Reklama

Europa

Węgry: Spotkanie polskich uczestników Kongresu Eucharystycznego w Domu Polskim

Karol Porwich "/Niedziela"

Młodzi polscy pielgrzymi uczestniczący w Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie spotkali się w czwartek w Domu Polskim w Budapeszcie z przedstawicielami Polonii węgierskiej i pomodlili się w tutejszym kościele polskim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Około stu młodych ludzi, którym towarzyszą delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz oraz polscy księża i siostry, mieli też okazję spotkać się z metropolitą poznańskim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim.

Abp Gądecki, powitany chlebem i solą oraz dodatkowo węgierską papryką przez prezes Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha Monikę Molnar, podkreślił w kościele polskim, że Kongres Eucharystyczny jest bardzo ważnym wydarzeniem, gdyż Kościół wyrasta z eucharystii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„To, co powinno być dla nas ważne i decydujące, to to, że zwracamy się z powrotem do eucharystii jako do centrum i szczytu życia Kościoła, gdyż w niej upatrujemy źródło naszej siły” – podkreślił Gądecki.

Proboszcz Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie ks. Krzysztof Grzelak opowiedział gościom historię kościoła polskiego, który został poświęcony w 1926 r., i zwrócił uwagę na polskie akcenty we wnętrzu, takie jak malowidło przedstawiające orła z 14 aniołów na suficie czy wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej nad prezbiterium. Zebrani następnie pomodlili się i zrobili sobie pamiątkową fotografię na schodach kościoła.

Wszyscy goście zostali zaproszeni na tradycyjną węgierską zupę gulaszową w ogrodzie przy Domu Polskim, a ks. Grzelak zachęcał ich do obejrzenia prezentowanych tam wystaw o cudach eucharystycznych oraz o kardynale Stefanie Wyszyńskim.

Młodzi pielgrzymi mówili PAP, że Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny jest dla nich wielkim przeżyciem i bardzo cieszą ich spotkania z Polakami i wiernymi z innych krajów.

Urodzona w Lidzie na Białorusi 26-letnia Aleksandra, która od około 8 lat mieszka w Warszawie, przyleciała na Kongres z Polski w grupie kilkunastu osób. „Nie miałam dotąd doświadczenia uczestniczenia w aż tak dużych liturgiach, w obecności tylu ludzi z różnych krajów – doświadczenia Kościoła międzynarodowego. To mi dało poczucie, że jest nas tak dużo” – zaznaczyła.

Reklama

Podkreśliła, że cieszy się ze spotkań z Polakami z innych krajów, bo pozwala to doświadczyć agape, wspólnotową miłość, czego z powodu pandemii koronawirusa brakowało.

Choć zarówno jej matka, jak i ojciec byli Polakami, ona jako pierwsza wyjechała z Białorusi. „To było marzenie mojej babci, żeby chociaż ktoś z naszej rodziny wyjechał do Polski” - powiedziała.

Zaznaczyła, że Kościół w Białorusi jest prześladowany, bo stara się mówić prawdę i nie poddawać manipulacji ze strony władz. „Kościół stoi po stronie prawdy i nie stara się podobać władzom. To dla mnie niesamowite i cieszę się z tego” - powiedziała.

Także 24-letni Przemysław z Londynu uznał za ciekawe spotkania z młodzieżą polonijną z innych części Europy, bo choć każdy jest Polakiem, to każdy mieszka w innym kraju. „Przyjechałem tu, żeby zbliżyć się do Pana Boga i myślę, że poprzez takie spotkania można poczuć atmosferę wspólnej, międzynarodowej modlitwy. Myślę, że to piękne doświadczenie” - powiedział.

23-letnia Joanna, która za 2 tygodnie wychodzi za mąż, przyjechała na kongres z Niemiec ze swoim przyszłym mężem. „Udział w Kongresie jest na pewno wyjątkową szansą na rozwój swojej duchowości, na jeszcze lepsze poznanie eucharystii” – powiedziała.

Kongres Eucharystyczny zakończy się mszą św. odprawioną przez papieża Franciszka w najbliższą niedzielę.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kib/

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2021-09-09 20:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zyczenia Przewodniczącego KEP dla bp. Romualda Kamińskiego

Abp Stanisław Gądecki

Episkopat.pl

Abp Stanisław Gądecki

Życzę Księdzu Biskupowi, aby swoją posługę pasterską sprawował ze świadomością, że niosąc na swych barkach odpowiedzialność za powierzony sobie Lud Boży, sam jest niesiony przed Ducha Chrystusowego – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do bp. Romualda Kamińskiego w dniu jego ingresu do katedry warszawsko-praskiej, 20 stycznia.

Więcej ...

Trudne ciąże. Jak Kościół pomaga kobietom?

2024-05-21 13:09

Adobe Stock

Kościół oferuje stałe wsparcie dla kobiet w kryzysie. Jest to pomoc materialna, medyczna, psychologiczna, rozwojowa, prawna, czy duszpasterska. W instytucjach powstałych z inspiracji chrześcijańskiej każda kobieta, która nie planowała ciąży i waha się przed dokonaniem aborcji, czy kobieta w trudnej ciąży, matka dziecka niepełnosprawnego czy jej rodzina, otrzyma potrzebne wsparcie.

Więcej ...

Premier: konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich będą działania służb i prokuratury

2024-05-21 16:41

PAP/Piotr Nowak

Premier Donald Tusk podkreślił, że konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich "mogą być i będą z całą pewnością" działania służb i prokuratury. Zapewnił, że celem komisji nie jest ściganie przeciwników politycznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego