Reklama

Kościół

Rzecznik KEP: jedna osoba na 15 m kw. powierzchni to trudne dla Kościoła, ale rozumiemy zagrożenie

Podczas pierwszej konferencji prasowej na Jasnej Górze (29 sierpnia)

Studio TV Niedziela

Podczas pierwszej konferencji prasowej na Jasnej Górze (29 sierpnia)

W kościołach do 29 listopada będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 m kw. powierzchni świątyni - wynika z nowych obostrzeń ogłoszonych w środę przez premiera Mateusza Morawieckiego. "To trudne dla Kościoła, ale rozumiemy zagrożenie, które niesie pandemia" - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

W związku z walką z pandemią koronawirusa premier Mateusz Morawiecki ogłosił 4 listopada nowe restrykcje. Dotyczą one też liczby osób mogących przebywać w kościołach. Wynika z nich, że do 29 listopada na każde 15 m kw. powierzchni kościoła może wejść jedna osoba. Podobna sytuacja miała miejsce pod koniec kwietnia.

Zgodnie z obostrzeniami z 17 października w kościołach strefy czerwonej wymagane jest zachowanie dystansu 7 m kw. na osobę, a w świątyniach w strefie żółtej – 4 metrów.

Reklama

"Nowe obostrzenia oznaczają, że tylko połowa osób - z tych, które do tej pory mogły uczestniczyć w liturgiach i nabożeństwach będzie miała szansę wziąć udział w Mszach św. To jest dla Kościoła trudne, ale rozumiemy zagrożenie, które niesie pandemia" - powiedział PAP rzecznik KEP.

"Mamy świadomość, że w świątyni, podobnie, jak w każdym innymi miejscu - znajduje się grupa osób, która jest bardzo narażona na wzajemne zarażenie się. Myślę tu zwłaszcza o osobach starszych, do tych apelujemy o troskę o własne zdrowie" - powiedział ks. Gęsiak.

Przypomniał jednocześnie, że w świątyniach wciąż obowiązują rygory sanitarne związane z nakazałem zakrywania ust i nosa, zachowywaniem dystansu społecznego - zwłaszcza w czasie przystępowania do Komunii świętej.

Reklama

"Apelujemy także do wiernych o dezynfekcję rąk, zwłaszcza przed Komunią św., jeśli odbywa się na rękę oraz po spowiedzi, jeśli odbyła się w konfesjonale oraz o odkażanie miejsca środkami dezynfekującymi, które przeważnie stoją obok" - powiedział duchowny. Zwrócił jednocześnie uwagę, że "w wielu kościołach do celebracji sakramentu pokuty i pojednania przygotowane są specjalne miejsca np. kaplice, osobne pomieszczenia, gdzie można zachować wskazany dystans".

Rzecznik KEP przypomniał, że zgodnie z dekretami wydanymi przez poszczególnych biskupów diecezjalnych, wierni mogą skorzystać z dyspensy od uczestnictwa w Mszach św. w niedziele i święta nakazane. "To, jak długo będą obowiązywać dyspensy, będzie zależało od rozwoju sytuacji pandemicznej w kraju" - zaznaczył.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że "w wielu parafiach są sprawowane dodatkowe Liturgie, tak, aby zachowując wprowadzone obostrzenia, chętni mieli szansę uczestniczenia w Mszy św. bez narażania własnego zdrowia".

Ks. Gęsiak odniósł się również do sytuacji osób będących na kwarantannie czy izolacji. Przyznał, że jest to duże wyzwanie zwłaszcza dla ludzi starszych, którzy mogą doświadczać osamotnienia. Powiedział, że pewną pomocą mogą być dla nich np. transmisje Mszy św. w radio, telewizji czy poprzez internet. Zaznaczył jednocześnie, że "nigdy Eucharystia wysłuchana za pośrednictwem mediów nie jest pełną Liturgią, ponieważ nie ma tam realnego spotkania ze wspólnotą Kościoła oraz z Chrystusem eucharystycznym. Może być to jednak cenna pomoc w znalezieniu czasu na modlitwę i osobistą refleksję" - powiedział rzecznik KEP.

Przywołując słowa św. Ignacego z Loyoli, ks. Gęsiak zwrócił uwagę, że "Bóg obecny jest we wszystkich okolicznościach, także tych niesprzyjających". "Zachęcam wszystkich do modlitwy, by Bóg pomógł nam przezwyciężyć pandemię, by dał łaskę przeżycia czasu próby w nadziei, bo jak wierzymy - On jest dawcą życia i miłości" - powiedział rzecznik KEP.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

2020-11-04 19:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W dniu poprzedzającym Święto

Niedziela legnicka 31/2020, str. I

Msza św. odprawiana była z asystą policjantów

Ks. Piotr Nowosielski

Msza św. odprawiana była z asystą policjantów

W dniu poprzedzającym Święto Policji, 17 lipca, w parafii św. Jadwigi w Miłkowie odbyła się Msza św. dziękczynna policji. Proboszczem parafii jest ks. Zbigniew Kulesza, pełniący funkcję ich kapelana.

Więcej ...

Watykan: pierwsi bezdomni zaszczepieni przeciwko COVID-19

2021-01-20 11:40

Tama66/pixabay.com

W środowe przedpołudnie 25 osób bezdomnych przyjęło w Watykanie pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 - poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Więcej ...

Częstochowa: odbyło się ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego

2021-01-20 21:30

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Trwanie, bycie w Chrystusie oznacza, że Chrystus staje się obecny w całym życiu człowieka, w jego czynach, słowach, myślach, pragnieniach” – mówił wieczorem 20 stycznia w kazaniu bp Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego podczas ekumenicznego nabożeństwa Słowa Bożego, które odbyło się w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nie żyje ks. Artur Godnarski

Kościół

Nie żyje ks. Artur Godnarski

Zmarł ks. Jacek Wawrzyniak SDS

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Jacek Wawrzyniak SDS

Zmarł ks. prof. Jerzy Misiurek

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. prof. Jerzy Misiurek

5 rad, jak nie zmarnować roku św. Józefa

Niedziela Małopolska

5 rad, jak nie zmarnować roku św. Józefa

Szokujące wyniki poufnej ekshumacji ks. Blachnickiego

Wiadomości

Szokujące wyniki poufnej ekshumacji ks. Blachnickiego

Koszalin: Biskup Edward Dajczak ponownie zakażony...

Kościół

Koszalin: Biskup Edward Dajczak ponownie zakażony...

Kaja Godek wygrała w sądzie z aktywistami LGBT

Wiadomości

Kaja Godek wygrała w sądzie z aktywistami LGBT

Dziesięciu biskupów zmarło na COVID-19 w ciągu tygodnia

Kościół

Dziesięciu biskupów zmarło na COVID-19 w ciągu tygodnia

Adwokaci w obronie św. Jana Pawła II

Jan Paweł II

Adwokaci w obronie św. Jana Pawła II