Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: biskup zaprasza społeczność muzułmańską do udziału w Dniu Islamu

Mazur/episkopat.pl

Bp Damian Muskus OFM napisał do społeczności muzułmańskiej w Krakowie list, w którym zaprasza do udziału w obchodach Dnia Islamu w Kościele. Przywołuje także postać zmarłego niedawno muftiego Ligi Muzułmańskiej w RP Nedala Abu Tabaqa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Muskus pisze, że kolejny, już XXI, Dzień Islamu w Kościele Katolickim w Polsce przypomina mu ubiegłoroczną wizytę w Centrum Muzułmańskim i gościnność gospodarzy tego miejsca, ich otwartość na przyjęcie „braci, którzy – tak jak i Wy – nazywają Abrahama swoim ojcem”.

„Radość, którą wywołało to spotkanie, przygasiła nagła śmierć muftiego Ligi Muzułmańskiej w RP pana Nedala Abu Tabaqa. Zapamiętałem Go jako człowieka serdecznego i otwartego. Do dziś wspominam złożone przezeń świadectwo: o Bogu, Który kocha nas wszystkich i o miłości, którą winniśmy się darzyć. Pamiętam też jego słowa o wzajemnym szacunku, który winien stanowić fundament relacji między przedstawicielami różnych religii” – napisał krakowski biskup pomocniczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Myślę dziś o Jego – tak nagle przeciętym – życiu z żalem, a jednocześnie z ufnością, że Mufti spotkał się z Bogiem Miłosiernym i Litościwym, Któremu służył, budując pokój i międzyludzką solidarność” – dodał, składając wyrazy współczucia z powodu odejścia człowieka, który był ważny i bliski nie tylko społeczności muzułmańskiej.

Duchowny nawiązał do tematu tegorocznych obchodów Dnia Islamu, którym jest wspólna ochrona miejsc kultu. „Zdaję sobie sprawę, jak wielkim problemem w skali globalnej jest niszczenie i profanowanie świątyń, domów modlitwy i cmentarzy. Oby w naszym kraju nigdy i nikomu nie trzeba było przypominać, że sprawcy ataków na miejsca kultu odrzucają i depczą w gruncie rzeczy to, co głoszą i wyznają ich religie” – podkreślił.

Bp Muskus złożył społeczności muzułmańskiej w Krakowie życzenia zdrowia w niełatwym czasie pandemii. „Oby to doświadczenie, które stało się udziałem nas wszystkich, pogłębiło naszą wrażliwość na drugiego człowieka i jego cierpienie, nauczyło solidarności z najsłabszymi i zbudowało między nami relacje braterstwa. Ufam, że Bóg czuwa nad nami, a Jego miłosierdzie nas podtrzymuje” – zapewnił.

Reklama

Na zakończenie wyraził żal, że ze względu na pandemię niemożliwe jest w tym roku bezpośrednie spotkanie, a obchody Dnia Islamu mogą się odbyć jedynie za pośrednictwem internetu. „Proszę, bądźmy tego Dnia razem przynajmniej online” – zachęcił.

XXI Dzień Islamu w Kościele latolickim w Polsce odbędzie się 26 stycznia pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu”. Wydarzenie, które będzie transmitowane na kanale YouTube, rozpocznie się o godz. 18.00.

Tradycyjnie już spotkanie rozpocznie się przy dźwiękach muzyki Orientu, po czym zaplanowano dwugłos chrześcijańsko-muzułmański nawiązujący do hasła tegorocznych obchodów. Ze strony katolickiej głos zabierze o. Ireneusz Sławomir Ledwoń OFM, zaś perspektywę muzułmańską przybliży imam Arkadiusz Miernik.

Część spotkania poświęcona będzie wspomnieniom o tych, którzy odeszli. Macieja Musę Konopackiego wspominać będzie imam Rafał Berger, a muftiego Nedala Abu Tabaqa - bp Damian Muskus i imam Jabbar Koubaisy.

Po odczytaniu odnoszących się do tematyki tegorocznych obchodów fragmentów Ksiąg Świętych – Biblii i Koranu - muzułmanie wzniosą modlitwę spontaniczną – „Dua”, natomiast chrześcijańską modlitwę wiernych zakończy odmówienie „Ojcze nasz”. Następnie uczestnicy spotkania przekażą sobie nawzajem znak pokoju.

Tematykę obchodów Dnia Islamu wyznacza coroczne przesłanie kierowane do muzułmanów przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie miesiąca postu, ramadanu.

Podziel się:

Oceń:

+2 -3
2021-01-24 12:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Muskus do braci albertynów: bezdomność ma dziś wiele odmian

Margita Kotas

Jesteście znakiem nadziei dla tych, którzy w Kościele szukają czystego piękna Ewangelii – mówił bp Damian Muskus OFM

Więcej ...

Kraków: Abp Marek Jędraszewski odebrał Platynowy Medal Polonia Minor

2024-05-21 08:07
Abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odebrał w poniedziałek w Krakowie Platynowy Medal Polonia Minor, przyznawany przez władze samorządu województwa małopolskiego za działalność na rzecz województwa.

Więcej ...

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj