzięki ks. E. Bielickiemu dawnemu ekonomowi diecezjalnemu, zaproponował ks. Zdzisławowi prace w Kurii Biskupiej. W latach 1990-1995 ks. Banul pełnił funkcję zastępcy ekonoma diecezjalnego. Za rozliczną działalność na rzecz diecezji łódzkiej został odznaczony 28 kwietnia 1995 r. rokietą i mantoletem.

Reklama

W latach 1995-2007 pełnił funkcję ekonoma ds. gospodarczych. Dzięki Jego staraniom oddano do użytku nowy gmach Kurii Biskupiej przy ul. ks. I. skorupki 3, w którym znajdowały się wydziały: duszpasterski, katechetyczny, administracyjny, do spraw rodzin i do spraw zakonów, a także Trybunał Archidiecezji Łódzkiej, Archiwum Archidiecezjalne oraz Redakcja Wydawnictwa i „Niedzieli Łódzkiej”.

Największym przedsięwzięciem ks. Z. Banula była przeprowadzona pod jego nadzorem w 1997-2000 przebudowa i modernizacja rezydencji biskupów przy ul. ks. I. Skorupki 1. Budynek oddano do użytku w 2000 roku. Między innymi wykonano konserwację zabytkowej elewacji budynku za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków; powiększono budynek o cześć północną oraz podniesiono ostatnią kondygnację. Za aktywność przy renowacji rezydencji biskupów papież Jana Paweł II 5 kwietnia 2000 r. odznaczył ks. Zdzisława Banula godnością kapelana Jego Świątobliwości.

Ks. Zdzisław był też członkiem Rady Kapłańskiej w latach 1996-2006; przez 10 lat członkiem Kolegium Konsultorów i członkiem III Synodu Archidiecezji Łódzkiej. 25 czerwca 2010 roku abp Władysław Ziółek włączył ks. Banula do kapituły Kolegiaty Wolborskiej. Od 16 lat miejscem posługi ks. Zdzisława Banula było probostwo w parafii pw. Najświętszego Sakramentu w Łodzi Radogoszczu. Po uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się 7 września zmarły ks. Zdzisława Banula spoczął na cmentarzu św. Wojciecha w Łodzi.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-09-08 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Panu Bogu będziesz oddawał pokłon

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Sejm znowelizował Kodeks karny: nowa definicja gwałtu

2024-06-28 09:46

Adobe Stock

Parlamentarzyści zagłosowali za zmianą kodeksu karnego w zakresie definicji gwałtu. Zgodnie z nowymi przepisami za gwałt uznawane będzie doprowadzenie innej osoby do obcowania płciowego przemocą, groźbą, podstępem lub w inny sposób bez jej zgody.

Więcej ...

Instrukcja obsługi polityki

2024-06-29 07:03
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Polityka rządzi się swoimi prawami. Dwa z nich są fundamentalne: po pierwsze, konieczne jest posiadanie jasno wytyczonych celów, które pozwalają na skuteczne działania; po drugie, niezbędne jest klarowne komunikowanie tych celów wyborcom, aby przekonać ich do poparcia. Te dwie zasady są ze sobą nierozerwalnie związane, ponieważ bez poparcia obywateli polityk nie ma narzędzi do realizacji swoich założeń. W teorii cele deklarowane i realizowane powinny być zbieżne, co jest uczciwe wobec wyborców, którzy głosując na jabłka, oczekują jabłek, a nie gruszek. Niestety, w praktyce nie zawsze jest tak idealnie. Oprócz problemu niespełnionych obietnic, mamy do czynienia z wyborczymi oszustwami, kiedy polityk obiecuje jedno, a realizuje coś przeciwnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Kościół

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024