Reklama

Kościół

Narodowe Święto Niepodległości na Jasnej Górze

BPJG

W Narodowe Święto Niepodległości na Jasnej Górze trwa szczególna modlitwa za Ojczyznę. W południe i tu zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego, a to w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. Msza św. w duchowej łączności z Polonią świata odprawiona zostanie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00. Transmitowana będzie przez polską stację telewizyjną - EWTN. O godz. 15.30 celebrowana będzie codzienna Msza za Polskę sprawowana tu od 1981 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każda ze ścian jasnogórskiej wieży zamieni się dziś w biało-czerwoną flagę Polski. Ponad 106-metrowa, jedna z najwyższych w kraju, wieża klasztoru to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli „Duchowej Stolicy Polski”.

Jasna Góra była natchnieniem dla nadziei Polaków w chwilach zmagań o wolność, z wydawanych tu przed powstaniem styczniowym modlitewników Polacy z zaborów uczyli się ojczystego języka, a pielgrzymi czerpali ducha, że „jeszcze Polska nie zginęła”.

Podziel się cytatem

Reklama

- Pamiętajmy w modlitwie o tych, dzięki, którym wybijaliśmy się na niepodległość i pomordowanych w wojnach - zachęcają Paulini. W Kaplicy Pamięci Narodu zgromadzone są tablice pamięci i urny z ziemią z pól bitewnych XIX i XX w., powstań, obozów koncentracyjnych, Katynia.

Jasna Góra zawsze była miejscem, gdzie Polacy: królowie, hetmani, rycerstwo, żołnierze i prosty lud, przybywali, by czerpać natchnienie do naprawy Rzeczypospolitej, siłę do wytrwania w cierpieniu i moc do przezwyciężania różnych trudności. Rola Jasnej Góry umocniła się w czasie niewoli. Gdy Polaków z jednej strony germanizowano, z drugiej, rusyfikowano, Jasna Góra była miejscem ucieczki. Przybywali tu Polacy ze wszystkich trzech zaborów. Modlili się i śpiewali w języku polskim. Tu formowała się jedność narodu. To właśnie w tym czasie wołał Mickiewicz językiem wiary: „Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie... Tak nas przywrócisz cudem na Ojczyzny łono [...]”.

Reklama

Jasna Góra już 4 listopada 1918 r. jako jedno z pierwszych miejsc w kraju cieszyła się odzyskaną wolnością, którą oficjalnie ogłoszono dopiero 11 listopada.

Podziel się cytatem

Do Sanktuarium na rozkaz gen. Tadeusza Rozwadowskiego weszli polscy żołnierze pod dowództwem ppor. Artura Wiśniewskiego. Już wtedy załopotała tu biało-czerwona flaga a w Kaplicy Matki Bożej odprawiono dziękczynne nabożeństwo za wolną Polskę. Kroniki donoszą, że przeor klasztoru o. Piotr Markiewicz witał żołnierzy w bramach jasnogórskiej twierdzy jak niegdyś witano królów.

Podziel się:

Oceń:

2021-11-11 09:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Przy Sercu Jezusa i Maryi - modlitwa o świętość kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Dziś uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Św. Jan Paweł II ustanowił ten dzień czasem modlitwy o uświęcenie kapłanów. Na całym świecie katolicy modlą się w tej intencji. Także na Jasnej Górze pielgrzymi pamiętają o kapłanach, których na co dzień spotykają na swej drodze. Kapłani podkreślają i wielką rolę w ich codziennej posłudze duchowego wstawiennictwa wiernych.

Więcej ...

Animatorzy i liderzy Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze

2024-05-18 09:30

materiał parsowy

W piątek, 17 maja 2024 roku, odbyło się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne i formacyjne liderów i animatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Było to przygotowanie do sobotniego Ogólnopolskiego Czuwania Odnowy na Jasnej Górze.

Więcej ...

Komisja Wychowania Katolickiego KEP przeciwna propozycjom MEN dotyczącym organizacji lekcji religii w szkole

2024-05-18 13:04

Karol Porwich/Niedziela

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła sprzeciw wobec proponowanych przez MEN rozwiązań dotyczących łączenia uczniów różnych klas podczas lekcji religii w szkole. Czytamy o tym w komunikacie z posiedzenia Komisji, która obradowała 17 maja pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala. Komisja przypomniała, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów