Reklama

Kościół

Abp Górzyński: wśród tematów ad limina m.in. ewangelizacja, powołania i formacja do kapłaństwa

Episkopat News

Rozmowy w watykańskich kongregacjach i dykasteriach dotyczą spraw zarządzania Kościołem. Pojawiał się mi.in. temat powołań, ewangelizacji oraz nadużyć seksualnych przez duchownych w kontekście formacji do kapłaństwa - powiedział w środę abp Józef Górzyński podczas konferencji prasowej związanej z wizytą polskich biskupów ad limina apostolorum.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 4 października pierwsza grupa biskupów polskich z prowincji kościelnych warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej łacińskiej odbywa wizytę ad limina apostolorum (do progów apostołów) w Stolicy Apostolskiej.

We wtorek biskupi byli w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Kongregacja ds. Biskupów i Kongregacji Nauki Wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Górzyński przyznał, że w ramach wizyty polscy biskupi odbywają wiele spotkań, a każde spotkanie prowadzone jest zwykle przez przewodniczącego danej kongregacji czy dykasterii. "Jednym z elementów wizyty ad limina jest coś, co nazywamy sprawozdawczością" - mówił. Wyjaśnił, że jeszcze przed rozpoczęciem wizyty do każdej diecezji zostały wysłane pytania, na które biskupi wysłali do Watykanu odpowiedzi. To w oparciu o te odpowiedzi poszczególne kongregacje mogły przygotować się na spotkanie z ordynariuszami danej diecezji.

"Myślę, że to, co warto powiedzieć, to, że jest pewna swoboda wymiany myśli. Wielu może by oczekiwało, że stoją za tym jakieś szczególne wydarzenia, natomiast my mamy wiele rzeczy do omówienia, takich, które są zwyczajnie branżowe" - ocenił abp Górzyński. Dodał, że rozmowy dotyczą spraw zarządzania Kościołem i "uporządkowanego działania", więc "nie są medialne".

"To zabiera nam większość czasu. Oczywiście jest możliwość, żeby później postawić jakieś kwestie, które interesują jedną czy drugą stronę - i to się dzieje w bardzo otwartej i swobodnej wypowiedzi" - zastrzegł.

Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji bp Mazur zwrócił uwagę, że osoby pracujące w Kongregacjach i Radach patrzą na różne kwestie z perspektywy Kościoła uniwersalnego, powszechnego.

Zaznaczył, że jednym z tematów w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego była kwestia spadku powołań w Polsce. Przyznał, że różne są tego przyczyny, ale jak uczy papież Franciszek - "filarem odnowy życia zakonnego są: modlitwa, ubóstwo i cierpliwość". Hierarcha powiedział, że "zgromadzenia zakonne pełnią w Kościele w Polsce oraz na misjach olbrzymią rolę, za co wyrażamy im olbrzymią wdzięczność".

Reklama

W zależności od odpowiedzialności, jaką biskupi pełnią w KEP, część z nich dodatkowo udaje się do konkretnych kongregacji.

"We wtorek np. wszyscy członkowie Komisji KEP ds. Misji po południu byliśmy do Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, gdzie przedstawiłem sprawozdanie z działań podejmowanych przez Kościół w Polsce na polu misyjnym" – powiedział bp Mazur. Wśród podjętych tematów znalazły się m.in.: animacja misyjna, formacja misjonarzy, którzy w przyszłym roku po wręczeniu krzyży misyjnych zostaną posłani, wsparcie misjonarzy za pośrednictwem MIVA Polska czy Dzieła Pomocy Ad Gentes, także szeroka działalność Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce – wymieniał hierarcha.

Przypomniał, że Polska ma ponad 1800 misjonarzy i misjonarek, nie licząc osób posługujących na Wschodzie i innych krajach.

Wskazując na słowa papieża Jana Pawła II, że "misje odnawiają Kościół" bp Mazur powiedział, że "odnawiają także wspólnoty zakonne". "Misyjność, o której tak dużo mówi obecnie papież Franciszek, winna być w każdej wspólnocie zakonnej" - zaznaczył.

Biskupi pytani byli o opublikowany we Francji raport niezależnej komisji na temat pedofilii. "Podczas rozmów w poszczególnych kongregacjach temat nadużyć seksualnych przez duchownych przewijał się, ale żadne szczegółowe informacje nie były podawane" - powiedział abp Górzyński. "Pojawiał się jako jeden z tych, które są do podjęcia na różnych poziomach" - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że został on podjęty m.in. w czasie wizyty w Kongregacji ds. Duchowieństwa w kontekście wprowadzania w Polsce dokumentu "Dar powołania do kapłaństwa. Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis" zawierającego zasady formacji prezbiterów w Kościele katolickim.

Reklama

Adaptacją watykańskiego dokumentu jest w Polsce "Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia", który wszedł życie 1 października br.

"Myślę, że mamy już za sobą dyskusję jakichś rozważań o charakterze ideowym, czyli, że trzeba coś zrobić. Dziś jesteśmy na etapie pewnych konkretów, czyli to, co zostało już wypracowane przez różne Episkopaty, także i nasz, jako pewien program działania, teraz staramy się, żeby był on sumiennie wprowadzony" - powiedział abp Górzyński.

Zapytany o to, czy w rozmowach pojawia się temat ewangelizacji i przeciwdziałania kryzysowi wiary ordynariusz warmiński odpowiedział, że ten temat pojawiał się wielokrotnie w czasie spotkań w Kongregacji ds. Nowej Ewangelizacji. "To, co jest mocno podkreślane to, że musimy szukać nowych sposobów. To nie jest oczywiście żadna nowa myśl, tylko znowu wyzwanie praktyczne - musimy przejść do pewnych konkretnych działań" - zaznaczył.

Audiencja u papież Franciszka dla pierwszej grupy biskupów z Polski przewidziana jest na piątek 8 października w godzinach przedpołudniowych. "Wszyscy jesteśmy otwarci na to i ciekawi, co Ojciec Święty, który - jak nas tutaj zapewniają - z dużą otwartością prowadzi te spotkania z poszczególnymi episkopatami, powie. Czekamy na ten moment" - powiedział abp Górzyński.

W czwartek rano polscy biskupi włączą się w celebrowaną co tydzień mszę św. o godz. 7.10 przy grobie św. Jana Pawła II. Z kolei w piątek po południu biskupi sprawować będą eucharystię na zakończenie wizyty ad limina w bazylice św. Pawła za Murami.(PAP)

Autorzy: Magdalena Gronek, Iwona Żurek

mgw/ iżu/ mhr/

Podziel się:

Oceń:

2021-10-06 18:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Stanowisko Episkopatu w kwestii LGBT+

BP Jasnej Góry

Obowiązek szacunku dla osób związanych z ruchem LGBT+ nie oznacza bezkrytycznego akceptowania ich poglądów – podkreślają biskupi w stanowisku dotyczącym LGBT+, które przyjęła dziś Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...