Reklama

Niedziela Lubelska

Parafie w czasie pandemii

Wierni częściej przyjmują Komunię św. na rękę

Justyna Orłowska

Wierni częściej przyjmują Komunię św. na rękę

Czas pandemii to szczególne wyzwanie dla duszpasterzy i wiernych do troski o wspólnotę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Informujemy z przykrością, że u księdza wikariusza naszej parafii stwierdzono pozytywny wynik na obecność koronawirusa. Pozostali księża przebywają na kwarantannie zaleconej przez sanepid i czują się dobrze. W związku z tym mogą wystąpić drobne utrudnienia w funkcjonowaniu parafii, dlatego prosimy o wyrozumiałość. Tego typu ogłoszenia to nowość w parafiach.

Szybka informacja

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pandemia postawiła w nowej sytuacji całe życie społeczne, przyniosła także nowe wyzwania dla organizacji życia religijnego we wspólnotach parafialnych. Ponieważ na tym poziomie informacje roznoszą się tzw. pocztą pantoflową, księża proboszczowie w parafiach, gdzie występują podejrzenia o zakażenie, zdecydowali się na szybką i jawną informację.

Tak było niedawno w parafii św. Stanisława w Lublinie czy parafii Podwyższenia Krzyża w Niedrzwicy Dużej. Komunikaty mają charakter rzeczowy i informacyjny, pojawiają się na stronach internetowych i zapobiegają panice. Duszpasterzy przebywających na kwarantannie zastępują inni księża, nie dochodzi do zawieszania nabożeństw. Wierni odnoszą się ze zrozumieniem do nowych sytuacji, a zagrożenia mobilizują do solidarności i modlitwy. Do modlitwy różańcowej włączane są intencje za chorych, przebywających na kwarantannie i za służbę zdrowia.

Zmiany w kościołach

W kościołach podczas liturgii niemal wszyscy uczestnicy używają maseczek. Ten rygor jest przestrzegany bardziej niż w innych miejscach publicznych, np. galeriach czy supermarketach. Sami parafianie dbają o to, żeby nie powtórzyła się sytuacja z początku pandemii, kiedy w nabożeństwach mogło brać udział maksymalnie pięć osób. Życzliwe zachęty do zachowywania odległości pomiędzy wiernymi sprawiają, że nie ma tłoku. Wzrosła liczba osób przyjmujących Komunię św. na rękę, np. w parafii Chrystusa Odkupiciela w Chełmie sakrament w ten sposób udzielany jest w osobnym miejscu.

Reklama

Parafie szybko znalazły sposób na zmniejszenie możliwości zakażenia przy okazji uroczystości pierwszokomunijnych. Przeniesiono je z okresu wiosennego na następne miesiące, niekiedy odbywają się w małych grupach lub nawet indywidualnie. Okazuje się, że wrzesień jest także dobrym czasem dla Pierwszych Komunii Świętych, tak na przykład było w przypadku dzieci ze szkoły sióstr Urszulanek w parafii Nawrócenia św. Pawła w Lublinie. Zmiana formuły została dobrze przyjęta przez rodziców, którzy podkreślają, że mniejsze grupy wpływają na bardziej skupione i duchowe przeżywanie spotkania z Chrystusem.

Lepszy świat

Władze kościelne wychodzą naprzeciw potrzebom wiernych w czasie pandemii. Metropolita Lubelski abp Stanisław Budzik wydał w lipcu dekret o udzieleniu dyspensy od obowiązku zachowania charakteru pokutnego oraz od przepisów o wstrzemięźliwości dla par zawierających sakrament małżeństwa i urządzających wesela w piątki. W związku z koniecznością przekładania terminów ślubów taka możliwość ułatwia zorganizowanie uroczystości. Zezwolenie obowiązuje do końca czerwca przyszłego roku. Nie wiadomo jak będzie przeprowadzana tradycyjna kolęda. W diecezji katowickiej zrezygnowano z wizyt duszpasterskich w domach wiernych, księża będą odprawiać Msze św. w intencji mieszkańców poszczególnych ulic i przyjmować indywidualne zaproszenia od rodzin.

Kościół przechodził w swojej historii przez wiele trudnych doświadczeń. Ograniczenia w kulcie narzucane były w czasach okupacji i komunistycznych restrykcji. Czas pandemii to szczególne wyzwanie dla duszpasterzy i wiernych do troski o swoje wspólnoty. Papież Franciszek przekonuje, że „z pandemii wyjdziemy lepszymi, jeśli będziemy służyć wspólnemu dobru”.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2020-10-15 06:12

Wybrane dla Ciebie

Ikona Nawiedzenia zawitała do parafii w Białej

2024-04-18 09:30

Karol Porwich / Niedziela

17 kwietnia był kolejnym dniem peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Tym razem Ikona Nawiedzenia trafiła do Białej koło Wielunia, gdzie została przywitana przez bp. Andrzeja Przybylskiego, bp. Jana Wątrobę oraz całą wspólnotę parafialną i zaproszonych gości.

Więcej ...

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest Osoba!

2024-04-18 08:15

@VaticanNewsPL / ks. Paweł Rytel-Andrianik

- Dobrą Nowiną nie jest jakaś historia, nie jest jakaś teoria. Dobrą Nowiną jest Osoba! Chrześcijaństwo rozpoczyna się wtedy, kiedy człowiek spotyka się z Osobą Jezusa Chrystusa. My ludziom opowiadamy bardzo wiele rzeczy, tylko wcale nie prowadzimy ich do spotkania z żywą Osobą – z Jezusem Chrystusem, a to Jezus jest Dobrą Nowiną - mówił kard. Grzegorz Ryś.

Więcej ...

Chełm. Twierdza Pana Boga

2024-04-19 05:51

Tadeusz Boniecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous