Reklama

Lwów: powstanie pierwszy klasztor męski benedyktynów na Ukrainie

oapctwotynieckie.pl

Benedyktynki z Żytomierza w diecezji kijowsko-żytomierskiej od kilku lat przygotowują się do nowej Fundacji we Lwowie. Mniszki w tworzeniu klasztoru lwowskiego wesprą benedyktyni z Polski, którzy docelowo stworzą tam pierwszy klasztor męski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duchowa droga synów i córek św. Benedykta kontynuowana jest obecnie na Ukrainie jedynie w opactwie mniszek w Żytomierzu. Benedyktynów w tym kraju nie ma i do niedawna nic nie wskazywało na to, że się tam pojawią.

Jednak wyzwania czekające na siostry z Żytomierza, które przygotowują nową fundację we Lwowie, sprawiły, że abp Mieczysław Mokrzycki zaprosił polskich benedyktynów do współtworzenia klasztoru lwowskiego z perspektywą osiedlenia się w innym docelowym miejscu. Metropolita lwowski zagwarantował pomoc i przeznaczył dla braci całą nowo wybudowaną kapelanię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Jednak ani jeden z klasztorów polskich do tej pory nie rozważał kwestii fundacji na Ukrainie. Było też jasne, że żaden nie jest na tyle silny, aby podjąć się tego sam. Pozostawały dwie opcje: albo zrezygnować, tłumacząc się odwiecznym argumentem: „jest nas za mało”, albo dokonać tego wspólnie. Wybraliśmy drugą opcję” - opisano sytuację na stronie www.opactwotynieckie.pl.

To nieznana dotychczas w tradycji benedyktyńskiej forma, gdyż zazwyczaj to jeden klasztor-matka, funduje inny, za który bierze odpowiedzialność. Konieczne więc było wypracowanie nowych zasad, które zebrano w „Deklaracji współpracy. Kapelania mniszek benedyktyńskich we Lwowie”.

„Zatem jedziemy do Lwowa, aby przede wszystkim wspomóc siostry w nowopowstałym klasztorze św. Józefa i objąć posługę w kościele rektoralnym św. Benedykta. Będzie to inicjacja benedyktynów na Ukrainie. Ufamy, że w najbliższych latach uda nam się znaleźć miejsce docelowe na klasztor męski, przy czym jednocześnie chcemy kontynuować pracę na kapelanii” - zapowiedzieli mnisi.

Do Lwowa pojedzie 4 benedyktynów: z Lubinia opat Maksymilian, który pozostaje moderatorem całego projektu, oraz br. Efrem Michalski, a z Tyńca W. Br. Leopold Rudziński, pierwszy benedyktyn z Ukrainy, który zostanie 20 marca wyświęcony na kapłana w nowym kościele oraz br. Borys Kotowski. Jak wskazują, obejmą klasztor nowy, który będzie trzeba przygotować do zamieszkania, wyposażyć, wspólnie wypracować model życia dwóch wspólnot, zorganizować warsztaty rzemieślnicze i pracownie.

Reklama

„Nie mamy źródła utrzymania i pewnie przez jakiś czas jeszcze go mieć nie będziemy. Jeśli chcielibyście w jakiś sposób nas wspomóc w tym dziele, bardzo was o to prosimy. Każda złotówka będzie dla nas wsparciem” - apelują zakonnicy. Każdy chętny może to uczynić wpłacając darowiznę na konto o nr. 54 1600 1462 1842 0189 1000 0003 lub PL54 1600 1462 1842 0189 1000 0003 (BIC: PPABPLPK, dla przelewów zagranicznych) z dopiskiem „Darowizna na cele kultu religijnego - Fundacja Lwów”.

„Ufamy, że dane nam jest uczestniczyć w dziele Opatrzności Bożej. Zawierzamy siebie i nowy klasztor orędownictwu Maryi i prosimy was o modlitwę. Z serca dziękujemy za wszelkie wsparcie. O kolejnych krokach naszych poczynań we Lwowie będziemy was informować” - podsumowują benedyktyni.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2021-02-08 18:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Michalik: Nadszedł czas polsko-ukraińskiego przebaczenia!

Margita Kotas

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...