Reklama

Kościół

Prezydenci Litwy i Polski obejrzeli dzwon Zygmunt i modlili się na Wawelu

PAP/Łukasz Gągulski

Prezydenci Litwy i Polski wraz z małżonkami obejrzeli w niedzielę dzwon Zygmunt oraz wzięli udział w mszy z okazji 500-lecia jego zawieszenia na wieży Zygmuntowskiej na Wawelu. "Jak długo brzmi dzwon, tak długo żyje naród" - mówił abp Marek Jędraszewski w homilii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda z pierwszą damą Dianą Nausediene uczestniczą - na zaproszenie Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy - w trwających w Krakowie obchodach 500-lecia zawieszenia dzwonu Zygmunt.

Zgodnie z programem wizyty, przed południem pary prezydenckie wzięły udział w mszy z okazji 500-lecia zawieszenia dzwonu Zygmunt na wieży Zygmuntowskiej. Ceremonii w bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu przewodniczyli metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski oraz metropolita wileński abp Gintaras Gruszas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pary prezydenckie uczestniczyły w mszy na zaproszenie metropolity krakowskiego. Później prezydenci z małżonkami zwiedzali katedrę wawelską i obejrzeli dzwon Zygmunt, mają jeszcze złożyć kwiaty przy grobach królów Władysława Jagiełły i Zygmunta Augusta oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii. Pary wpisały się do księgi pamiątkowej w katedrze.

Abp Jędraszewski w homilii zauważył, że wynalezienie dzwonu przez żyjącego na przełomie IV i V w. św. Paulina, było "prawdziwym przełomem". "Według tradycji to właśnie on jest wynalazcą dzwonu, tego szczególnego instrumentu muzycznego, którego źródłem dźwięku jest jego drganie wzbudzane uderzeniami serca” – mówił arcybiskup dodając, że dzwony szybko stały się powszechne i „od V wieku cała chrześcijańska Europa żyła pośród dźwięków dzwonów".

Podziel się cytatem

Reklama

Metropolita przypomniał historię i znaczenie dzwonu Zygmunt. Zwrócił uwagę na łacińską inskrypcję na instrumencie: "Bogu najlepszemu, największemu i Dziewicy Bogarodzicy, świętym patronom swoim, znakomity Zygmunt król Polski ten dzwon godny wielkości umysłu i czynów swoich kazał wykonać roku zbawienia 1520". Mówił też o wizerunkach św. Zygmunta i św. Stanisława oraz litewskiej Pogoni i Orła polskiego na dzwonie. Jędraszewski nawiązywał do wspólnej historii Polski i Litwy, wymieniał wspólne sukcesy obu narodów pod rządami Zygmunta I Starego.

Reklama

Zdaniem arcybiskupa patrząc wnikliwie na dzieje Polski, zwłaszcza od czasów rozbiorów po dzień dzisiejszy, "trzeba nam bardziej wsłuchiwać się w rozchodzący się od Wawelu na całą Polskę dźwięk dzwonu +Zygmunt+, niż uznawać za prawdziwe te głosy, zarówno wydobywające się z dalszej i niezbyt odległej przeszłości, jak i współczesne, wzmacniane ogromną wrzawą medialną, które chciałyby nas, Polaków, pozbawić ducha, wewnętrznie uśpić i zdezorientować, skłonić do nieustannej autokrytyki i samobiczowania, zniechęcić do walki o autentyczną wielkość, zachęcić do uległości wobec silniejszych i bogatszych, kazać szukać pomocy i wsparcia u tych, którzy wielokrotnie nas gnębili, a w czasach XX-wiecznych totalitaryzmów usiłowali zlikwidować całą naszą inteligencję, by z reszty narodu uczynić zastępy niewolników pozostających na służbie obcych panów".

Reklama

W dzwonie – według metropolity – "zawarta jest wielka tradycja historyczna Polski, to on jest jej sercem". "Jak długo dzwoni +Zygmunt+, tak długo żyje naród, który ma ciągle odwagę i jednocześnie mądrość wsłuchiwać się w jego uroczysty ton, mówiący o Bogu, o szczególnej godności każdego chrześcijanina, o Polsce, naszej ojczyźnie, która za wszelką cenę pragnie pozostać wierna swojej chrześcijańskiej tożsamości" – powiedział abp Jędraszewski.

Reklama

Niedzielna wizyta prezydentów rozpoczęła się w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. Tu rozmowa miała dotyczyć współpracy w obszarze bezpieczeństwa Polski i Litwy.

Wśród ostatnich punktów programu jest spotkanie w Międzynarodowym Centrum Kultury (MCK), gdzie głowy państw będą rozmawiać o wspólnych polsko-litewskich projektach, realizowanych przez to centrum. Po rozmowach planowane jest spotkanie z mediami, podsumowujące wizytę.

Dzwon Zygmunt waży blisko 13 ton dzwon, został odlany w 1520 r. przez ludwisarza z Norymbergi – Hansa Behama, w jego pracowni w Krakowie. 9 lipca 1521 r. zawisł w specjalnie do tego celu nadbudowanej starej wieży obronnej Zamku Królewskiego na Wawelu, zwanej Zygmuntowską. Po raz pierwszy zabrzmiał 13 lipca 1521 r. Zamawiającym dzwon i jego fundatorem był król Zygmunt I Stary.

W Krakowie trwają obchody 500-lecia zawieszenia dzwonu Zygmunt. Ich kulminacja nastąpi we wtorek – wówczas przez ulice miasta przejdzie korowód zygmuntowski, w czasie którego aktorzy w kostiumach z epoki, tancerze i muzycy zaproszą krakowian i gości do wspólnego świętowania. (PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ mmu/

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2021-07-11 14:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz na Wawelu: ostatnie słowo należy do Boga życia

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych kard. Stanisław Dziwisz odprawił Mszę św. z procesją do grobów królewskich i modlitwą w intencji zmarłych spoczywających w Katedrze Wawelskiej. "Ostatnie słowo należy do Boga życia, który stworzył człowieka do nieśmiertelności" - mówił metropolita krakowski.

Więcej ...

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47
Ludovic Duée

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady