Reklama

Zaproszenia

Warszawa: "Kolęda Syberyjska" - koncert pamięci o powstańcach na zesłaniu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czarny chleb zamiast opłatka, łzy tęsknoty zamiast serdecznych życzeń tylko kolęda ta sama – spokojna, tchnąca nadzieją. Święta polskich zesłańców na Syberii to temat koncertu historycznego, kontynuującego ogólnopolski projekt autorski Roberta Grudnia "Każdemu marzy się wolność". Koncert odbędzie się 19 stycznia w w Warszawie, w kościele Wszystkich Świętych (pl.Grzybowski 3/5).

Inspiracją był obraz Jacka Malczewskiego "Wigilia na Syberii" oraz wspomnienia polskich opłatków z udziałem Rafała Kalinowskiego, obecnie świętego. Na płótnie jednego z najwybitniejszych polskich malarzy, grupa młodych mężczyzn siedzi przy stole, nakrytym białym obrusem spod, którego wychylają się źdźbła siana. Puste talerze, czarny chleb, samowar i wyraz twarzy zebranych mówiący, że ten dzień dla nich tęsknota za krajem odarła z radości. Z kolei wigilia zesłańców w Usolu (Syberia), opisana przez o. Wacława Nowakowskiego to obraz ludzi wyrwanych z ojczyzny i kręgów rodzinnych, szukających wsparcia i pocieszenia u niewątpliwego autorytetu jakim był Józef Kalinowski, jeden z przywódców powstania styczniowego na Litwie, a obecny święty znany pod zakonnym imieniem o. Rafała Kalinowskiego. - W grudniu 1863 roku i kolejnym roku powstanie nadal trwało, odnosząc także sukcesy w bitwach i potyczkach. Jednak tysiące osób tamtą wigilię już spędzało na zesłaniu. Nastrój tych spotkań przetrwał w malarstwie, poezji i pamiętnikach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Takie przesłanie polskiej wigilii na Syberii chcemy pokazać – wyjaśnia Robert Grudzień, muzyk, kompozytor, autor projektu "Każdemu marzy się wolność". Projekt ten w 2013 roku objął całą Polskę, ponad setką imprez kulturalnych, edukacyjnych, sportowych i turystycznych. Był jedyną inicjatywą ogólnokrajowych obchodów powstania styczniowego. Koncerty, które odbędą się w 2014 są kontynuacją projektu i będą dotyczyły wydarzeń powstania, których 150. rocznica przypada właśnie w 2014 roku. Do takich imprez należy koncert, zatytułowany "Kolęda Syberyjska".

Reklama

Utwory organowe wykona Robert Grudzień, jeden z najbardziej cenionych znawców tego instrumentu, solista Filharmonii Lubelskiej. Wystąpią także: Anna Zagdańska – śpiew i Anna Drela, słowo wiążące. W programie kolędy, utwory organowe oraz fragmenty wspomnień zesłańców i poezja m. in. Cypriana Kamila Norwida, Marii Ilnickiej, Adama Asnyka. Koncert poprzedzi wykład dr Andrzeja Wrońskiego z IPN, który będzie mówił o powstaniu styczniowym jako drodze do niepodległości. Koncert rozpocznie się o godzinie 17.30 w kościele Wszystkich Świętych, przy Placu Grzybowskim. tekst Kamila Wrzesińska

=================

P O W S T A N I E S T Y C Z N I O W E 1 8 6 3 - 1 8 6 4

19 stycznian2014, godz.17.30, niedziela, Warszawa, kościół Wszystkich Świętych (pl. Grzybowski 3/5)

Koncert słowno-muzyczny "Każdemu marzy się wolność. Kolęda Syberyjska 1863"

wykonawcy:
Anna Zagdańska - śpiew
Robert Grudzień - organy
Anna Drela - słowo wiążące
Andrzej Wroński "Powstanie Styczniowe drogą do Niepodległości"- wykład

W programie części artystycznej: "Kolęda powstańców styczniowych na Syberii 1863 roku w oparciu o komentarz historyczny oraz polskie kolędy i utwory organowe".

Podziel się:

Oceń:

2014-01-15 07:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nie trzymaj wspomnień w szufladzie – powstaje Sybirak.pl

Fundacja Polska Pomoc

Pod adresem www.sybirak.pl powstaje interaktywny serwis o sybirackich losach. Będzie to nowoczesne narzędzie do zachowania i popularyzacji wciąż słabo znanej historii Polaków, którzy żyją po różnych stronach dzielących ich granic, a których losy łączy doświadczenie deportacji, zsyłek na "nieludzką ziemię" i walki o przeżycie.

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Papież do Polaków: dbajcie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży!

2024-06-26 10:02

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Do szczególnej dbałości o dzieci i młodzież w obliczu zagrożenia narkomanią zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Brał w niej między innymi udział metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, a także zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-białoruskiego na Białorusi, archimandryta Jan Sergiusz Gajek MIC.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?