Reklama

Wiadomości

Wyniki badań CBOS nt. religijności

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według badań CBOS, w ciągu ostatnich ośmiu lat od śmierci Jana Pawła II odsetek osób wierzących i regularnie praktykujących zmniejszył się na wsi z 67,4 proc. do 58,2 proc. Nadal jednak przewaga osób wierzących i regularnie praktykujących, pomimo spadku ich liczby, jest na wsi zdecydowanie większa niż w mieście (w 2013 roku różnica wynosiła 13,3 proc.).

Mieszkańcy wsi zdecydowanie częściej niż osoby mieszkające w miastach wyrażają niezachwianą wiarę w Boga (70 proc. wobec 55 proc.), częściej deklarują codzienną modlitwę (47 proc. wobec 38 proc.), częściej też podtrzymują tradycje bożonarodzeniowe o charakterze religijnym, zwłaszcza zwyczaj udziału w pasterce (84 proc. wobec 61 proc.).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ciągu ostatnich ośmiu lat, które minęły od śmierci Jana Pawła II - odsetek mieszkańców wsi, którzy swoją wiarę określają jako głęboką, zmniejszył się z 13 proc. do niespełna 10 proc., nieznacznie przybyło natomiast wierzących (z 85,7 proc. do 87,5 proc.) oraz niewierzących (z 1,2 proc. do 2,9 proc.).

W deklaracjach dotyczących praktyk religijnych odsetek osób regularnie (przynajmniej raz w tygodniu) uczestniczących w mszach i nabożeństwach zmniejszył się od 2005 roku aż o ponad 9 punktów procentowych (z 67,5 proc. do 58,2 proc.), przybyło zaś w tym czasie praktykujących nieregularnie (kilka lub, co najwyżej, kilkanaście razy w roku – ich odsetek wzrósł z 28,4 proc. do 35,7 proc.) oraz osób w ogóle niepraktykujących (z 4,1 proc. do 6 proc.).

Odsetek osób niewierzących i niepraktykujących, pomimo dość istotnego wzrostu, jest na wsi jednak wciąż kilkakrotne niższy niż w mieście (obecnie różnica ta jest niemal czterokrotna: 1,8 proc. wobec 7,1 proc.).

Mieszkańcy wsi przypisują sobie wyższy poziom religijności niż mieszkańcy miast. Średnia ocena – na dziesięciopunktowej skali – własnej religijności wyniosła (z pominięciem odpowiedzi „trudno powiedzieć”) dla wsi 6,67 pkt., a dla miasta 5,93 pkt., a więc zarówno mieszkańcy miast, a tym bardziej osoby mieszkające na wsi, ciągle wyraźnie częściej oceniają siebie jako religijnych niż jako niereligijnych.

Reklama

Mieszkańcy wsi zdecydowanie częściej niż osoby mieszkające w miastach wyrażają niezachwianą wiarę w Boga (70 proc. wobec 55 proc.). Rzadziej natomiast zdarzają się im w tym względzie chwile zwątpienia, rzadziej też deklarują brak wiary lub wiarę w inną niż osobowy Bóg Siłę Wyższą.

Wskaźnikiem bardziej pogłębionej religijności, który również istotnie różnicuje odpowiedzi osób mieszkających na wsi i w mieście, jest częstość odmawiania modlitwy. Mieszkańcy wsi przykładają do tej formy religijności większą wagę niż osoby mieszkające w miastach. Z deklaracji wynika, że niemal połowa z nich modli się codziennie (47 proc.), a ponad jedna czwarta (27 proc.) przynajmniej raz w tygodniu (w miastach odpowiednio: 38 proc. i 23 proc.). Jednocześnie odsetki osób modlących się tylko sporadycznie oraz w ogóle niepraktykujących tej formy religijności są na wsi dwukrotnie niższe niż w mieście.

CBOS zbadał też przywiązane do tradycji Bożonarodzeniowych. Mieszkańcy wsi większą wagę niż osoby z miasta przykładają przede wszystkim do udziału w Pasterce (różnica 23 proc.), a także do dzielenia się opłatkiem ze zwierzętami (13 proc.), wypatrywania pierwszej gwiazdki (12 proc.), wywieszania świątecznych wianków (12 proc.), odmawiania modlitwy oraz odczytywania fragmentu Pisma Świętego (11 proc.), a także do wkładania siana pod obrus (9 proc.), zapraszania na wieczerzę osób samotnych czy ubogich (9 proc.), odwiedzania grobów bliskich (8 proc.) oraz zachowywania postu w Wigilię (6 proc.). Z kolei mieszkańcy miast z okazji świąt Bożego Narodzenia częściej niż osoby mieszkające na wsi przygotowują prezenty dla bliskich (różnica 8 punktów procentowych).

Reklama

Według badań CBOS, na religijność wsi wpływa zmiana jej struktury - coraz częściej osiedlają się na niej osoby o wysokim statusie społecznym, które pracują w mieście, zmienia się także źródło utrzymania mieszkańców wsi - mniej z pracy na roli a częściej z pracy najemnej (zazwyczaj w mieście), co sprzyja przejmowaniu wielkomiejskich wzorów zachowania i stylów życia.

W pierwszym przypadku: z połączenia wyników dotyczących deklaracji wiary i praktyk religijnych wynika, że trzy piąte spośród rdzennych mieszkańców wsi to osoby wierzące i regularnie praktykujące (60 proc.), podczas gdy wśród mieszkańców wsi, którzy wywodzą się z miasta, do wiary i regularnego uczestnictwa w obrzędach kościelnych przyznaje się dwie piąte (40 proc.). Tak zwani nowi mieszkańcy wsi nieco częściej niż jej rdzenna ludność zaliczają się do wierzących i niepraktykujących (9 proc. wobec 4 proc.), niewierzących i praktykujących (4 proc. wobec 1 proc.) oraz niewierzących i niepraktykujących (4 proc. wobec 1 proc.).

W drugim przypadku: z połączenia wyników dotyczących deklaracji wiary i praktyk religijnych wynika, że niemal dwie trzecie respondentów utrzymujących się z pracy na roli to osoby wierzące i regularnie praktykujące (63 proc.), podczas gdy wśród mieszkańców wsi, których podstawowy dochód pochodzi z pracy poza rolnictwem odsetek ten jest wyraźnie niższy i wynosi dla żyjących z pracy najemnej 57 proc., a dla utrzymujących się z pozarolniczej działalności gospodarczej 53 proc.

Podziel się:

Oceń:

2014-01-08 08:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

CBOS: szczęście rodzinne i zdrowie najważniejsze dla Polaków

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

2024-06-21 11:47

diecezja.kielce.pl

W dniu 20 czerwca 2024 r. w Kurii Diecezjalnej w Kielcach miały miejsce zmiany personalne. Decyzją Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego siedem parafii diecezji kieleckiej otrzymało nowych proboszczów.

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?