Reklama

Anioł Pański

Papież do wiernych: ufajmy Panu

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do pokładania pełnej ufności i nadziei w Panu Jezusie, który nie tylko nie opuszcza nas w najtrudniejszych chwilach, ale co więcej – daje siły do pokonania ich, wezwał wiernych Franciszek w rozważaniach przed modlitwą "Anioł Pański 17 listopada". Na Placu św. Piotra zebrało się, jak w każdą niedzielę, kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z Rzymu, Włoch i zagranicy. Po rozważaniach i odmówieniu modlitwy maryjnej papież udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego, po czym pozdrowił zgromadzonych, wymieniając niektóre grupy a z okazji obchodzonego dzisiaj Dnia Ofiar Wypadków Drogowych życzył roztropności i przestrzegania przepisów. Zachęcił też do odmawiania Koronki do Miłosierdzia Bożego.

Nawiązując do czytanego dzisiaj fragmentu 21. rozdziału Ewangelii św. Łukasza, mówiącego o czasach ostatecznych, Ojciec Święty przypomniał, że Pan Jezus ostrzega przy tej okazji przed fałszywymi prorokami i mesjaszami oraz wzywa do postrzegania tego okresu oczekiwania jako czasu świadectwa i wytrwałości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwrócił również uwagę, że Jezus chce, abyśmy nie lękali się w obliczu wojen, rewolucji czy klęsk żywiołowych i epidemii. Uwalnia nas On od fatalizmu i fałszywych wizji apokaliptycznych, a zarazem zapowiada nadejście na Jego wyznawców bolesnych prób i prześladowań. Ale też przypomina, że jesteśmy całkowicie w rękach Boga, a przeciwności, jakich w tym czasie doświadczamy, są okazją do dawania świadectwa i nie tylko nie mogą oddalać nas od Pana, ale przeciwnie – powinny pobudzać nas do pokładania jeszcze większej nadziei w Jego moc.

Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu błogosławieństwa apostolskiego papież pozdrowił wiernych nie tylko z Rzymu i Włoch, ale także m.in. z Hiszpanii, Francji, Finlandii i Holandii. Oddzielnie pozdrowił także wspólnotę erytrejską z Rzymu. Wspomniał również o obchodzonym dzisiaj Dniu Ofiar Wypadków Drogowych zapewniając zarazem o swej modlitwie za nie i nawołując do roztropności na drogach i do przestrzegania przepisów i zasad ruchu drogowego.

Reklama

Na zakończenie cotygodniowego niedzielnego spotkania z wiernymi zachęcił wszystkich – w związku z kończącym się Rokiem Wiary – do stosowania szczególnego „lekarstwa duchowego”, jakim jest Koronka do Miłosierdzia Bożego i wezwał do odmawiania jej.





Oto polski tekst rozważań Ojca Świętego:

Drodzy bracia i siostry,

Ewangelia dzisiejszej niedzieli (Łk 21, 5-19) w pierwszej części jest mową Jezusa o czasach ostatecznych. Jezus wygłasza ją w Jerozolimie w pobliżu świątyni: pobudzają Go do tego ludzie, którzy mówili o świątyni i jej pięknie, gdyż rzeczywiście była ona piękna. Wtedy Jezus powiedział: „Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu” (Łk 21, 6). Oczywiście pytają Go: kiedy to się stanie, jakie będą tego znaki? Ale Jezus przenosi uwagę z tych aspektów drugorzędnych – kiedy to będzie, jak będzie? – na prawdziwe problemy. Są to dwie sprawy. Po pierwsze: nie dajcie się zwieść fałszywym mesjaszom i nie dajcie się sparaliżować strachem. Po drugie: należy przeżywać czas oczekiwania jako czas świadectwa i wytrwałości. I my jesteśmy w tym czasie oczekiwania na nadejście Pana.

Ta mowa Jezusa jest zawsze aktualna, także dla nas, żyjących w XXI wieku. On powtarza nam: „Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem” (w. 8). Jest to zachęta do rozeznania – tej chrześcijańskiej cnoty rozumienia, gdzie jest duch Pana i gdzie jest duch upadły. Także dziś są bowiem fałszywi „zbawiciele”, próbujący zająć miejsce Jezusa: przywódcy tego świata, guru, również czarownicy, osoby, które chcą pociągnąć za sobą umysły i serca, zwłaszcza ludzi młodych. Jezus ostrzega nas: „Nie idźcie za nimi!”.

A Pan pomaga nam także, byśmy się nie lękali w obliczu wojen, rewolucji, ale także klęsk żywiołowych, epidemii, Jezus uwalnia nas od fatalizmu i fałszywych wizji apokaliptycznych.

