Reklama

Niedziela Lubelska

W bibliotece jak w ogrodzie

2021-01-11 13:37

MBP

Bioteka to nowe miejsce na kulturalnej mapie Lublina.

Niewątpliwym atutem tej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie jest jej architektura, łącząca industrialna miejską stylistykę z zielonym oddechem ogrodu. Piękne wnętrza, bogaty księgozbiór i profesjonalna obsługa sprawią, że z pewnością nie zabraknie tu czytelników. Tym bardziej, że to właśnie mieszkańcy naszego miasta mają stać się gospodarzami tego miejsca, które ma służyć ich potrzebom, pasjom i zainteresowaniom. Będą mogli nie tylko skorzystać z bogatej oferty przygotowanej przez bibliotekarzy, ale również ją kreować i realizować korzystając z przyjaznych przestrzeni Bioteki i pomocy jej pracowników.

Nowa siedziba dwóch filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie mieści się w dawnej Karczmie Słupskiej. Zgodnie z założeniami jej twórców, jest przestrzenią nawiązującą do terenów zrewitalizowanego Ogrodu Saskiego. W swojej industrialnej stylistyce łączy tętniącą życiem tkankę miejską z zielonym, dającym wytchnienie ogrodem. Mając na uwadze pragmatyczny wymiar kultury, w kierunku którego coraz częściej zwracają się zarówno twórcy, jak i organizatorzy instytucji, Bioteka będzie doskonałą przestrzenią do wspierania wielowymiarowego rozwoju mieszkańców.

Reklama

Wnętrze zostało zaprojektowane w najdrobniejszych detalach. Wszystko jest doskonale przemyślane i nie ma tutaj miejsca na przypadkowość. Połączenie surowych materiałów, takich jak beton czy szkło z elementami drewnianymi oraz wszechobecną zielenią tworzy harmonijną całość. Niezwykle istotny jest fakt, że Bioteka jest miejscem dostępnym dla wszystkich użytkowników, również tych z niepełnosprawnościami.

Na przestrzeni ponad 400 m kw. znalazły swoje miejsce zbiory Filii nr 6, która przez dziesięciolecia mieściła się przy ul. Poniatowskiego. Bogaty księgozbiór dopełniły multimedia Filii nr 27 przeniesionej z dzielnicy Czechów. W rezultacie Bioteka posiada ponad 35 tys. egzemplarzy książek drukowanych, audiobooków, filmów i muzyki. Część zbiorów Filii dedykowana jest osobom z dysfunkcjami wzroku. Są to m. in. książki pisane alfabetem Braille’a i możliwość nagrania materiałów na specjalne urządzenia, tzw. czytaki.

Przekraczając próg biblioteki wchodzimy do galerii, w której będą prezentowane wystawy czasowe. Już w tym miejscu widoczne są dominujące w całej przestrzeni betonowe ściany oraz chrobotek – zielony porost, który przełamuje surowość wnętrza. Całości dopełnia podłoga z mikrocementu, którą zdobią ręcznie malowane grafiki. Kolejne pomieszczenia, przygotowane z myślą o użytkownikach, to przestrzenie do prowadzenia warsztatów, pokój gier i sala komputerowa. Otwierają one drogę do prowadzenia bogatej działalności, która zostanie oparta na czterech głównych filarach: DZIEDZICTWIE, ANIMACJI, EDUKACJI I ROZWOJU. Punktem wyjściowym, łączącym przedstawione wartości będzie literatura. Jednym z nadrzędnych celów będzie promowanie czytelnictwa wśród różnych grup wiekowych i społecznych.

Reklama

Sieć biblioteczna Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego liczy 40 filii (34 placówki ogólne, 4 szpitalne, 1 ze zbiorami fonicznymi oraz mediatekę) zlokalizowanych na terenie całego miasta.

BIOTEKA

Aleje Racławickie 22; tel. 81 710-38-73

Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 9.00 – 19.00

Ze względu na sytuację epidemiczną filia działa w reżimie sanitarnym.


Wybrane dla Ciebie

Nawrócenie św. Pawła

 Caravaggio:

Caravaggio: "Nawrócenie św Pawła"

25 stycznia Kościół wspomina przełomowe wydarzenie w życiu Apostoła Narodów św. Pawła. To, co wydarzyło się pod Damaszkiem, zmieniło całe jego życie i sprawiło, że Paweł stał się wielkim apostołem Chrystusa.

Więcej ...

Dolnośląskie: Mężczyzna, który zmarł dzień po podaniu szczepionki to 73-letni podopieczny DPS-u

2021-01-25 09:30

Karol Porwich /Niedziela

73-letni mężczyzna, który zmarł 20 stycznia, dzień po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19, był podopiecznym Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie (Dolnośląskie). Przyczyny zgonu nie są jeszcze znane.

Więcej ...

Jasna Góra: rozpoczyna się nowy cykl przygotowań do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego

2021-01-25 13:30

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze już w najbliższą środę, 27 stycznia, rozpoczyna się kolejny cykl spotkań w ramach przygotowań do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, który sam nazwał siebie Prymasem Jasnogórskim. Tym razem rozważania skupione będą wokół Milenijnego Aktu Oddania Narodu Polskiego w Macierzyńską Niewolę Miłości za wolność Kościoła w Ojczyźnie i świecie współczesnym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dolnośląskie: Mężczyzna, który zmarł dzień po...

Wiadomości

Dolnośląskie: Mężczyzna, który zmarł dzień po...

Zanim udasz się do Niniwy

Zanim udasz się do Niniwy

Czas nawrócenia

Polska

Czas nawrócenia

Dziękczynna modlitwa za ziemskie życie Helenki

Kościół

Dziękczynna modlitwa za ziemskie życie Helenki

Ks. Jacek Wawrzyniak w stanie krytycznym

Niedziela Wrocławska

Ks. Jacek Wawrzyniak w stanie krytycznym

Nie żyje ks. Artur Godnarski

Kościół

Nie żyje ks. Artur Godnarski

Zmarł ks. Jacek Wawrzyniak SDS

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Jacek Wawrzyniak SDS

Ponad 750 chrześcijan rozstrzelanych przed kościołem w...

Ponad 750 chrześcijan rozstrzelanych przed kościołem w...

Zmarł ks. prof. Jerzy Misiurek

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. prof. Jerzy Misiurek