Reklama

Niedziela Lubelska

Parafie w czasie pandemii

2020-10-15 06:12
Wierni częściej przyjmują Komunię św. na rękę

Justyna Orłowska

Wierni częściej przyjmują Komunię św. na rękę

Czas pandemii to szczególne wyzwanie dla duszpasterzy i wiernych do troski o wspólnotę.

Informujemy z przykrością, że u księdza wikariusza naszej parafii stwierdzono pozytywny wynik na obecność koronawirusa. Pozostali księża przebywają na kwarantannie zaleconej przez sanepid i czują się dobrze. W związku z tym mogą wystąpić drobne utrudnienia w funkcjonowaniu parafii, dlatego prosimy o wyrozumiałość. Tego typu ogłoszenia to nowość w parafiach.

Szybka informacja

Reklama

Pandemia postawiła w nowej sytuacji całe życie społeczne, przyniosła także nowe wyzwania dla organizacji życia religijnego we wspólnotach parafialnych. Ponieważ na tym poziomie informacje roznoszą się tzw. pocztą pantoflową, księża proboszczowie w parafiach, gdzie występują podejrzenia o zakażenie, zdecydowali się na szybką i jawną informację.

Tak było niedawno w parafii św. Stanisława w Lublinie czy parafii Podwyższenia Krzyża w Niedrzwicy Dużej. Komunikaty mają charakter rzeczowy i informacyjny, pojawiają się na stronach internetowych i zapobiegają panice. Duszpasterzy przebywających na kwarantannie zastępują inni księża, nie dochodzi do zawieszania nabożeństw. Wierni odnoszą się ze zrozumieniem do nowych sytuacji, a zagrożenia mobilizują do solidarności i modlitwy. Do modlitwy różańcowej włączane są intencje za chorych, przebywających na kwarantannie i za służbę zdrowia.

Zmiany w kościołach

Reklama

W kościołach podczas liturgii niemal wszyscy uczestnicy używają maseczek. Ten rygor jest przestrzegany bardziej niż w innych miejscach publicznych, np. galeriach czy supermarketach. Sami parafianie dbają o to, żeby nie powtórzyła się sytuacja z początku pandemii, kiedy w nabożeństwach mogło brać udział maksymalnie pięć osób. Życzliwe zachęty do zachowywania odległości pomiędzy wiernymi sprawiają, że nie ma tłoku. Wzrosła liczba osób przyjmujących Komunię św. na rękę, np. w parafii Chrystusa Odkupiciela w Chełmie sakrament w ten sposób udzielany jest w osobnym miejscu.

Parafie szybko znalazły sposób na zmniejszenie możliwości zakażenia przy okazji uroczystości pierwszokomunijnych. Przeniesiono je z okresu wiosennego na następne miesiące, niekiedy odbywają się w małych grupach lub nawet indywidualnie. Okazuje się, że wrzesień jest także dobrym czasem dla Pierwszych Komunii Świętych, tak na przykład było w przypadku dzieci ze szkoły sióstr Urszulanek w parafii Nawrócenia św. Pawła w Lublinie. Zmiana formuły została dobrze przyjęta przez rodziców, którzy podkreślają, że mniejsze grupy wpływają na bardziej skupione i duchowe przeżywanie spotkania z Chrystusem.

Lepszy świat

Władze kościelne wychodzą naprzeciw potrzebom wiernych w czasie pandemii. Metropolita Lubelski abp Stanisław Budzik wydał w lipcu dekret o udzieleniu dyspensy od obowiązku zachowania charakteru pokutnego oraz od przepisów o wstrzemięźliwości dla par zawierających sakrament małżeństwa i urządzających wesela w piątki. W związku z koniecznością przekładania terminów ślubów taka możliwość ułatwia zorganizowanie uroczystości. Zezwolenie obowiązuje do końca czerwca przyszłego roku. Nie wiadomo jak będzie przeprowadzana tradycyjna kolęda. W diecezji katowickiej zrezygnowano z wizyt duszpasterskich w domach wiernych, księża będą odprawiać Msze św. w intencji mieszkańców poszczególnych ulic i przyjmować indywidualne zaproszenia od rodzin.

Kościół przechodził w swojej historii przez wiele trudnych doświadczeń. Ograniczenia w kulcie narzucane były w czasach okupacji i komunistycznych restrykcji. Czas pandemii to szczególne wyzwanie dla duszpasterzy i wiernych do troski o swoje wspólnoty. Papież Franciszek przekonuje, że „z pandemii wyjdziemy lepszymi, jeśli będziemy służyć wspólnemu dobru”.

Wybrane dla Ciebie

Ks. Dominik Chmielewski rapuje dla Matki Bożej!

2020-10-21 09:36

youtube.com/hereswzn

Heres z grupy Wyrwani z Niewoli wspólnie z ks. Dominikiem Chmielewski stworzyli wspólny rapowy utwór pt. "Kecharitomene".

Więcej ...

Müller: zespół zarządzania kryzysowego m.in. o zwiększaniu liczby łóżek dla chorych na COVID-19

2020-10-26 18:30

wpolityce.pl

Proces zwiększania liczby łóżek dla osób chorych na COVID-19, przygotowania dodatkowych szpitali tymczasowych oraz izolatoriów, a także działanie Korpusu Wsparcia Seniorów były wśród tematów poniedziałkowego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - podał rzecznik rządu Piotr Müller.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Prezes Ordo Iuris o swoim bolesnym doświadczeniu: Nasz...

Prezes Ordo Iuris o swoim bolesnym doświadczeniu: Nasz...

Watykan: Papież mianuje 13 nowych kardynałów

Kościół

Watykan: Papież mianuje 13 nowych kardynałów

Szatan posługuje się kłamstwem

Wiara

Szatan posługuje się kłamstwem

Nasza odpowiedzialność za życie - przesłanie abp Depo...

Kościół

Nasza odpowiedzialność za życie - przesłanie abp Depo...

„Nieplanowane”  w TVP1

W wolnej chwili

„Nieplanowane” w TVP1

Abp Depo ostrzega przed pseudoprorokami powołującymi się...

Kościół

Abp Depo ostrzega przed pseudoprorokami powołującymi się...

Ocalmy dzieci z Michałowskiego

Rodzina

Ocalmy dzieci z Michałowskiego

Ks. Dominik Chmielewski rapuje dla Matki Bożej!

Wiara

Ks. Dominik Chmielewski rapuje dla Matki Bożej!

W wyniku powikłań po koronawirusie zmarł były prezes...

W wyniku powikłań po koronawirusie zmarł były prezes...