Reklama

Niedziela Świdnicka

Bp Dec o cechach dobrego policjanta

Eucharystię celebrował bp Ignacy Dec

Ks. Grzegorz Umiński

Eucharystię celebrował bp Ignacy Dec

O postawie moralnej i religijnej funkcjonariuszy mówił bp senior Ignace Dec, podczas Mszy św. sprawowanej w dniu święta Policji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wspólnej modlitwie uczestniczyli policjantki i policjanci z Komendy Powiatowej w Świdnicy na czele z komendantem, inspektorem Andrzejem Dobiesem, przedstawiciele władz samorządowych, pracownicy cywilni placówek policyjnych, a także przedstawiciele innych instytucji życia publicznego.

Cechy dobrego policjanta

102 lata temu, 24 lipca Sejm II Rzeczypospolitej powołał pierwszą w historii niepodległego państwa polskiego policję państwową, formację do strzeżenia porządku publicznego. Dzień ten, od 1995 roku jest świętem Policji. Z tej racji bp Ignacy Dec, na zaproszenie ks. kan. Tomasza Zająca podczas Mszy św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Świdnicy, modlił się w intencji Policji powiatu świdnickiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas Mszy św. w intencji Policji w kościele Miłosierdzia Bożego w Świdnicy

ks. Grzegorz Umiński

Podczas Mszy św. w intencji Policji w kościele Miłosierdzia Bożego w Świdnicy

W wygłoszonej homilii biskup przypomniał, że każdy policjant powinien być najpierw szlachetnym człowiekiem i mieć dobrze ukształtowane sumienie. Następnie kaznodzieja wymienił szereg cech opisujących dobrego policjanta. Wśród nich biskup wymienił takie jak: uczciwość, sprawiedliwość, miłosierdzie, dyspozycyjność, stawanie po stronie skrzywdzonego człowieka, bezinteresowność, wysoka kultura oraz szacunek dla każdego człowieka. – Policjant w Polsce powinien być także dobrym katolikiem – mówił.

Zadania policjanta

Biskup Dec podkreślił, że policjant służy dobru wspólnemu regionalnej społeczności. Jest stróżem ładu i porządku społecznego. Stoi na straży prawa, które reguluje życie społeczne. Policja łapie przestępców, złodziei, awanturników, tych, którzy zakłócają życie społeczne. Policja poskramia piratów drogowych, którzy stwarzają zagrożenie dla bezpiecznej jazdy, czasem dla życia. Policja zapewnia bezpieczeństwo, broniąc nas przed złymi ludźmi. - Wiemy dobrze, że praca policjanta jest służbą trudną i niebezpieczną. Policjant bowiem ma dość często styczność z ludźmi z marginesu społecznego, niekiedy z rozbójnikami, bandytami, złodziejami, z ludźmi, którzy wchodzą w konflikt z prawem, którzy są zagrożeniem dla spokojnych, uczciwych obywateli. Jakże często policjanci pacyfikują burdy, bijatyki uliczne, spory rodzinne, bójki pseudokibiców na stadionach. Są przy wypadkach drogowych, katastrofach. Gonią złodziei, przestępców, piratów drogowych. Niekiedy na służbie bywają ranni, a nawet czasem giną, gdy usiłują poskromić oprawców, bandytów czy napastników – wymieniał hierarcha.

Reklama

[zdjecie id="113750][/zdjecie]

Policja a Kościół

Biskup senior zauważył, że dzisiejsza policja żyje w przyjaźni z Kościołem. Jest obecna w świątyniach na nabożeństwach. Ułatwia kapłanom przeprowadzanie uroczystości kościelnych, takie jak procesje na Boże Ciało, uliczne nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Wielkim Poście, czy jakieś inne okazyjne uroczystości kościelne, które wykraczają poza mury naszych świątyń. - Dziękujemy za waszą trudną służbę dla zachowania ładu i dobra społecznego. Wraz z wami modlimy się także o Boże błogosławieństwo dla was, dla waszych rodzin, waszych dzieci, wnuków, przyjaciół – mówił bp Ignacy Dec do zgromadzonych w kościele funkcjonariuszy.

W tym samym dniu na okolicznościowej akademii z policjantami w Szczawnie-Zdroju i w Świdnicy spotkał się również bp Adam Bałabuch. On również dziękował świętującym za ich służbę, pogratulował odznaczeń i wyższych stopni.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-08-01 23:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Światowy Dzień Misyjny w diecezji świdnickiej

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Apele modlitewne, przedstawienia teatralne, kwesta do puszek we wszystkich kościołach, kiermasze misyjne po mszach św., obrzędy przyjęcia dzieci do Papieskiego Dzieła Misyjnego – tak w ponad 30 parafiach diecezji świdnickiej obchodzono Światowy Dzień Misyjny pod hasłem „Od nawrócenia do misji”.

Więcej ...

W weekend papież na Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa

2024-05-07 19:16

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek weźmie udział w Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa. Odbędzie się ono w Rzymie i Watykanie w dniach 10-11 maja z udziałem m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla. Jednym z jego celów jest „przywrócenie braterstwa jako zasady działania społecznego w przestrzeni publicznej”. „Im bardziej świat pogrąża się w ciemności, tym bardziej ludzkość szuka światła” - taką metaforą wyjaśnia sens spotkania o. Enzo Fortunato, dyrektor ds. komunikacji bazyliki watykańskiej.

Więcej ...

Śp. Jan Ptaszyn Wróblewski. Prawdziwy multitalent

2024-05-07 22:05

PAP/Piotr Polak

Jeden z najważniejszych polskich muzyków jazzowych, saksofonista Jan Ptaszyn Wróblewski zmarł we wtorek w wieku 88 lat. Wiadomość przekazała rodzina za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...