Reklama

Drugi aspekt odwołuje się do nas właśnie jako do chrześcijan i jako Kościoła: Jezus zapowiada bolesne doświadczenia i prześladowania, jakie Jego uczniowie będą musieli cierpieć z Jego powodu. Zapewnia jednak: „Ale włos z głowy wam nie zginie” (w. 18). Przypomina nam, że jesteśmy całkowicie w rękach Boga! Przeciwności, które napotykamy na drodze naszej wiary i naszej wierności Ewangelii, są okazją do świadectwa; nie powinny oddalać nas od Pana, ale pobudzać do jeszcze większego zdania się na Niego, na moc Jego Ducha i Jego łaski.

W tym miejscu myślę i myślimy wszyscy – zróbmy to razem: pomyślmy o tak wielu braciach i siostrach chrześcijanach, cierpiących prześladowania z powodu swej wiary. Jest ich bardzo wielu. Być może jest ich więcej niż w pierwszych wiekach. Jezus jest z nimi. Również my jednoczymy się z nimi swoją modlitwą i swoją miłością. Podziwiamy też ich odwagę i ich świadectwo. Są to nasi bracia i siostry, którzy w wielu częściach świata cierpią dlatego, że są wierni Jezusowi Chrystusowi. Pozdrawiamy ich z całego serca i z miłością.

I wreszcie Jezus składa obietnicę, która jest gwarancją zwycięstwa: „Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie" (w. 19). Ileż nadziei jest w tych słowach! Są one wezwaniem do nadziei i cierpliwości, do umiejętności oczekiwania na niezawodne owoce zbawienia, ufając w głęboki sens życia i historii: doświadczenia i trudności stanowią część większego planu; Pan, władca historii, prowadzi wszystko do jej wypełnienia. Mimo niepokojów i katastrof, które wstrząsają światem, plan dobroci i miłosierdzia Boga się wypełni! I to jest nasza nadzieja: iść w ten sposób, tą drogą, w planie Bożym, który się wypełni. Oto nasza nadzieja.

To orędzie Jezusa każe nam zastanowić się nad naszą teraźniejszością i daje nam moc do stawienia jej czoła z odwagą i nadzieją, w towarzystwie Maryi, która zawsze wędruje z nami.

Reklama

Po odmówieniu modlitwy maryjnej i udzieleniu wiernym błogosławieństwa apostolskiego Franciszek powiedział:

Pozdrawiam was wszystkich, rodziny, stowarzyszenia i grupy, którzy przybyliście do Rzymu, z Włoch i z wielu stron świata: z Hiszpanii, Francji, Finlandii, Holandii. Szczególnie pozdrawiam pielgrzymów przybyłych z Vercello, Salerno, Lizzanello; Motoclub z Lucania di Potenza, młodzież z Montecassino i Caserty.

Dzisiaj wspólnota erytrejska w Rzymie obchodzi święto św. Michała. Pozdrawiamy ich z całego serca.

Dzisiaj przypada „Dzień ofiar wypadków drogowych”. Zapewniam o swej modlitwie i zachęcam do dalszego zaangażowania na rzecz ich zapobiegania, ponieważ roztropność i poszanowanie przepisów są pierwszą formą chronienia siebie samych i innych.

Obecnie chciałbym także doradzić wam wszystkim pewne lekarstwo. Może ktoś pomyśli: „Czy papież staje się teraz aptekarzem?” Jest to szczególne lekarstwo na ukonkretnienie owoców Roku Wiary, który dobiega do końca. Ale jest to lekarstwo złożone z 59 powiązanych ze sobą paciorków. To lekarstwo mieści się w tej szkatułce i kilku wolontariuszy rozdzieli je wśród was, gdy będziecie opuszczali plac. Weźcie je! Jest to Koronka Różańcowa, na której można odmawiać także „Koronkę Miłosierdzia” - pomoc duchową dla naszej duszy i aby szerzyć wszędzie miłość, przebaczenie i braterstwo. Nie zapomnijcie wziąć jej ze sobą, gdyż sprawia dobro, tak? Dobrze robi sercu, duszy i całemu życiu!

Wszystkim wam życzę serdecznie Dobrej Niedzieli. Do zobaczenia i smacznego obiadu!

Podziel się:

Oceń:

2013-11-17 13:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek przestrzega przed obłudą legalizmu i rytualizmu

Grzegorz Gałązka

Papież podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie zachęcił do codziennego praktykowania miłosierdzia wobec najbardziej potrzebujących,

Więcej ...

Włochy: 18 i 19 maja kard. Dziwisz odwiedzi diecezję Asti

2024-05-07 13:17

Karol Porwich

W sobotę 18 maja kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany arcybiskup krakowski i były sekretarz osobisty św. Jana Pawła II, będzie w Isola d'Asti z okazji 30. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w diecezji Asti i Isola d'Asti - poinformowała ta leżąca w Piemoncie diecezja północnowłoska.

Więcej ...

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2024-05-07 21:53
Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu
1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

Walter Genewein

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu 1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

79 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...