Reklama

Kościół

Australia: zmarł kard. Edward I. Cassidy

Episkopat.pl

Dziś rano zmarł w wieku 96 lat kardynał Edward I. Cassidy, były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyszły purpurat urodził się 5 lipca 1924 r. w Sydney (Australia). Po ukończeniu Parramatta High School w Sydney, wstąpił do służby cywilnej Nowej Południowej Walii i przez około trzy miesiące służył w Ministerstwie Transportu i Ruchu Drogowego. W lutym 1943 r. zaczął uczęszczać do St Dove's Seminary, Springwood, a od następnego roku do St Patrick's College, Manly, gdzie ukończył studia filozoficzno-teologiczne. Święcenia kapłańskie przyjął 23 lipca 1949 roku w katedrze Sydney, i został włączony do prezbiterium diecezji Wagga Wagga gdzie a w latach 1950-1952 posługiwał jako wikariusz w parafii Yenda.

Od 1952 r. studiował prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, który ukończył w 1955 r. z wyróżnieniem, za studium historyczno-prawne na temat znaczenia delegata apostolskiego. Od 1953 r. studiował również w Papieskiej Akademii Kościelnej, a następnie wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszym miejscem jego pracy była Internuncjatura Apostolska w Indiach (1955-1962); następnie przez pięć lat, od 1962 do 1967, pracował w Nuncjaturze Apostolskiej w Dublinie, dwa lata w Salwadorze (1967-1969) i rok w Argentynie.

27 października 1970 r. św. Paweł VI mianował go arcybiskupem tytularnym Amanzia. i jednocześnie pro-nuncjuszem w Republice Chińskiej (Tajwan), przyjął święcenia biskupie 15 listopada 1970 r. z rąk ówczesnego sekretarza stanu, kard. Jean-Marie Villota.

W 1972 r. został mianowany pierwszym pro-nuncjuszem w Bangladeszu, kraju, który niedawno uzyskał niepodległość, oraz delegatem apostolskim w Birmie. 25 marca 1979 r. został mianowany Delegatem Apostolskim w Republice Południowej Afryki i Pro-Nuncjuszem w Lesotho, które to funkcje pełnił do 6 listopada 1984 r., kiedy to, ponownie jako pro-nuncjusz, został przeniesiony do Holandii.

23 marca 1988 r. został mianowany substytutem w Sekretariacie Stanu ds. ogólnych, które to stanowisko piastował do 12 grudnia 1989 r., kiedy to został mianowany przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. 3 marca 2001 r. przeszedł na emeryturę i powrócił do Australii.

Reklama

Był przewodniczącym delegowanym Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Oceanii (listopad - grudzień 1998). Był członkiem Komitetu Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.

Św. Jan Paweł II włączył go do Kolegium Kardynalskiego na konsystorzu z dnia 28 czerwca 1991 r., z tytułem S. Maria in Via Lata.

Po śmierci kard. Cassidy’ego Kolegium Kardynalskie liczy 225 członków, w tym 126 posiadających prawo do udziału w ewentualnym konklawe.

Wśród 126 kardynałów-elektorów 14 mianował św. Jan Paweł II, 39 Benedykt XVI, a 73 Franciszek. Wśród 99 kardynałów nie posiadających prawa udziału w ewentualnym konklawe 47 mianował św. Jan Paweł II, 30 – Benedykt XVI, a 22 Franciszek ( w tym kardynała Giovanni Angelo Becciu (72 lata), który zrezygnował z praw i prerogatyw kardynalskich 24 września 2020 r.).

Najstarszymi członkami tego gremium są kardynałowie: Francuz, Albert Vanhoye, SJ (97 lat), Słowak, Jozef Tomko (97 lat) i pochodzący z Mozambiku Alexandre José Maria Cardinal dos Santos, OFM (97 lat). Najmłodszymi purpuratami są: pochodzący z Republiki Środkowoafrykańskiej Dieudonné Nzapalainga, CSSp (54 lata); Portugalczyk, José Tolentino Calaça de Mendonça (55 lat) oraz Włoch Mauro Maria Gambetti, OFM Conv. (55 lat).

Podziel się:

Oceń:

2021-04-10 12:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Peter Seewald krytykuje kard. Marxa

"Czy kardynał z Monachium mówi jeszcze w imieniu niemieckich biskupów?" - pyta Seewald w felietonie pt. "Krzyż z kard. Marxem".

Więcej ...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54
Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Więcej ...

Jak będzie przebiegał Synod Archidiecezji Wrocławskiej?

2024-05-18 14:02
Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Dla wiernych Archidiecezji Wrocławskiej nadchodzi okazja, aby mieć wpływ na kształt lokalnego Kościoła. 19 maja rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej i jest do niego zaproszony każdy, komu leży na sercu dobro Kościoła. Spotkania presynodalne pokazały, że potencjał zarówno wśród świeckich jak i duchownych do wzajemnej współpracy jest, a rozpoczynający się synod ma stać się wzmocnieniem tej więzi i nadaniem kierunku, którym chce prowadzić Kościół wrocławski Duch Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów