Reklama

Franciszek

Delegacja Pierwszych Narodów Kanady u papieża 20 grudnia

PAP

Delegacja Pierwszych Narodów Kanady spotka się z papieżem Franciszkiem w Watykanie 20 grudnia. Towarzyszyć jej będzie pięciu kanadyjskich biskupów. Tematem rozmowy będzie sprawa przeprosin w imieniu Kościoła za przypadki przemocy fizycznej i seksualnej w szkołach z internatem, mających na celu asymilację dzieci rdzennych mieszkańców kraju.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgromadzenie Pierwszych Narodów (APN) ogłosiło wczoraj skład 15-osobowej delegacji, na której czele stanie Déné Norman Yakeleya, regionalny przewodniczący APN na Terytoriach Północno-Zachodnich. Pozostałe 14 osób reprezentować będzie inne regiony kraju i różne Pierwsze Narody.

Yakeleya oświadczył, że spotkanie w Watykanie będzie realizacją zaleceń kanadyjskiej Komisji Prawdy i Pojednania, która wezwała papieża do „przeproszenia w imieniu Kościoła rzymskokatolickiego ofiar, ich rodzin, a także ich wspólnot za złe traktowanie na płaszczyźnie duchowej, kulturowej, emocjonalnej, psychicznej i seksualnej dzieci z Pierwszych Narodów, Inuitów i Metysów, jakiego doświadczyli w internatach prowadzonych przez Kościół katolicki”. Komisja chciałaby, aby przeprosiny, podobne do tych, jakie w 2010 roku Benedykt XVI skierował do Irlandczyków, zostały wyrażone przez Franciszka podczas wizyty w Kanadzie w ciągu najbliższego roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papieską podróż do Kanady zapowiedziało w październiku Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, zaznaczając, że odbędzie się ona w kontekście długotrwałego duszpasterskiego procesu pojednania z rdzennymi ludami tego kraju.

Reklama

– Przeprosiny ze strony Jego Świątobliwości będą bardzo ważne, ale równie ważne jest zastanowienie się, co się wydarzy po nich. Dlatego mamy dwóch młodych delegatów. To spotkanie jest okazją do kształtowania przyszłości naszych dzieci i ich dzieci – wskazał Yakeleya.

Ze swej strony przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Kanady (CECC) bp Raymond Poisson chce, by za sprawą spotkania w Watykanie papież mógł być „w imieniu Kościoła świadkiem doświadczeń” mieszkańców internatów i poznał ich konsekwencje, jakie trwają w tych osobach. We wrześniu br. biskupi przeprosili Pierwsze Narody za nadużycia popełnione w internatach.

Do szkół z internatem w latach 1831-1998 uczęszczało w sumie 150 tys. dzieci. W zamierzeniu rządu federalnego miały one służyć asymilacji dzieci z Pierwszych Narodów, zaś prowadzone były również przez instytucje religijne, w tym z Kościoła katolickiego. W niektórych z tych szkół dochodziło do przemocy fizycznej i seksualnej. Szacuje się, że co najmniej 6 tys. dzieci zmarło w tych placówkach, z bardzo różnych przyczyn, m. in. chorób i epidemii, ale także stosowanej tam przemocy.

Podziel się:

Oceń:

2021-11-26 17:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ameryka Północna: 1600 miast wzięło udział w "łańcuchu życia"

fotolia.com

W minioną niedzielę mieszkańcy 1600 miast w Stanów Zjednoczonych i Kanady wzięli udział w dorocznym "łańcuchu życia" - inicjatywie, jednoczącej osoby, które chcą modlić się wspólnie w obronie życia i publicznie upominać o prawa nienarodzonych dzieci.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

Kościół

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...