Reklama

Kościół

Filipiny: liczne samobójstwa i skrajne ubóstwo

pixabay

Pandemia na Filipinach zabija najsłabszych. Śmiertelne żniwo zbierają także tajfuny. Kraj jest zmiażdżony przez kryzys gospodarczy, a ci, którzy stracili wszystko, często odbierają sobie jedyne, co im zostało, czyli własne życie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tajfun Goni, który na początku listopada przetoczył się przez Filipiny, pochłonął co najmniej 15 osób i zmusił do ucieczki 400 tys., z których wiele udało się zakwaterować w kościołach. Służby meteo mówiły o wietrze wiejącym ze stałą prędkością 315 km/h, w porywach nawet do 380 km/h. Wielkość szkód materialnych, zwłaszcza w sektorze rolnym, zapowiada się na ogromną skalę.

W ciągu tego tygodnia przez kraj przewinęły się dwa kolejne tajfuny, powodując katastrofalne zniszczenia, mobilizując zespoły ratownicze i sanitarne, podczas gdy pandemia COVID-19 nadal zbiera swoje żniwo. Odnotowano już ponad 300 tys. przypadków i około 7 tys. zgonów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Archipelag znajduje się obecnie w ósmym miesiącu izolacji, a konsekwencje stagnacji gospodarczej są najbardziej odczuwane przez biedotę.

Ks. Matthieu Dauchez jest bezpośrednim świadkiem rosnącego zubożenia. Ten francuski misjonarz związany z diecezją manilską, jest dyrektorem stowarzyszenia Anak-tnk, które pracuje z dziećmi ulicy w stolicy Filipin.

„Według organizacji społecznych przed pojawieniem się COVID-19, wiadomo było, że najbiedniejsze rodziny – a jest to duży procent ludności Manili – miały nie więcej niż tydzień rezerw finansowych i żywnościowych. Jesteśmy już zamknięci 8 miesięcy! To dzięki ludziom z zewnątrz, którzy wysłali fundusze, jesteśmy w stanie umożliwić przeżycie ich rodzinom, które pozostały na Filipinach. Rząd Filipin skontaktował się z diecezją manilską, aby odpowiedzieć na zdumiewającą falę samobójstw i poprosił duchownych w Manili o interwencję, by spróbować pomagać i towarzyszyć rodzinom w celu uniknięcia tego dramatu. Wpływ psychologiczny jest ogromny. Nie doświadczamy tego bezpośrednio w kontekście działalności naszej fundacji, ale w diecezji manilskiej kapłani ciężko pracują, ratując rodziny i im towarzysząc“ - podkreśla w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego ks. Dauchez

Reklama

W tym całym kontekście ks. Dauchez wystosował dwa apele. Pierwszy jest taki, aby nasze przeżywanie kryzysu nie zamykało nam serca. „Organizacje charytatywne obserwują spadek darowizn, ponieważ ludzie boją się, że już ich nie stać na pomoc. Ale to właśnie poprzez dzielenie się, pokonamy ten kryzys” – apeluje misjonarz.

Drugi apel ks. Dauchez dotyczy prośby o modlitwę. „Kryzys jest tak trudny do opanowania, że tylko z pomocą Dobrego Pana będziemy mogli stanąć na nogi” – powiedział papieskiej rozgłośni francuski misjonarz.

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2020-11-08 14:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Filipińscy jezuici uratowali 35 noworodków z płonącego szpitala

Filipińscy jezuici zaryzykowali życie, aby uratować z płonącego szpitala w Manili 35 noworodków. „Nie zważając na własne bezpieczeństwo, przy zerowej widoczności, wyciągali niemowlęta pozostawione w gęstym dymie” – napisał na Facebooku jezuita o. Marlito Ocon. Zaznaczył, że opanowanie pożaru zajęło strażakom cztery godziny. „Gdyby moi współbracia nie weszli do płonącego skrzydła szpitala, tych dzieci nie udałoby się uratować. Zostali na miejscu, dopóki wszyscy pacjenci nie byli bezpieczni” – dodał zakonnik.

Więcej ...

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania