Reklama

Kościół

Watykańskie wytyczne na Wielki Tydzień

Ks. Adam Stachowicz

Zachęta, by wierni, którzy nie będą mogli fizycznie uczestniczyć w liturgii, łączyli się za pośrednictwem mediów z uroczystościami, którym przewodniczą biskupi oraz zaproszenie do przygotowania pomocy modlitewnych dla rodzin - to niektóre spośród sugestii, przesłanych do biskupów na całym świecie przez watykańską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Robert Sarah zachęca biskupów na całym świecie do troski o umożliwienie wiernym jak najgłębszego i zarazem bezpiecznego przeżycia liturgii Wielkiego Tygodnia. W nocie, przesłanej do biskupów na całym świecie, zachęca m.in. do jeszcze sprawniejszej transmisji za pomocą mediów społecznościowych celebracji z udziałem biskupów diecezjalnych i zachęcenia wiernych, którzy nie będą mogli fizycznie udać się na liturgię w swojej parafii, do łączności za pośrednictwem mediów właśnie ze wspólnotą, w której będzie modlił się lokalny biskup.

Sugeruje też, że w razie potrzeby zmianie może ulec data Mszy Krzyżma, sprawowanej tradycyjnie w wielkoczwartkowe przedpołudnie - tak, aby mogła w niej wziąć udział "znacząca liczba pasterzy, służby i wiernych".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejnym zaproszeniem jest przygotowanie "odpowiednich pomocy modlitewnych do modlitwy rodzinnej i osobistej, doceniając także niektóre części liturgii godzin".

Reklama

W przesłanej nocie, kard. Sarah zachęca też do lektury dekretu tejże kongregacji z dn. 25 marca 2020 r., a także listu z 15 sierpnia 2020 r. - dwóch dokumentów zawierających szereg duszpasterskich wskazówek związanych z celebrowaniem liturgii i animowaniem modliwy w czasie pandemii, a także stopniowego powracania "do normalności" po okresach surowszych restrykcji.

Stolica Apostolska zachęca biskupów do podejmowania roztropnych decyzji w sprawie obchodów Wielkiego Tygodnia, aby celebracje liturgiczne mogły się odbywać z pożytkiem dla Ludu Bożego, mając na względzie dobro powierzonych im dusz, a zarazem z poszanowaniem dla ochrony zdrowia i zgodnie z rozporządzeniami władz odpowiedzialnych za dobro wspólne - czytamy o tym w ogłoszonej dziś nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Dykasteria przypomina, że ocena konkretnej sytuacji należy do kompetencji biskupa, który ma zadbać o dobro duchowe duszpasterzy i wiernych w przeżywaniu Wielkiego Tygodnia. Normy zawarte w księgach liturgicznych są przeznaczone dla normalnych okoliczności i nie mogą być w pełni zastosowane w sytuacjach wyjątkowych, jak obecny kryzys sanitarny. Kongregacja odsyła biskupów do ubiegłorocznego dekretu w sprawie obchodów Wielkiego Tygodnia, który zachowuje swą aktualność również w tym roku. Przypomina też list kard. Roberta Saraha „Torniamo con gioia all’Eucaristia! – Powróćmy z radością do Eucharystii!” z sierpnia ubiegłego roku, wskazując na potrzebę zwrócenia uwagi na niektóre momenty i gesty, przy jednoczesnym poszanowaniu wymogów sanitarnych.

Kongregacja przyznaje, że korzystanie z mediów społecznościowych pomogło duszpasterzom w okazywaniu bliskości i wsparcia podczas pandemii. Obok rezultatów pozytywnych zauważono też jednak aspekty problematyczne. Podczas obchodów Wielkiego Tygodnia sugeruje się uprzywilejowanie transmisji z liturgii sprawowanych przez biskupa, zachęcając wiernych, którzy nie mogą chodzić do swego kościoła, by oglądali uroczystości diecezjalne.

Podziel się cytatem

Watykańska dykasteria zachęca też do przygotowania odpowiednich pomocy do modlitwy osobistej i w rodzinie. Wskazuje przy tym na możliwość wykorzystania niektórych elementów Liturgii Godzin.

Podziel się:

Oceń:

2021-02-17 14:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pascha na kalwarii

Misterium Wielkiego Piątku w Praszce, 2019 r.

Foto Fax

Misterium Wielkiego Piątku w Praszce, 2019 r.

Wielki Tydzień to szczególny czas w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Więcej ...

Abp Depo: centrum kapłańskiego życia jest wierność Chrystusowi

2024-05-23 15:30

Karol Porwich/Niedziela

– Centrum kapłańskiego życia była, jest i będzie wierność Chrystusowi przez codzienną Eucharystię i nasze współuczestnictwo w ofierze Chrystusa – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 23 maja przewodniczył Mszy św. odpustowej w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 24.): Dzieciarnia

2024-05-23 21:03

Mat. prasowy

Czy w dorosłości jest miejsce na cechy dziecka? Czy bycie dziecięcym to bycie dziecinnym? I co właściwie o duchowym dziecięctwie mówią święci i sam Jezus? Zapraszamy na dwudziesty czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jaką rolę odgrywa Maryja w dziecięcej relacji człowieka z Bogiem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Warszawa: Zofia Czekalska

Wiadomości

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na...

Watykan: Polski ksiądz zastrzelony przez...

Kościół

Watykan: Polski ksiądz zastrzelony przez...

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...