Reklama

Niedziela Wrocławska

Pielgrzymka duchowieństwa i wiernych arch. wrocławskiej

BPJG

Drogą krzyżową po Wałach na Jasnej Górze rozpoczęła się doroczna pielgrzymka duchowieństwa i wiernych arch. wrocławskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jej uczestnicy podejmą nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej. Początek czuwań to rok 2000, kiedy metropolita wrocławski podjął inicjatywę zawierzenia Królowej Polski dolnośląskiej ziemi i arch. wrocławskiej. - Kiedy król Jan Kazimierz zawierzał Koronę Polską Matce Bożej, to Dolny Śląsk nie należał do niej i stąd ta idea - wyjaśnił ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Arch. Wrocławskiej.

Podkreślił, że tegoroczna pielgrzymka to podziękowanie za kolejny rok, który choć naznaczony pandemią i odejściem wielu osób był nam ofiarowany, to także podziękowanie za beatyfikację kard. Wyszyńskiego, ale i za decyzję papieża Franciszka o beatyfikacji 10 sióstr elżbietanek, które pochodziły ze Śląska. - To pierwsza beatyfikacja po II wojnie światowej w arch. wrocławskiej. Od wtorku rozpoczynamy 9-miesięczną nowennę przygotowującą do tego wielkiego wydarzenia, które planowane jest na maj, czerwiec przyszłego roku - zauważył ks. Krziżok.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Siostra M. Paschalis Jahn i jej dziewięć towarzyszek ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety zginęły w różnych miejscowościach na Śląsku w 1945 r. z rąk żołnierzy Armii Czerwonej, broniąc swojej czystości i życia powierzonych ich opiece osób. Papież Franciszek uznał ich męczeństwo, zgadzając się tym samym na ich rychłą beatyfikację, która odbędzie się we Wrocławiu.

Siostry do końca pozostały wierne swemu samarytańskiemu powołaniu i pełniły posługę miłosierdzia wobec chorych, osób starszych i osieroconych dzieci. Wiele z nich przed śmiercią było brutalnie torturowanych.

Pielgrzymka arch. wrocławskiej zwyczajowo „otwiera” nowy rok duszpasterski. Towarzyszy jej hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”.

- Chcemy modlić się we wszystkich intencjach arch. wrocławskiej - zapewniają pielgrzymi. Państwo Mielczarkowie przyjeżdżają na te spotkania od kilku lat: tu chyba nas przyciąga obraz i obecność Matki Bożej, zawsze odczuwamy tutaj Jej niesamowitą opiekę i mamy potrzebę powracania tutaj - powiedział pan Marcin.

Reklama

O godz. 18.30 pielgrzymi arch. wrocławskiej wezmą udział we Mszy św. koncelebrowanej w Bazylice, podczas której ponowią akt oddania archidiecezji Matce Bożej Królowej Polski. Potem odmówią wspólnie różaniec i staną do Apelu Jasnogórskiego. Wieczorna modlitwa rozpocznie nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej. O północy zaplanowana jest pasterka maryjna.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

Podziel się:

Oceń:

2021-09-17 18:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nuncjusz apostolski podziękował na Jasnej Górze za swoją misję w Polsce

Jasna Góra/Facebook

Z modlitwą wdzięczności za posługę Nuncjusza Apostolskiego w Polsce na Jasną Górę przybył abp Salvatore Pennacchio. Służbę w naszym kraju od początku powierzył Matce Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski. Tu niejednokrotnie modlił się sam lub z pielgrzymami podczas różnych uroczystości, także w czasie jubileuszu 40-lecia kapłaństwa. - Na Jasnej Górze czuję się jak w domu - podkreślał zawsze abp Pennacchio.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Budowanie wspólnoty

2024-05-17 19:39

Mateusz Góra

– Idziemy na Skałkę Bulwarami Wiślanymi, wpisując się niejako w tę klasyczną drogę między Wawelem a Skałką, związaną z procesją św. Stanisława. To okazja, żeby uczyć się męstwa w dawaniu świadectwa wiary na co dzień - zauważa ks. Krzysztof Porosło.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli