Reklama

Kościół

Bp Piotrowski: Mędrcy idący ze Wschodu mają radosne twarze pielgrzymów

Bp Jan Piotrowski

TER

Bp Jan Piotrowski

Mędrcy idący ze Wschodu mają radosne twarze pielgrzymów, którzy mimo utrudzenia długą wędrówką, nie liczą czasu, ani zainwestowanych środków, aby dotrzeć na spotkanie z zapowiedzianym Mesjaszem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mają szlachetne twarze ludzi dobrej woli poszukując prawdy obiektywnej, którą jest Bóg – mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski.

Zgodnie z kielecką tradycją w święto Objawienia Pańskiego bp Piotrowski – uprzednio wieloletni misjonarz, modlił się w intencji Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie – Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w ich patronalne święto oraz wszystkich zaangażowanych w pomoc misjom w diecezji kieleckiej. Rokrocznie 6 stycznia odbywało się także spotkanie z kolędnikami misyjnymi, w tym roku niemożliwe ze względu na reżim sanitarny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Msza św. za misję odbyła się pod przewodnictwem biskupa kieleckiego, który także wygłosił homilię.

Biskup podkreślił w niej, że narodziny Jezusa Chrystusa i jego objawienie się Mędrcom ze Wschodu są dowodem jego nieskończonej dobroci i miłości „ku wszystkim bez wyjątku”.

– Jezus Chrystus jest zawsze gotowy, aby na nowo narodzić się w tych, którzy tego pragną, aby kształtować w nich szlachetne życie, darząc ich swoją odkupieńczą łaską. Bez wątpienia temu, kto Go przyjmuje, objawia się w takiej mierze, w jakiej człowiek jest zdolny Go przyjąć – zauważył. - Niekoniecznie serce biskupa, teologa czy kapłana musi być bardziej dyspozycyjne niż prostej kobiety lub człowieka, który żyje zwyczajną pobożnością odmawiając swój codzienny pacierz, łącząc wszystkie intencje swojej pracy życia z Bogiem – zauważył.

Dodał, że „nawet najbardziej wytrawny filozof czy teolog nie mówi więcej o Bogu niż ktoś zwyczajny, bo mówi tylko to, co wie, a rozum i siły poznawcze człowieka są wciąż niedoskonałe, a jeśli zabraknie światła wiary, tajemnica Boga nikomu się nie odsłoni”.

Mówił także o zapowiedziach proroków i „nieprzypadkowości wydarzeń” w Betlejem oraz, że „serce ludzkie dzięki Światłości jest zdolne przyjąć Boże dary”.

Trzech Króli porównał do ludzi dobrej woli oraz matek i ojców pochylających się nad swoimi dziećmi.

Reklama

- Mają twarze kochających matek i ojców, którzy pochylają się nad swoimi nowonarodzonymi dziećmi wszystkich czasów, nie myślą egoistycznie o swoich wydumanych prawach i przywilejach, ale tylko o największym cudzie, jakim są narodziny człowieka - mówił.

Mędrców nazwał „wielką żywą księgą, a nawet pamięcią tamtych czasów i nauczycielami wytrwałych i sensownych poszukiwań”, wskazał „osobistą godność, uczoność i zamożność”, które nie przeszkodziły, aby oddać pokorny pokłon Dziecięciu i Jego Matce”.

W tym kontekście biskup zapytywał, dlaczego Jezus Chrystusa bywa tak niebezpieczny dla świata?, przypominając to, co działo się na dworze Heroda i mord niewinnych dzieci na jego rozkaz.

- Ta zbrodnia trwa nadal w życiu świata i Polski – podkreślił biskup, wymieniając donosicielstwo, zdrady narodowe, zbrodnie komunistyczne oraz tych, którzy chronią się za maskami, będąc „tragarzami cudzych idei”.

- Dziś wewnętrzny chaos spowodowany pychą i zarozumiałością wobec Boga i ludzi domaga się głosem wielu zbrodni na dzieciach nienarodzonych, a to dlatego, że są ludzie, którzy są bezwzględnymi herodami naszych czasów. Sami z siebie nic nie wnoszą w życie naszej społeczności narodowej i obyczajowej, a walczą o coś, co jest złym owocem ich życia w ciemności – podsumował biskup kielecki.

W kontekście „skarbu i leku na ludzkie słabości”, jakim jest Eucharystia bp Piotrowski zaapelował na koniec o dzielenie się wiarą.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2021-01-06 18:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Jan Piotrowski: Bóg daje nam czas nadziei

Bp Jan Piotrowski

TER

Bp Jan Piotrowski

„Bóg daje nam czas nadziei i nawrócenia i głosem proroka zachęca nas, tak jak kiedyś wszystkie ludy, abyśmy chodzili Bożymi drogami, które wyprowadzą nas z przestrzeni gniewu, niepokoju serca, pychy i beznadziejności” – mówił dzisiaj bp Jan Piotrowski w bazylice katedralnej podczas wieczornej Mszy św. inaugurującej nowy rok liturgiczny.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

Werona czeka na papieża: pielgrzymka pod znakiem pokoju

2024-05-03 10:24

materiał prasowy

Dziesięć lat od ostatniej Areny Pokoju, w Weronie odbędzie się kolejne spotkanie przypominające o dziedzictwie tego włoskiego miasta, które leży na „skrzyżowaniu kultur i narodów”. - Udział papieża w tym wydarzeniu przyczyni się do wzmocnienia naszego wołania na rzecz pokoju i sprawiedliwości - mówi burmistrz Damiano Tommasi. Franciszek będzie w Weronie 18 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady