Reklama

Kościół

Bp Henryk Ciereszko administratorem archidiecezji białostockiej

twitter.com/OpiekunKalisz

W związku z wakatem na stolicy biskupiej na skutek objęcia archidiecezji gdańskiej przez dotychczasowego arcybiskupa metropolitę białostockiego Tadeusza Wojdę, Kolegium Konsultorów Archidiecezji Białostockiej na dzisiejszym posiedzeniu zwołanym zgodnie z wymogiem kan. 421 §1 KPK, wybrało administratorem archidiecezji białostockiej bp. Henryka Ciereszkę, wikariusza generalnego archidiecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Funkcję tę bp Ciereszko będzie pełnił do momentu mianowania przez Ojca Świętego nowego arcybiskupa metropolity białostockiego.

„Słowo administrator oznacza, że jego funkcja jest tymczasowa, kierowane diecezją w ramach określonych przez prawo kanoniczne, do czasu przyjścia nowego metropolity“ – wyjaśnia ks. Andrzej Kakareko, kanclerz Kurii Metropolitalnej Białostockiej, dodając, że według wskazań Stolicy Apostolskiej duchowieństwo i wszyscy wierni świeccy wezwani są do wytrwałej modlitwy o wybór nowego pasterza oraz we wszystkich potrzebach Archidiecezji. Również we wszystkich kościołach archidiecezji przynajmniej raz winna być sprawowana Msza św. według formularza Mszału Rzymskiego o wybór biskupa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Teraz w czasie pandemii tradycyjne duszpasterstwo jest ograniczone, zwłaszcza w czasie Triduum Paschalnego i świąt Wielkanocnych, i tak jak każda parafia żyje swoim rytmem mając swoich duszpasterzy, tak podobnie diecezja – prowadzona przez zespół kapłanów pod moim przewodnictwem – podejmiemy swoje zadania w duchu zaufania Bogu” - powiedział bp Ciereszko.

Podziel się cytatem

Reklama

Poza przewodniczeniem w archikatedrze białostcokiej obchodom Triduum i Wielkiej Nocy, w najbliższych tygodniach i miesiącach bp Ciereszko podejmie zaplanowane w archidiecezji zadania, jak zjazd paschalny duszpasterzy i katechetów w formie online, dzień wspólnej modlitwy kapłańskiej w Sokółce, udzielać będzie sakramentu bierzmowania, odbywać wizytacje duszpasterskie, które w ubiegłym roku zostały zawieszone – wszystko z zachowaniem przepisów przewidzianych reżimem sanitarnym.

Reklama

Biskup Henryk Ciereszko urodził się 9 września 1955 r. w Hermanówce k. Białegostoku. Święcenia kapłańskie przyjął dnia 14 czerwca 1981 r. W roku 1983 został skierowany na Katolicki Uniwersytet Lubelski na studia specjalistyczne w zakresie teologii fundamentalnej. W roku 1985 uzyskał licencjat, a w roku 1988 obronił pracę doktorską.

Po powrocie do archidiecezji w latach 1988-1990 był wikariuszem w parafii pw. św. Rocha w Białymstoku, pełniąc funkcję duszpasterza akademickiego przy tej parafii. W 1990 r. otrzymał nominację na prefekta alumnów Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku i wykładowcę propedeutyki teologii i teologii życia wewnętrznego. Od roku 1991 jest wykładowcą teologii fundamentalnej w białostockim Seminarium Duchownym.

Reklama

W latach 1995-1998 oraz 2001-2008 był ojcem duchownym alumnów Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku. W 1998 roku został mianowany wicepostulatorem w procesie beatyfikacyjnym ks. Michała Sopoćki.

Od 2000 r. jest ojcem duchownym kapłanów Archidiecezji Białostockiej, od 2004 r. rzecznikiem sprawiedliwości Sądu Metropolitalnego Białostockiego, a od roku 2007 członkiem rady kapłańskiej Archidiecezji Białostockiej. W roku 2003 otrzymał godność Kapelana Jego Świątobliwości, a w roku 2008 został kanonikiem gremialnym Białostockiej Kapituły Metropolitalnej.

17 listopada 2012 papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji białostockiej i biskupem tytularnym Dices. Święcenia biskupie otrzymał 15 grudnia 2012 w archikatedrze białostockiej. Głównym konsekratorem był Abp Edward Ozorowski, Metropolita Białostocki, zaś współkonsekratorami Abp Senior Stanisław Szymecki i Abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „In misericordia Tuae speravit” (Zaufałem Twemu miłosierdziu).

Biskup Ciereszko w Konferencji Episkopatu Polski jest Przewodniczącym Zespołu ds. Sanktuariów, Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskim, Delegatem ds. Dialogu Katolików i Muzułmanów, Członkiem Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy, Członkiem Komisji Maryjnej, Delegatem ds. Ruchu „Wiara i światło” oraz Fundacji „L’Arche”.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2021-03-26 13:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Ciereszko na Dzień Islamu: dążmy do wspólnego dobra

Republica/pixabay

Współzawodnictwo zawsze deformowało obraz zarówno samych religii, jak i ich wyznawców oraz sprzyjało upatrywaniu w religiach nie źródeł pokoju, ale przemocy i napięć - mówi KAI bp Henryk Ciereszko. Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi podkreśla, że przywoływanie bliskich sobie wartości religijnych i moralnych i okazywanie szacunku wobec różnic pozwala dążyć do skutecznej współpracy dla wspólnego dobra. Dziś po raz 19. obchodzony będzie Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

Więcej ...

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie wolno wykonywać utworów o charakterze świeckim

2024-05-07 10:00

Karol Porwich/Niedziela

W trosce o dobro kościelnej liturgii, w tym wykonywanych pieśni i psalmów, Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w kurii warszawsko-praskiej przypomina, że muzyka w kościołach powinna być odgrywana wyłącznie na żywo, a nie odtwarzana z nagrania. Komunikat w tej sprawie wydano z uwagi na "niepokojące praktyki korzystania z gotowych utworów audio, zastępujących grę organów, śpiew organisty i wiernych". Ponadto dokument tłumaczy m.in., że nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim.

Więcej ...

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2024-05-07 21:53
Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu
1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

Walter Genewein

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu 1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

79 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...