Reklama

Święci i błogosławieni

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia św. Koleta z Korbei

Red.

"Wydawać by się mogło, że nic jej nie zadowala. Bez końca zmieniała klasztory i zakony: przechodziła od beginek, a następnie benedyktynek z Korbei do klarysek, od nich zaś do franciszkańskich tercjarek; póxniej 4 lata przebywała w rekluzji, także w Korbei"- tak charakterystycznie opisuje się św. Koletę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Skąd pomysł na owe imię?

Kiedy jej rodzice, Robert Boylet i Katarzyna stracili nadzieję na potomstwo, wówczas na świat przychodzi ich ukochana córka. Nazwali ją Nicoletta (zdrobnienie Colette) w hołdzie dla św. Mikołaja z Bari (wł. Nicola), któremu zawdzięczali przyjście jej na świat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak poradziła sobie w kwestii wiary?

Swoje skomplikowane i niełatwe doświadczenia z wiarą Koleta rozpoczęła mając 18 lat. Młodzieńcze zmagania skończyła w wieku 25 lat, kiedy za poradą franciszkanina Henryka z Baume postanowiła powrócić do klarysek, pnieważ jak czytamy" - czuła się powołana do reformowania zakonów założonych przez św. Franciszka".

Czy czasy, w których żyła były łatwe?

Były to czasy wielkiej schizmy zachodniej, kiedy różne grupy kardynałów wybierały swoich zwierzchników. Po śmierci Grzegorza XI, na Stolicy Piotrowej zasiada Urban VI, po nim Bonifacy IX, Innocenty VII i Grzegorz XII. Ostatniemu papieżowi sprzeciwił się Benedykt XIII, następca innego papieża awiniońskiego, Klemensa VII. W pewnym momencie było aż trzech papieży, trwało to do Soboru Konstancjańskiego, gdzie ostatetcznie wybrano Marcina V.

Dalsze działania Kolety to...?

Kilka lat przyglądała się niepowodzeniom wysiłków reformatorskich i w 1410 r. utworzyła swój pierwszy "odnowiony' kalsztor w Besançon, a wkrótce powstało 16 następnych. Zmiany, które zaproponowała przyjęły też niektóre zakony męskie.

Jakie były to propozycje?

"Bezgraniczne ubóstwo, poziom życia doprowadzony do ekstremalnej prostoty, dni spędzane na osobistej i wspólnej modlitwie, pokuta na rzecz jedności Kościoła - na tym polegała reforma Kolety".

Uważano, że umie czytać w ludzkich sumieniach, co przyniosło jej sławę. Ponadto posiadała dar czynienia cudów i zdolność do wieszczenia, przepowiadania.

Jak zareagowano na zaproponowaną reformę?

Reklama

W 1434 r. generał franciszkanów zatwierdził reformę, a w 1458 r. zaakceptował ją także Pius II. Zmiany jakie chciała wprowadziś utzrymywały się przez kilka lat.

Czy dziś praktykuje się "koletańskie reformy"?

W roku 1807, Pius VII kanoznizuje Koletę. Tmczasem klasztory "koletańskie" dalej funkconują według zaproponowanych reform. W XXI w. mamy ich około 140, w Europie, Ameryce, Azji i Afryce. Reformatorka umiera w 1447 r. w Gandawie.

WYZWANIE: Patronka dzisiejszego dnia służyła w pokorze i ubóstwie. Zastanów się dziś w jaki sposób ty możesz pomóc najbardziej potrzebującym? Modlitwą, włączeniem się w wolontariat, wsparciem materialnym? Dając, zyskujemy najwięcej.

Podziel się cytatem

Podziel się:

Oceń:

+32 -1
2021-03-05 22:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Placówka z patronką

Niedziela podlaska 18/2017, str. 6

Franceska Michalska w siemiatyckim szpitalu przez kilkadziesiąt
lat pracowała jako pediatra

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Franceska Michalska w siemiatyckim szpitalu przez kilkadziesiąt lat pracowała jako pediatra

Doktor Franceska Michalska została patronką Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Bacikach Średnich. 10 kwietnia odbyło się uroczyste nadanie imienia, odsłonięcie pamiątkowej tablicy z nazwą i wizerunkiem doktor Michalskiej.

Więcej ...

Święty ostatniej godziny

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Przemyśl: pogrzeb Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy

2024-04-20 13:26

pixabay

W Przemyślu odbyły się w sobotę, 20 kwietnia, uroczystości pogrzebowe śp. Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy. Pośmiertnie został on odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Żałobnej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. - Przybyliśmy tutaj tak licznie, aby zamanifestować naszą wdzięczność, podziw i solidarność w przywiązaniu do tych wartości, którymi żył i dla których nie zawahał się nawet oddać życia nieustraszony wolontariusz Damian - powiedział.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....