Reklama

Polska

Kard. Dziwisz przewodniczył modlitwom na cmentarzu Rakowickim

Zygmunt Put/wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Święci to tacy sami trudzący się ludzie, jak my!” – mówił podczas Mszy św. na cmentarzu Rakowickim w uroczystość Wszystkich Świętych kardynał Stanisław Dziwisz. Na cmentarzu tradycyjnie odbyła się także kwesta na rzecz odnowy zabytkowych pomników.

Mszy św. której przewodniczył metropolita krakowski sprawowano w kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego. „Najbardziej mądra postawa życiowa człowieka to adoracja Boga – w ten sposób właśnie dorastamy do nieba i świętości” – mówił metropolita krakowski. Podkreślił, że świętości nie zdobywa się własnymi siłami i zamierzeniami, ale współpracą z Bogiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Dziwisz odwołał się do słów Ewangelii Świętego Mateusza o ośmiu błogosławieństwach, które określił „programem życia i zdobywania świętości”. Zaznaczył jednak, że wartości Kazania na Górze są w dzisiejszych czasach kontestowane i odrzucane. Jako przykład ich wiernego wypełniania przywołał postać Jana Pawła II, którego nazwał człowiekiem 8 błogosławieństw.

Przypominając, że 1 listopada przypada 67. rocznica święceń kapłańskich Karola Wojtyły, metropolita krakowski podkreślał przymioty świadczące o świętości Jana Pawła II: „Był to człowiek ubogi w duchu i wolny – Jezus Chrystus był dla niego skarbem, fundamentem i skałą, na której budował wszystko”.

Wśród pochowanych na cmentarzu Rakowickim są rodzice Karola Wojtyły oraz Jego brat.

Po Mszy odbyła się procesja wokół kaplicy cmentarnej połączona z modlitwą za zmarłych.

Na cmentarzu Rakowickim, jak co roku, odbywa się także kwesta na odnowę nagrobków, którą zorganizował Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa. 33. kwestę wspomogło wielu znanych krakowian, samorządowców, polityków i ludzi kultury – w zbiórce udział wzięli m. in. Anna Dymna, Dorota Segda, Andrzej Duda czy Jerzy Fedorowicz.

„Ludzie bardzo chętnie składają datki, moim zdaniem więcej niż w zeszłym roku” – oceniła dotychczasowy przebieg kwesty jedna ze zbierających ofiary, Marta Witosławska, projektantka sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu. Do puszek zbierano także ofiary na odnowienie cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie oraz na rzecz celów statutowych ZHP w ramach „Akcji Chorągiewka”.

Reklama

Poza odwiedzinami i modlitwą za swoich bliskich nawiedzano także groby wybitnych i znanych Polaków. Na wielu pomnikach w Alei Zasłużonych płonęły dziesiątki zniczy, m. in. przy grobie Jana Matejko, Lucjana Rydla, Jerzego Bińczyckiego, Marka Grechuty, Marka Nawary, Janusza Kurtyki czy zmarłego niedawno Jarosława Śmietany, któremu dedykowane są tegoroczne 58. Krakowskie Zaduszki Jazzowe.

Setki zniczy uczciły też pamięć rodziców Jana Pawła II, Emilii i Karola, oraz jego brata Edmunda, którzy także pochowani są na cmentarzu Rakowickim.

Cmentarz Rakowicki został otwarty w 1803 r. i stanowi najstarszą nekropolię Krakowa. Od 1981 r. Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa poprzez kwestę nieprzerwanie gromadzi fundusze na renowację zabytkowych grobowców tego miejsca wiecznego spoczynku.

Podziel się:

Oceń:

2013-11-02 09:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bielsko-Biała: dewastacja żydowskich nagrobków

pl.wikipedia.org

Niemal doszczętnie zniszczony pomnik bielskiego architekta z XIX wieku Karola Korna oraz kilkanaście innych nagrobków – to efekt dewastacji, której dopuścili się nieznani sprawcy na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej. Do zdarzenia doszło w nocy z 31 października na 1 listopada.

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Premier: konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich będą działania służb i prokuratury

2024-05-21 16:41

PAP/Piotr Nowak

Premier Donald Tusk podkreślił, że konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich "mogą być i będą z całą pewnością" działania służb i prokuratury. Zapewnił, że celem komisji nie jest ściganie przeciwników politycznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj